04 Nisan 2012, Çarşamba

Kızlarına her gün veda mektubu bırakan kadın

Afganistan Parlamentosu’nda 2005 yılından bu yana milletvekilli olan Fevziye Kufi, her gün evden çıkmadan önce çocuklarına veda mektubu bırakıyor.

Afgan milletvekili Fevziye Kufi, her sabah iki kız çocuğunu okula gönderdikten sonra parlementoya gitmek için hazırlanıyor. Ve evden çıkmadan önce hergün kızlarının yastıklarının altına birer vede ektubu bırakıyor.

Ntvmsnbc'den Mustafa Karakuş Afgan Milletvekili Fevziye Kufi'yi anlattı.

Afganistan'da 2005 yılından beri milletvekilliği yapan Fevziye Kufi' hergün ölümü ensesinde hissederek yaşıyor. Ve her sabah evden çıkarken çocuklarına veda mektubu bırakıyor. Kufi'nin 11 ve 12 yaşlarında olan iki kız çocuğu, geçtiğimiz yıl anneleriyle yaptığı bir yolculuk sırasında silahlı saldırıya maruz kalmış. Kufi’nin iki koruması saldırı sonucu yaşamını yitirmiş ancak kendisi ve kızları yara almamış. Ama saldırıya 1 saat maruz kalan iki kız çocuğu ve Kufi bu olayın travmasını kolay atlatamamış olmalı. Üstelik Kufi’nin uğradığı ilk saldırı bu değil.

Kufi’nin karşında olan güç aslında çok tanıdık. Kufi, ömrü boyunca Taliban’ın saldırılarına uğramış ve hayatında büyük değişiklikler olmuş. Taliban’ın neden Kufi’ye karşı olduğunu da hayatını incelediğimiz zaman anlayabiliyoruz.

KIZGIN GÜNEŞTE ÖLÜME TERK EDİLDİ

Kufi’nin annesi 1976 yılında bir kız çocuğu doğuruyor ve kocası erkek çocuk doğuramadığı için 14 yaşında bir kız çocuğu ile ‘kuma’ olarak evleniyor. Üstelik 14 yaşındaki kız çocuğu bir süre sonra bir erkek çocuk doğruyor ve ilgiyi üzerine çekiyor. Kufi’nin annesi, yaşı ilerlediği için kocasının gözünden düşmüş, kadının yeniden ilgi görmek için tek umudu karnındaki bebek olmuştu. Eğer o da bir erkek bebek doğurursa, kocasının ilgisini çekebilirdi. Ancak umudu boşa çıkmış, kız doğurmuştu. Kaderine küsen kadın, çareyi Afganistan'da sık karşılaşılan bir gelenekte buldu: Doğurduğu kız bebeği, kızgın güneşte ölüme terk etmek.Terk edilen kız çocuğu Kufi idi ancak komşunun çabaları sayesinde kurtuldu.

AİLENİN OKULA GİDEN İLK KIZ ÇOCUĞU

Babası mücahitler tarafından öldürülen Kufi, Ailede okula giden ilk kız çocuğu oldu. Kufi babacının ölümü ve okul hayatı ile ilgili şunları söylüyor; "Badahşan eyaletinde babam önce şah döneminde daha sonra Sovyetler Birliği'nin işgalinde komünistlerin iktidarında ve son olarak da mücahitler yönetime geçtiğinde milletvekilliği yaptı. Ben üç yaşındayken babam mücahitlerin bir suikastine kurban gitti. Babamın 7 eşinden 23 çocuğu vardı. O ölünce, ailenin büyüğü olarak karar verici mevkide annem bulunuyordu. Erkek kardeşlerimin karşı çıkmasına rağmen annem beni okula gönderdi. Annem ölmeden önce, okula devam etmem konusunda erkek kardeşlerimden söz aldı. Ağabeyim anneme verdiği sözü çiğnememek için okula beni kendi arabasıyla götürüp, getiriyordu. Doktor olmak için tıp fakültesine kaydoldum. Ancak üniversitede Taliban iktidara gelince, bir kadın olarak okumaya ara vermek zorunda kaldı."

