18 Kasım 2011, Cuma

Sırrı Süreyya'dan Rus bandıralı şilep benzetmesi

Ragıp Zarakolu'na ait Belge Yayınları'nın TÜYAP Kitap Fuarı'ndaki standında çalışan ve kitap imzalayan BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder "Poşu taktığı için bir insanın 45 sene hapsini istemek Rus bandıralı şilebe bakıp iç çekti diyen zihniyetin aynısıdır. " dedi

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder , Ragıp Zarakolu'na destek vermek için Belge Yayınları'nın TÜYAP Kitap Fuarı'ndaki standında kitap imzaladılar.

Standın önünde kısa bir açıklama yapan Demirtaş, "Kürt halkı 2009 yılından beri süren AKP zulmüne karşı boyun eğmedi ve mücadele etti. Bundan sonra da mücadele etmeye devam edecek. KCK operasyonları kapsamında tutuklanan Prof. Dr. Büşra Ersanlı ve Ragıp Zarakolu için bugün buraya geldik. Bu operasyonlara karşı sesimizi çıkarmak için, Büşra Ersanlı ve Ragıp Zarakolu'nun da içinde bulunduğu tüm tutuklular için Pazar günü Kadıköy'de olacağız ve bugün buraya gelen herkesi oraya bekliyoruz" dedi.

Yakalarına Zarakolu'nun fotoğrafı ile "Beni kitaplarımdan ayırmayacağınızı umuyorum" yazılı rozet takan Demirtaş ve Önder, yayınevinde çıkan kitapları okuyucular için imzaladı. Demirtaş ve Önder'e yoğun ilgi gösterilirken, kitap imzalatmak için yüzlerce kişi kuyruk oluşturdu.

RUS BANDIRALI ŞİLEP

Ragıp Zarakolu'na destek için stantta gönüllü olarak çalışan Sırrı Süreyya Önder son dönemde yaşananları 12 Mart dönemi iddianamelerine benzeterek şöyle dedi:

"12 Mart dönemi iddianamelerinde 'Boğazdan geçen Rus bandıralı şilebe bakıp içini çekti' gibi şeyler vardı. Ama o gün bunlara kimse gülmüyordu, tıpkı bugünkü gibi. Bu iddianamelere ciddiyet atfediliyordu. O gün bunlara göz yumanların beş kuruşluk itibarları yok şimdi. İtin önüne atsan it yemez, atın önüne atsan at yemez. Yarın bu usulsüzlükler de dalga konusu olacak. Poşu taktığı için bir insanın 45 sene hapsini istemek Rus bandıralı şilebe bakıp iç çekti diyen zihniyetin aynısıdır. "

 

İSTANBUL-EmekDunyasi.Net/Ajanslar