08 Mart 2012, Perşembe

Kadınların isyanı sokaklarda

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü' etkinlikleri kapsamında alanlara çıkan kadınlar, tacize, tecavüze, kadın cinayetlerine, erkek egemen kültüre, gözaltı ve tutuklamalara karşı isyanını haykırdı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri devam ediyor. Birçok ilde sokağa çıkan emek sömürüsüne, tacize kadın cinayetlerine gözaltı ve tutuklamalara karşı isyanını haykırdı.

ANKARA

Ankara'da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında 32 kadın örgütü Kolej Meydanı'ndan Ziya Gökalp Caddesi'ne yürüyüş düzenleyerek, miting yaptı. Kadınlar yürüyüşte "Kadın şiddetine son", "Bedenim benimdir", "Bırak evi bok götürsün", "Sığınağımı istiyorum", "İsyan" gibi çok sayıda döviz taşırken, liseli bir kadının gelinlik giyerek "4+4+4=12 eğitim yaşında gelin" ve balo kıyafeti giyen başka bir liselinin ise, "Baloya gitmedim 8 Mart'a geldim" dövizleri taşıması renkli görüntüler oluşturdu. Kadınların yürüyüşe çocukları ile katılmaları dikkat çekti. Yürüyüş sırasında ayrıca kadınlar sık sık, "Jin jiyan azadi", "Kadın yaşam özgürlük", "Kadına uzanan eler" sloganlarını attı.

TUTUKLU KESK'Lİ KADINLARDAN MESAJ

Alanda bulunan 34 kadın örgütü adına basın açıklamasını okuyan Ankara 8 Mart Kadın Platformu Sözcüsü Buse Candan, alanlara taleplerini dilendirmek için çıktıklarını belirterek, sistemin aşk, sevgi, namus adı altında her gün kendilerini katlettiğini söyledi. Candan, kadınları korumak yerine tutsaklaştıran sisteme karşı alanlarda olduklarını ifade ederek, dünyada sadece Türkiye'de her gün 5 kadının, haklarını savunduğu için öldürüldüğünü vurguladı. Candan, her 8 Mart'ta erkek egemen sisteme karşı yılmadıklarını göstermek için daha güçlü bir şekilde alanlarda olacaklarının altını çizdi. Candan'ın konuşmasının ardından cezaevinde bulunan KESK'li kadınların 8 Mart ile ilgili mesajları okundu. KESK'li kadınların gönderdiği mesajlar okunurken alanda bulunanlar, "KESK'li kadınlar onurumuzdur" sloganını attı. Açıklamanın ardından kadınlar çalan müzikler eşliğinde halay çekti.

İSTANBUL

Kendilerini Anarşist olarak tanımlayan bir grup kadın, Bakırköy Cezaevi önünde çıplak ayaklar ve balonlarla tutuklu kadınların serbest bırakılması için eylem yaptı. "Özgürlük" yazılı pankart açan kadınlar, "Jin yiyan azadi", "İçerde dışarda hücreleri parçala" sloganları attı. Cezaevi'ne gidilen yol güzergahı boyunca çıplak ayaklar ve özgürlük sloganları ile yürüyen kadınlar, ellerinde mor ve siyah balonlar taşıdı. Bakırköy Cezaevi'ne ulaşan Anarşist Kadınlar adına basın açıklamasını Ezgi Aydın yaptı. Aydın, dünyanın her yerinde 8 Mart için kadınların kutlamalar yaptığını anımsatarak, "Devlet ve erkek egemen sistem, bugünü direnerek kazanan kadınları kapatarak, bu kazanımın anlamını görünmek kılarak sunuyor bizlere. Ancak bizler bugünlerimiz için ekmek, barış ve özgürlük için mücadele edenlerin mirasını taşıyoruz. Bugünü devletin anladığı, konuştuğu dilden değil, özgürlük için tutsak düşenlerin dilinden konuşuyoruz ve anlıyoruz" dedi.

İZMİR

KESK İzmir Kadın Platformu'nun 8 Mart yürüyüşünde "KCK" operasyonlarında ve KESK'e yapılan baskınlarda tutuklanan kadınlara özgürlük isteği öne çıktı. Konak YKM önünde bir araya gelen çok sayıda kadın, "Cinsel, sınıfsal sömürüye son", "KESK'li tutuklulara özgürlük" pankartları, tutuklu KESK üyeleri ve BDP Siyaset Akademisi'nde ders verdiği için tutuklanan Prof. Dr. Büşra Ersanlı'nın fotoğraflarını taşıdı.Barış Anneleri'nin de destek verdiği yürüyüşe 7 ay önce boşandığı eşi tarafından kurşunlandığı için tekerlekli sandalyeye bağlı olarak felç geçiren Gülay Korucu da yer aldı. Kadınlar Korucu'ya alkışları ile destek verdi. İşçi ve memur kadınlardan bazıları iş önlükleri ile yürüyüşe katılırken, kadınların büyük çoğunluğunun "KESK'e dokunma" fularlarını boyunlarına sardıkları görüldü.

