27 Ocak 2012, Cuma

Twitter'dan sansür uygulaması

Sosyal paylaşım sitesi Twitter, bazı ülkelerde yasalara aykırı olarak yorumladığı(!) mesajlar için sansür uygulamasına geçeceğini açıkladı.

Dünyanın en büyük kısa mesaj paylaşım sistemi twitter, bazı ülkelerde sansür uygulamasına geçmeye hazırlanıyor.

Twitter yönetimi tarafından yapılan açıklamada, düşünce ve ifade özgürlüğüne önem verdikleri fakat  ifade özgürlüğü konusunda değişik tutumları olan ülkelere gittikleri belirtilerek, "Bazıları bizim fikirlerimize öyle ters ki orada var olamıyoruz. Bazıları da bize benziyor, ancak tarihi ya da kültürel nedenlerden dolayı bazı mesajları yasaklıyorlar, Fransa ve Almanya'nın Nazi yanlısı mesajları yasaklaması gibi" ifadesi kullanıldı.

Buna karşın bazı ülkelerde engellenen mesajın diğerlerinde engellenmeyeceğini belirten Twitter, "Henüz bu kapasiteyi kullanmadık ancak bizden belirli bir ülkede bir mesajın engellenmesi istenirse, internet kullanıcısıyla temasa geçmeye çalışacağız ve mesajın ne zaman engellendiğini açıkça belirteceğiz" dedi.

Twitter açıklamasında, temel değerlerinden birinin herkesin sesini savunmak ve saygı göstermek olduğunu belirterek, kamu mesajlarını mümkün olduğunca muhafaza etmek istediklerini ve bunu yapamazlarsa şeffaf olacaklarını ifade etti.

Bu müdahaleyle ilgili tüm ayrıntıların "ChillingEffects.org" adlı bağımsız internet sitesinde yer alacağı belirtildi.

MUHALİF SESLER SUSTURULMAK İSTENİYOR

Twitter sansürünün Farsça, Arapça, İbranice konuşulan ülkelerde yapılacağının ifade ediliyor. Ortadoğu ve Arap ülkelerde yaşanan isyanlara ilişkin haber  sosyal medya kullanıcıları tarafından bütün dünyaya duyurulmuştu.

Bu açıklamaya göre sansürü Twitter değil asıl olarak söz konusu ülkelerdeki iktidar sahipleri uygulayacak. Medya kanallarına egemen olan iktidar sahipleri kontrol etmekte zorlandıkları sosyal medya kanallarına da bu şekilde ayar çekmeye başlıyorlar.

Twitter tarafından uygulanacak sansüre kamuoyunun nasıl tepki vereceği ise merak konusu.

 

EmekDunyasi.Net/Ajanslar

 

 

Anahtar Sözcükler