13 Şubat 2012, Pazartesi

SES:

Bu saldırı emekçi kadınlaradır

SES Genel Başkanı Çetin Erdolu sendikalara yönelik gerçekleştirilen operasyonlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Erdolu, 8 Mart öncesi yaşanan bu durumu kadın mücadelesini durdurmak için yapıldığını belirtirken AKP'nin bu uygulamalarını faşizm olarak tanımladı.

KESK yönelik gözaltılar ile ilgili Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri (SES) Genel Başkanı Çetin Erdolu bir açıklama yaptı. Necatibey Caddesi üzerinde bulunan SES Genel Merkezi önünde konuşan Erdolu bu yaşananlarla AKP'nin, KESK ve KESK'e bağlı sendikaları sindirmeyi amaçladığını söyledi. Sadece son aylara bakıldığında bile verilen mücadelenin neden sindirilmek istendiğini anlaşılabileceğini söyleyen Erdolu, 21 Aralık'ta yapılan grevi hatırlattı.

BU SALDIRI EMEKÇİ KADINLARA

KESK Kadın Sekreteri Canan Çalağan, SES Kadın Sekreteri Bedriye Yorgun, Tüm Bel Sen Kadın Sekreteri Güler Elveren'in gözaltında olduğunu söyleyen Erdolu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi KESK ve KESK'e bağlı sendikaların kadın üye ve yöneticilerine dönük bir saldırıyla karşı karşıya olduklarını belirtti. Erdolu yapılan bu operasyonu AKP'nin kendi dışındaki herkesi susturma operasyonu olarak değerlendirdi ve bu yaşanları faşizm olarak tanımladı. Bir gazetecinin hangi gerekçe ile SES Genel Merkezi'nin arandığını sorması üzerine Erdolu bu operasyonun üç yıl önce tutuklanan ve SES üyesi olan Seher Tümer'in notlarından yola çıkılarak yapıldığını belirtti.

ÜÇ YILDIR TAKİP EDİLMİŞLER

Üç yıldır arkadaşlarının takip edildiğini ve dinlendiğini söyleyen Erdolu bunun yapılmasında her hangi bir haklı gerekçesinin olamayacağının söyledi. Erdolu bu operasyonun tek amacının kadın mücadelesinin yükseltilmek istenmemesi olarak değerlendirdi.

AKP FAŞİZMİNE KARŞI MÜCADELE

Bu baskılara asla boyun eğmeyeceklerini belirten Erdolu, KESK'e bağlı sendikaların tüm üyelerini, tüm emek ve meslek örgütlerini ve tüm kamuoyunu AKP faşizmine karşı mücadele etmeye çağırdı.

Erdolu, konuşmasını 12.30'da Yüksel Caddesi'nde bulunan İnsan Hakları Anıtı önünde yapılacak eylemin çağrısını yaparak sonlandırdı.

 

Sendikaorg

Bağlantılı Haberler