27 Şubat 2012, Pazartesi

Kadınlar 8 Mart'ta grev yapacak

KESK'li kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü eylem programını açıkladı. Emekçi kadınlar 8 Mart'ın resmi tatil ilan edilmesi için o gün greve gidecek.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün resmi tatil ilan edilmesini isteyen KESK'li kadınlar, Ankara ve İzmir'de yürüyüş ve açıklamalar yapacak. KESK'li kadınlar, "Güvencesiz ve esnek çalışmaya, savaşa, kadına yönelik şiddete, kadın cinayetlerine, baskı ve tutuklamalara karşı 8 Mart'ta hizmet üretmiyoruz. Alanlarda olacağız" dedi.

ANKARA

KESK Kadın Birimi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'ne ilişkin eylem planını açıklamak için genel merkez binasında basın toplantısı düzenledi. KESK Genel Meclisi Kadın Birimi üyesi Bergüzar Sazak, İlknur Başer, Deniz DErinyol, Şehnaz Sönmez ve Betül Korkut'un katıldığı toplantıda Eğitim Sen Kadın Sekreteri Sakine Esen Yılmaz, normalde bu açıklamayı aralarında KESK Kadın Sekreteri Canan Çalağan, Tüm Bel Sen Kadın Sekreteri Güler Elveren, SES Kadın Sekreteri Bedriye Yorgun'un da bulunduğu tutuklu 9 arkadaşlarının yapacağını belirterek, konuşmasına başladı. Yılmaz, KESK üzerinde süren baskı ve tutuklamalara değindiği konuşmasında KESK'li kadınların hedef alınmasının da 8 Mart eylem ve mücadele programı ile bağlantılı olduğunun altını çizdi. Arkadaşları tutuklanmadan üç gün önce eylem programını hazırladıklarını ve o eylem planına göre mücadelelerini aksatmadan sürdüreceklerini ifade eden Yılmaz, bu doğrultuda 8 Mart'a hazırlandıklarını ifade ederek bütün kadınların iş bırakmasını istedi.

'KADINLARIN BARIŞ İÇİN SÖYLEYECEK SÖZÜ HER ZAMAN OLDU'

Yılmaz'ın ardından konuşan KESK Genel Meclisi Kadın Birimi üyesi Bergüzar Sazak, "Bu yıl 8 Mart'a güvencesiz yaşama karşı güvenli gelecek, baskı sürgün, gözaltı ve tutuklamalara karşı demokratik özgür yaşam, savaşa karşı barış, kadın cinayetlerine karşı yaşam hakkımızı savunmak için her yer 8 Mart her yer direniş diyoruz" diyerek başladı. Türkiye'de 30 yıldır süren çatışmalı ortamda çocukların, anadilini konuşamayan kadınların, çocuklarını bu savaşta kaybeden annelerin olduğunu ifade eden Sazak, buna rağmen kadınların barış için söyleyecek sözünün çözümü geliştirecek gücünün her zaman olduğunu söyledi.

'8 MART'IN RESMİ TATİL İLAN EDİLMESİNİ İSTİYORUZ'

KESK üzerindeki baskı ve tutuklamalara da değinen Sazak, baskı ve yıldırma politikalarının hedefinde, tek tip sendika yasasına karşı KESK'in yürüttüğü mücadelenin geldiğini ifade etti. Sazak, 9 arkadaşlarının tutuklanmasını da 28-29 Ocak 2012 tarihinde KESK Kadın Meclisi olarak aldıkları kararlarla bağlantılı olduğunu söyledi. Bunların başında da 8 Mart'ın resmi tatil ilan edilmesi için hizmet üretmeyerek alanlara çıkma kararları olduğunu belirten Sazak, "Kadın Meclisimiz; 8 Mart'ın tatil ilan edilmesi talebinin ısrarlı takipçisi olacağını ve 8 Mart resmi tatil ilan edilene kadar mücadele etme kararlılığındadır. Bugün Rusya, Çin, Uganda, Zambiya Moldovya ve Tacikistan'ın da aralarında bulunduğu 21 ülkede 8 Mart resmi tatildir. Bu ülkenin kadınları olarak bizler de 8 Mart'ın resmi tatil edilmesini istiyoruz" dedi. Kadın Meclisi'nin önerileri doğrultusunda KESK Kadın Sekreterliğinin verdiği kararları açıklayan Sazak, hayatın her alanında ayrımcılığa uğrayan kadınlar olarak, "Gelir adaletsizliğine, Savaşa, Baskı ve tutuklamalara, kadın cinayetlerine karşı tüm kadınları 8 Mart'ta bizimle beraber evde ve işyerlerinde hizmet üretmemeye çağırıyoruz" dedi.

