22 Ağustos 2011, Pazartesi

'Erkeklik sizde kalsın, kadınlık bizde'

Altan Erkekli Sahnesi Tiyatro Atölyesi öğrencileri; kadına şiddeti, bir tiyatro oyunuyla protesto ediyor.

Mersin Altan Erkekli Sahnesi Tiyatro Atölyesi öğrencileri; kadına şiddeti, bir tiyatro oyunuyla protesto ediyor.

Yaz  boyunca tiyatro eğitimi gören gençler, eğitmenleri Güvenç Gümüş yönetiminde sahneleyecekleri "Kadınlık Bizde kalsın" adlı oyunla, hem öğrendiklerini sahnede uygulayacak, hem de kadına şiddeti sanat yoluyla protesto edecekler.

Yılmaz Erdoğan'nın yazdığı oyun; ülkemizde kadın olmanın zorluklarını mizahi bir anlatımla sahneye aktarıyor.

Genel Sanat Yönetmenliğini Mehmet Tekkanat'ın yaptığı tiyatro atölyesi öğrencileri, eğitmenleri Güvenç Gümüş'ün yönetiminde sıkı bir çalışmayla oyunu Eylül ayında sahneleyecekler.

Oyunda; Ahmet Faruk Bulca, Sanem Güraslan, Özgür Dinçer, Elif Burcu Baykal, Barış Dinçer, Kadir Sakar, Beste Alkış, Dila Duman, İlayda Kayan, Erkut Burgaç, Kayahan Şahin, Yiğit Berk Özcan,, Kutay Uygun, Merve Deniz, Ezgi Erden, Betty Katia Hamevi, Hatice Yolluğ, Gülşah Nur Ocak, Dicle Manguldar ve Dilin Eylül Döğer isimli öğrenciler görev alıyor.

Kadına şiddete karşı toplum olarak karşı olmak gerektiğini vurgulayan Mehmet Tekkanat; "Bu şiddeti, ancak eğitimle yenebiliriz. Ataerkil bir geleneğe sahip toplumumuzun büyük bir değişime gereksinimi var. Bu da ancak eğitimle ve eğitimin en etkili yolu olan sanatla olur.

Biz gençlerimizin iyi birer oyuncu olmalarından çok, iyi birer insan olmaları için çalışıyoruz. Bir ülkede sanatsal çalışmalar ne kadar çoğalırsa şiddet o denli azalır. Çünkü sanatla yoğrulan insanlar kötü olan her şeyden uzak olur. Gençlerimizin sahneleyecekleri bu oyuna, başta kadın dernekleri olmak üzere, kadına şiddete son diyen herkesin katkı sunmasını bekliyorum" dedi.

Tekkanat; Altan Erkekli Sahnesi Tiyatro Atölyesi'nin, yeni döneme eylül ayından itibaren başlayacağını, doğru şekilde tiyatro eğitimi almak isteyen ve tiyatroya gönül veren gençleri beklediklerini söyledi