Eski Sümerbank önüne kadar yapılan yürüyüşün ardından KESK Genel Merkezi tarafından hazırlanan açıklama okundu. Kürtçe ve Türkçe yapılan açıklamada Türkçe açıklamayı okuyan Eğitim Sen 4 Nolu Şube Kadın Sekreteri Fatma Sağlam, kadınların taleplerini bir bir sıraladı. Kadın katliamlarına son verilmesi, kadınların toplumsal alanda eşit temsili, cinsiyet ayrımcı anayasanın yerine cinsiyet özgürlükçü bir anaya talepleri olduğunu vurgulayan Sağlam, son olarak tutuklu bulunan tüm arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi. Kürtçe açıklama yapan KESK Kadın Birimi üyesi Meryem Çağ ise, kadınların tüm dünyada zulme ve sömürüye karşı alanlara aktığını söyleyerek, 8 Mart'ın resmi tatil olarak kutlanması gerektiğini ifade etti. "Biz kadınız, biz her yerdeyiz" diyen Çağ, 5 bin yıldır kadınların diri diri gömüldüğünü, yakıldığını, taşlandığını, giyotinlerde başlarının kesildiğini söyleyip buna rağmen asla umutlarını yitirmediklerini söyledi.

Açıklamaların ardından müzik eşliğinde halay çeken kadınlar, daha sonra Konak PTT'ye giderek cezaevinde bulunan KESK'li kadınlara kart attı.

VAN

DÖKH öncülüğünde Van'da Belediye Garajı'nda yapılan mitinge DTK Eş Başkanı ve Van Milletvekili Aysel Tuğluk, BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, BDP PM Üyesi Arzu Moco, BDP Van İl Eşbaşkanı Mihriban Şah, Bostaniçi Belediye Başkanı Nezahat Ergüneş, Van İl Genel Meclis Başkanı Semira Varlı'nın da aralarında bulunduğu bilerce kadın, müzakere talebini haykırdı.

Mitingde konuşan Aysel Tuğluk, kadın mücadelesinin 90'lı yıllarda 3-5 kadın ile başladığını ve bugün milyonlara vardığını söyledi. Kadınların kaderine boyun eğmeyerek, mücadele ettiğini ve örgütlendiğini ifade eden Tuğluk, "Eğer özgür bir yaşam olacaksa onurumuzla ve kimliğimizle olsun dedik ve destansı bir mücadele yürüttük" dedi. Kürt kadınlarının işkence, ölüm ve cezaevi gibi sindirme politikalarına rağmen mücadelesinden taviz vermediğini dile getiren Tuğluk, gelinen aşamada elde edilen başarının tüm Kürt kadınlarının başarısı olduğunu söyledi. Kadının mücadele içinde olmadığı bir ülkede demokrasi ve hukuktan bahsedilemeyeceğine vurgu yapan Tuğluk, kadınlara seslenerek mücadelelerini yükseltmelerini istedi. Tuğluk, kadınların verdiği mücadelenin mutlaka bir gün barışı getireceğini söyledi. "Kürt kadınlarının başaramayacağı hiç bir şey yoktur" diyen Tuğluk, kadınların ön saflarda mücadele etmek için örgütlenmesini istedi.