KESK Kadın Sekreterliği'nin eylem programı ise şöyle:

* 8 Mart'ın resmi tatil ilan edilmesi ve tutuklu arkadaşlarımızın serbest bırakılması taleplerimizi iletmek üzere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, CHP ve BDP'den grup başkan vekili kadın milletvekilleri ile görüşeceğiz. Söz konusu görüşmelere bugün saat 15.30'da BDP'den Pervin Buldan ve grubuyla başlayacağız. 1 Mart günü saat 10.30'da CHP'den Emine Ülker Tarhan'la görüşmelerimize devam edeceğiz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan bu saate kadar geri bildirim gelmemiştir.

* 29 Şubat Çarşamba günü tüm illerde "8 Mart Resmi Tatil İlan Edilsin" talebiyle basın açıklamaları yapılacak; şubelerimiz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile illerinden seçilen kadın milletvekillerine faks ve mail göndereceklerdir.

* 2 Mart Cuma günü, "kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri ve tutuklamalara" karşı tepkimizi ve şiddetin durdurulması talebimizi ifade eden meşaleli yürüyüşler ve kitlesel basın açıklamaları yapılacaktır. Aynı gün KESK'li kadın tutuklulara kart gönderilecektir.

* 6 Mart Salı günü, cezaevlerindeki KESK'li kadın tutuklularla dayanışma, baskı ve tutuklamaların son bulması için, cezaevleri önünde basın açıklamaları yapılacak, üzerlerinde dayanışma ve özgürlük mesajlarımızın yazılı olduğu balonlar uçurulacaktır

* 8 Mart Perşembe günü, resmi tatil talebimizi de fiilen hayata geçirmek için hizmet üretmeyerek sokaklara, alanlara çıkacağız. Kadınların Birlik Mücadele Ve Dayanışma Günü 8 Mart'ı anlamına uygun coşku ve kitlesellikle kutlayacağız.

* 10 Mart Cumartesi günü, KESK Kadın Sekreterliği, bağlı sendikalarımızın kadın sekreterleri, kadın birimi ve İzmir şubelerimizden kadın üyelerimiz ile birlikte, dayanışma amacıyla direnişteki Billur Tuz işçilerini ziyaret edeceğiz."

İZMİR

KESK İzmir Kadın Platformu üyeleri, 8 Mart Dünya Kadın Günü'ne ilişkin Eğitim Sen 1 Nolu Şube'de basın toplantısı düzenledi. Platform adına açıklama yapan Eğitim Sen 5 Nolu Şube Kadın Sekreteri Meral Çelik, AKP hükümetinin bir yandan krizin yükünü ezilenlere ve kadınlara taşıttığını bir yandan kadınların en temel hak ve taleplerini tek tek budadığını söyleyerek, "AKP hükümetinin gerici ve muhafazakar politikaları, biz kadınları yaşamın tüm alanlarından tasfiye etmeye çalışıyor. AKP hükümeti, şiddetin, yoksulluğun, sadakanın, işsizliğin ne olduğunu biz kadınlara bir kez daha gösterdi, yaşattı" diye konuştu.

4+4+4 EĞİTİM SİSTEMİNE TEPKİ

Hükümetin 4+4+4 şeklindeki kademeli eğitim yasa teklifi ile kız çocuklarının okullarda değil evlerde öğretim göreceklerini söyleyen Çelik, "Böylece 4. sınıftan sonra İmam Hatip okullarına kolaylıkla geçilecek ve dindar gençlik yetiştirme emelleri gerçekleşecektir. Bu durumun özellikle kız çocuklarını mağdur edeceği düşüncesiyle reddediyoruz" dedi. 8 Mart'ta alanlarındaki taleplerini de açıklayan Çelik, "Esnek ve güvencesiz çalışmaya, tutuklu kadın arkadaşlarımızın en kısa zamanda serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Çünkü gün dayanışma günüdür" dedi.

8 MART PROGRAMI

KESK Kadın Platformu'nun 8 Mart etkinlikleri, 2 Mart Cuma günü 18.00'de "Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerine karşı" YKM önünden eski Sümerbank'a kadar meşaleli yürüyüş yapılacak ve KESK'li tutuklu kadınlar için özgürlük mesajları yazılı balonlar uçurulacak. 8 Mart Perşembe günü "8 Mart Kadınların Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü" dolayısıyla saat 12.00'de YKM önünde toplanılıp Sümerbank önüne yürünülecek ve burada eylem yapılacak.

 

DİHA

Bağlantılı Haberler