04 Mayıs 2012, Cuma

Beşiktaş- Fenerbahçe maçında kadın taraftarlar:

Alem taraftar görsün

30 bini aşkın kadın hep birlikte Beşiktaş'ın kalecisini çok sevdik. “17 Numara”ya çok kızdık. Top Fener için taca da çıksa, takımımızı alkışladık, sevindik. Ne de olsa tehlike o anlığına uzaklaşmıştı. Ve biz kadınlar, kendimizi tutmadan, dilediğimiz gibi yorumlayıp dilediğimiz gibi bağırmanın o muazzam keyfini tattık...

FATMA KELLECİ

Şiir gibi anlattı kadınlar: "Harika harika çok güzel bir ambians", "Bütün stresimi atıyorum şu anda", "Kızgınlıklarımı bağırıyorum, ohh harika…", "Herkes gelsiiiin", "Şiir gibi taraftar", "Sahalar böyle olsun"

Spor Toto Süper Final Şampiyonluk Grubu 4. hafta maçında Beşiktaş ile Fenerbahçe, Fi-Yapı İnönü Stadı'nda karşı karşıya geldi. Ama ne karşılaşma sayın seyirciler. Alem böyle taraftar görsün. Sahalar böyle olsun. Ah şu stadlarda kadın kotası uygulansa, denge bir sağlansa işte o zaman "Futbol sadece futbol" değildir sloganı gerçek olur deyiverdik. Türkiye'de sadece futbol değil, günlük yaşamın kadını öteleyen tarzının da değişeceğine kanaat getirdik hep birlikte.

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun, Galatasaray derbisindeki kötü tezahürat ve saha olaylarından dolayı Beşiktaş Kulübü'ne verdiği 2 maç seyircisiz oynama cezası erkekleri stadyumun dışında bırakırken, kadınlar doyasıya güldü, coştu, taştı dün gece.

Atmosferin yarattığı çoşku ile hayyallerimizi büyüttük bizde. Çığlık çığlığa kendini bulmaların, heyecandan nefesleri tutmanın, dayanışmanın, sevginin, saygının stad dolusu halini yaşadık. Benzer 8 Mart'lar umud ettik.

30 bini aşkın kadın hep birlikte Beşiktaş'ın kalecisini çok sevdik. “17 Numara”ya çok kızdık. Top Fener için taca da çıksa, takımımızı alkışladık, sevindik. Ne de olsa tehlike o anlığına uzaklaşmıştı. Ve biz kadınlar, kendimizi tutmadan, dilediğimiz gibi yorumlayıp dilediğimiz gibi bağırmanın o muazzam keyfini tattık dün gece.

Görmek, orda olmak, hissetmek, çoşmak gerekirdi diyerek gelecek maçı kaçırmayın, mutlaka deneyin tavsiyelerini sadece biz değil stad dolusu 30 bini aşkın kadının birlikte söylediğini bildirmek istedik. Hayat böylesi taraftarlara güzelmiş! Ne endüstriyel futbol, ne şike… Futbol heyecanmış, çoşmakimiş….

İnönü Stadyumu dün düğün alayı gibiydi. Kadın deryası mı desek, özlemi, hasreti, özgürlüğü mü desek. İnönü Fi-Yapı dün bambaşkaydı. Tarifini ancak “Alem taraftar görsün” diyerek anlatabiliriz de karar kıldık.

50 sinde olan da vardı maçta 18’ine yeni girmişlerde, kucağındaki 3 yaşındaki çocukları ile gelenlerde… “Hangi duygularla buradasınız?” sorumuzu, “Destek olmak için” diyerek yanıtladılar. Durumlarını “Şiir gibi taraftarlarız” diyerek tariflediler.

‘EŞİM EVDE BİZİ MAÇLA BIKTIRDI’

52 yaşındaki Neşe Abla, komşusunun ısrarı ile gelmiş maça. Evde televizyonda maç görmeye tahammül edemediğini söylüyor: “Eşime çok sinirleniyorum. Çünkü bizi bıktırdı. Televizyonda asla izlemiyorum ama bu ambiansa bayıldım. Bütün stresimi atıyorum şu anda. Kızgınlıklarımı bağırıyorum, ohh harika.. Herkes gelsin” diyor. Ve staddaki çoşma anı ile birlikte duygularını “Harika bir şey. Harika harika çok güzel, ilk defa yaşıyorum” diyerek tarifliyor.

Komşusu Hatice Nalbant ise 55 yaşında “Çok güzel buldum, ilk kez geldim. Harika, yine geleceğim. Torunumu, arkadaşımı getirdim” diyerek Neşe Abla’nın bıraktığı yerden devam ediyor. Onun bıraktığı yerden ise yanında getirdiği 12 yaşındaki torunu Hazal devam ediyor.

Hazal, atmosfere bayılmış, çocuk sesi ile bağırıyor: “Gelecek sene kombine alacağım çok güzel. Hayatımda ilk kez geldim ve çok beğendim. Takımıma hep destek olacağım. Hep yanında olmak istiyorum.”