'ŞANSLIYDIM, SEVDİĞİM ERKEKLE EVLENDİM'

Afganistan'da genç kızların hemen hemen hepsinin beşik kertmesi yoluyla kuzenleriyle evlendirildiğini söyleyen Fevziye Kufi bu konuda da şanslı olduğunu itiraf ediyor. "Erkek kardeşlerimin karşı çıkmasına rağmen, annemden aldığım destekle sevdiğim adamla evlendim" diyen Kufi, kocasını Taliban döneminde gördüğü işkence nedeniyle kaybettiğini anlatırken gözleri doluyor. Kufi, "Taliban 1996'da iktidara geldikten sonra erkek kardeşlerimden birini aramak için evimize geldi. Onu evde bulamayınca kocamı alıp gittiler. Kocam Hamid günlerce işkence gördükten sonra serbest bırakıldı. Ancak eve geldiğinde vereme yakalanmıştı. İki yıllık bir mücadelenin sonunda hayatını kaybetti"

KOCASI ÖLDÜ KABİL'İ TERK ETTİ

Kocasının hayatını kaybetmesi ve Taliban rejiminin baskısını artırmasına daha fazla dayanamayan Fevziye Kufi başkent Kabil'den ayrılarak, doğduğu memleketi Badahşan'a geri döndü. Afganistan'daki etnik gruplardan Taciklerin yaşadığı Badahşan, hiçbir dönem Taliban'ın kontrolü altına girmemişti. Taliban'ın iktidara gelmesi sonrasında dönemin devlet başkanı Burhanettin Rabani ve Taliban'a karşı oluşturulan Kuzey İttifak'ın lideri Ahmed Şah Mesut, Badahşan'a çekildiler. Onlar, Taliban'a karşı zorlu bir mücadele verirken, Fevziye Kufi Birleşmiş Milletler adına çalışarak, savaş dolayısıyla yerinden yurdundan olan mültecilere yardım ediyordu.

'POSTERLERİM SÜREKLİ SALDIRIYA UĞRADI'

11 Eylül saldırısı sonrasında Taliban'ın 2001 Kasım ayında iktidardan uzaklaştırılmasıyla birlikte Fevziye Kufi yeniden Kabil'e döndü. Ancak Kufi hayalini kurduğu tıp eğitimini alamamıştı. Genç kadının hayallerini şimdi politika süslüyordu. Afganistan'da bir kadının siyasete girmesi için aile büyüklerinden izin alması gerekiyordu. Kendisine hayatı boyunca destek veren annesi ölmüştü. Erkek kardeşleri ise, siyasete girmesini istemiyorlardı. Fevziye Kufi onları ikna etmek için büyük bir çaba harcadı.

Kufi siyasete girmesinde önündeki en büyük engeli şu cümlelerle dile getiriyor: "Bizde milletvekili adaylarının posterleri, destekçileri tarafından kullandıkları arabaların camlarına asılır. Ağabeylerim benim posterlerimin arabaların camlarını süsleyerek şehir içinde dolaşmasına karşı çıkıyorlardı. Diğer taraftan kadın aday olduğum için posterlerimi asan araba sahipleri tehdit alıyordu. Seçim boyunca sürekli posterlerim saldırıya uğradı. Ancak ben milletvekili seçildikten sonra ailem buna sevinerek destek verdi."

'ERKEKLER VEKİLLER BİZİMLE DALGA GEÇTİ'

2005 yılında milletvekili seçilerek parlamentoya girdikten sonra kadın olduğu için büyük zorluklar yaşadığını dile getiren Fevziye Kufi, ilk zamanlarda erkek vekillerin kendilerini ciddiye almadığını, mecliste konuştuklarında kendilerini dinlemediğini şu sözlerle dile getiriyor: "Bırak konuşsun, silahı yok. Kimseyi öldürümez, yurtdışına gitme şansları da yok. Ciddiye almaya bile değmez. Bu önyargılarla mücadele etmek hiç kolay olmadı. Halkın sevgisini kazanmak için etnik kökene bakmadan herkese yardıma koştum. Okul, çeşme, hastane ve buna benzer sosyal projelerin yapılmasında ön ayak oldum. Erkek vekiller gibi davranmıyorum. Yerine getiremeyeceğim hiçbir sözü vermiyorum. Tek çabam her ailenin hiç olmazsa günde bir defa karınlarını doyurması. İnsanlar bana güveniyor. Erkek seçmenler de artık bana daha fazla inanıyor ve oy veriyorlar."

'ERKEKLER SADECE KAN VE GÖZYAŞI GETİRDİ'

Afganistan'ın bu kötü kaderini değiştirmek için 2014 seçimlerinde Devlet Başkanı Hamid Karzai'ye karşı aday olacağını söyleyen Fevziye Kufi, erkeklerin şimdiye kadar Afganistan'a savaş, kardeş kavgası, kan ve gözyaşından başka bir şey getirmediğini savunuyor. "Afganistan'da kadın bir devlet başkanı seçmenin tam vakti" diyen 36 yaşındaki kadın vekil Kufi, Afganistan'ın şeriat yasalarına göre yönetilmesini kendisi de istiyor. Afganistan'da İslam hukuku uygulandığında bundan en fazla kadınların faydalanacağını savunan Fevziye Kufi, Taliban'ın şeriat kurallarını çarpıtarak, kadını eve ve burkaya mahkum ettiğini söylüyor.

Ntvmsnbc