‘TEZAÜRATTA ŞİMDİ ACEMİYİZ AMA SENEYE O DA OTURUR’

Gülsen 18 yaşında, başındaki tülbentini geceye özel siyah beyaz puanlı seçmiş: “O kadar muhteşemiz ki şu an. Bıraksanız ağlayacağız. Çok heyecanlıyım” diyor. 2009'da ki şampiyonluk kutlamasına da katılmış Gülsen. “Kadınlarla daha harika. Sloganlarda çok toparlanamıyoruz ama işşallah o da seneye oturur” diyor.

Gülsen maçlardaki küfür meselesine ise “Bize çiçek mi uzatıyorlar ki düzgün cevap verelim” diyor ve Çarşı taraftarının "Bize haksızlık edene şiir mi yazalım" sözünü savunuyor. Bir taraftar grubuna dahil misiniz? sorusunu. “Tabii!” diye cevaplıyor. Bu da sorulur mu der gibi "Çarşıııı" diyor.

KADINLARA TEŞEKKÜR

Gül’de 18 yaşında, stadın en heyecanlı izleyicilerinden. Top Fenerbahçeli’lere geçer geçmez, yuhalamaya başlıyor. Beşiktaş, ataktan eli boş dönünce de “Ooooleey saldır Beşkitaşım. Ooooley şanlı Beşiktaşım” tezaüratı ile desteğe devam ediyor. Gül, teşekkür ile başlıyor söze, “Maç süper, harika. Zaten stad da çok dolu. Cezalı olmamıza rağmen stadı bu şekilde doldurdukları için bütün kadın taraftarlara teşekkür ediyorum” diyor.

Gül, cezasız maçlara da çok gitmiş. Kadınlarla birlikte maç izleme durumuna, "Bazen kulağa çığlıklar geliyor ama bence çok güzel” diyor. Erkeklerin çoğunlukta olduğu maçlara ise “Orda ses daha gür” diyerek gülümsüyor.

Kadınlar için de “Çok küfür ediyorlar” diyorlar sen nasıl gözlemledin diye sorunca, “Pek küfür yok, yok ya bizde o kadar yok” diyor.

Gül, kadınların ve çocukların ücretsiz maç izlemesinden oldukça memnun ve bu durumun daha da genişletilebileceğini düyünüyor; “Bence bu uygulama çok iyi ama kadın taraftar sayısını normal maçlarda daha çok arttırırlarsa bence denge daha iyi olur.”

‘ŞİİR GİBİ TARAFTARLAR’

Statda deneyimli taraftar sayısı hali ile pek yok bu sebeple Gül deneyimli taraftarlardan oluyor. Futbol üzerine daha kapsamlı konuşuyor: “Beşiktaşın bütün taraftarları maçı daha fazla seven, futboldan anlayan insanlar. Çarşı taraftarı zaten bambaşka; tribünleri başka maçlarda hiç bir zaman böyle göremezsiniz. Daha mücadeleci, daha çoşkulu, daha dinamik. Daha böyle takımı destekeleyen taraftar grubuyuz” diyor.

Gül'e göre diğer takımların taraftarları, bütünlük içinde değiller. "Onların kadınları da erkekleri de böyle fanatik değiller. Takımlarını böyle desteklemiyorlar. Baktığımız zaman bir bütünlük yok aralarında. Burda şiir gibi bir taraftar var” diyor.

28 yaşındaki Sunay ise 3 yaşındaki çocuğu ile gelmiş maça. “Çocuklarla maç izlemek çok güzel. Biraz önce görseydiniz hopluyordu” diye anlatıyor sevincini. "Ah bu çocuklara evde babaları baksa, siz de burada rahat rahat izleseniz" diyoruz. "Babamız işte, çalışıyor. Arkadaşlar ile birlikte geldik, Zeytinburnu'ndan" diyerek çocuklar ile ayrılmasının güçlüğünü anlatıyor. Oda duygularını, “Harika, çok güzel...” sözleri ile tarifliyor: “Çok güzel gol attı beşiktaş, harika” diyor.

“Erkeklerin maçı” nı daha kötü bulan Sunay, "Türkiye'de futbol nasıl olmalı?" sorumuzu, "Seviyeli olmalı, saygılı olmalı. Sahaları böyle görmek istiyorum. Herkese mutluluklar diliyorum. İnşallah hak eden kazanır” diyerek yanıtlıyor.

Hangi taraftar grubu ile kendinizi uyumlu hissediyorsunuz sorumuza ise "Beşiktaş için geldim. Hepsi aynı" yanıtını veriyor.

42 yaşındaki Songül’de erkeklerle de maça izleyenlerden “Ama kadınlarla birlikte olmanın keyfi başka diyor. "Çünkü erkeklerin yanında böyle rahat olamıyorsun. Burada daha rahat bağırıyoruz”

 

İstanbul-EmekDunyasi.Net