MERSİN

Mersin'de bulunan kadın kurumları, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutlamak amacıyla Metropol önünde bir araya gelerek Mersin Büyükşehir Belediyesi önüne kadar yürümek istedi. Ancak polis kadınların burada bir araya gelmesini engelleyerek, kadınları Akdeniz Belediyesi binasının bahçesine gitmeleri için zorladı. Polisin her yeri ablukaya alması nedeni ile kadınlar belediye bahçesinde toplanmaya başladı. Burada bir araya gelen yüzlerce kadının Taşbina'ya yürümesi de polislerce engellendi. Binlerce polisle kadınların bulunduğu alan abluka altına alınırken, kadınlar sık sık, "Jin, jîyan, azadî", "Baskılar bizi yıldıramaz", "Direne direne kazanacağız", "Gelsin baba, gelsin devlet, gelsin koca, gelsin cop, inadına isyan, inadına özgürlük" sloganları attı. Kadınlar, "Kadın yaşamdır, yaşamı öldürme", "Dilimiz onurumuzdur", "Kadın kırımına hayır", "Tutuklamalar KESK'li kadınları yıldıramaz" yazılı döviz ve pankartlar açıldı. Bir saatlik bekleyişin ardından BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan'ın Çocuk ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Fatma Şahin'i aradığı, ancak bunun da çözüm olmadığı belirtildi. Bunun üzerine yürüyüşe geçen kadınlar bulundukları alandan yaklaşık 50 metre uzaklıkta bulunan Fasih Kayabalı Caddesi'ni trafiğe kapattı. Yüzlerce çevik kuvvet polisi, kadınların önüne set oluştururken, Buldan burada kısa bir konuşma yaptı. 8 Mart nedeni ile barışçıl bir yürüyüş yapmak istediklerini belirten Buldan, Mersin'de AKP hükümetinin kadınlara olan yaklaşımının ortaya çıktığını ve yürüyüşlerinin engellendiğini belirtti. Buldan, "Kadına tahammülü olmayan, kadının özgülüğünü istemeyen, AKP hükümeti bugün tekrardan yüzünü göstermiştir. AKP hükümetinin polisleri önümüze barikat kurdular, yürüyüşümüzü engellediler ancak yaşamın her alanında, sokaklarda, fabrikalarda haykırışımız yükselmeye devam edecektir. Zılgıtlarımız şarkılarımız ve sloganlarımızla AKP hükümetini protesto edeceğiz" dedi. Buldan'ın konuşması ardından kadınlar trafiğe kapattıkları caddede basın açıklamalarını gerçekleştirdi.

ADANA

KESK Adana Şubeler Platformu üyesi kadınlar, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle İnönü Parkı'nda basın açıklaması yaptı. SES Adana Şube Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy, "Kadınlar olarak, bugün bir kez daha baskıya, sömürüye, emeğimizin görmezden gelinmesine artık yeter diyoruz. Tüm yurtta alanlara çıkarak hizmet üretiminden gelen gücümüzü kullanıyor, bugün hizmet üretmiyoruz. Kadınlar için kadınlarla birlikte susmuyor, korkmuyoruz. Yaşasın 8 Mart kadın dayanışması" dedi.

Devrimci 8 Mart Platformu üyesi kadın ve erkekler de, İnönü Parkı'nda basın açıklaması yaptı. Açıklamanın yapıldığı yerden erkeklerinde alkışlarla tempo tutarak kadınlara destek verdi.

DİYARBAKIR

Diyarbakır'da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yapılmak istenen yürüyüşe polis izin vermedi.

KESK Diyarbakır Kadın Platformunun çağrısıyla Sümer Park alanında bir araya gelen yüzlerce kadın erbaneler eşliğinde şarkılar söyledi. KESK üyesi tutuklu kadınların fotoğraflarını taşıyan kadınlar Dağkapı meydanına yürümek isteyince polis barikatıyla karşılaştıl. Parkın içinde çevik kuvvet ve panzerlerle kadınların önüne barikat kuran polis yürüyüşe izin vermedi. Polisin tavrını kınayan kadınların Diyarbakır Valisiyle görüşme çabaları da boşa çıktı. Yaşanan kısa süreli arbedenin ardından kadınlar polis barikatının önünde oturma eylemi yaptı. Burada kadınlara seslenen SES Diyarbakır Şube Başkanı Hülya Uyanık, 8 Mart'ta bile kadınların önüne barikat kurulmasını kınayarak, "Kadın cinayetleri yaşanırken bu polislerin hiçbiri ortalıkta olmuyor" dedi. Kadınların her alanda ezilmeye devam ettiğini belirten Uyanık, "AKP hükümetinin piyasacı ve muhafazakar politikaları da kadınları toplumsal hayatta dışlayarak eve hapsetmeyi hedeflemektedir" dedi. Son dönemde KESK üyesi kadınların tutuklandığını hatırlatan Uyanık, "8 Mart öncesi tutuklamalar kadın mücadelesine tahammülsüzlüktür. Bu tutuklamalarla biz kadınlara gözdağı verilmek istenmektedir. Baskıya, sömürüye, emeğimizin görmezden gelinmesine, savaşa hayır diyoruz" dedi.

NUSAYBİN

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü düzenlenen yürüyüşler ve açıklamalarla kutlanırken, günün en ilginç eylemi Nusaybin'de yapıldı. Nusaybin'de kahvehaneler 8 Mart nedeniyle dolayısıyla kepenk açmazken, kahvehanelerin üzerine "8 Mart dolayısıyla kapalıyız, kadınlar günü kutlu olsun" yazıları asıldı.

8 Mart dolayısıyla Nusaybin Belediyesi, Gülşilav Kadın Danışma Merkezi, Tüm Bel Sen, Genel İş ve Nusaybin Kadın Meclisi, 8 Mart nedeniyle etkinlik düzenledi. Gülşilav Kadın Danışma Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, BDP Nusaybin İlçe Eş Başkanı Ayten Kahraman, kadın kurumları temsilcilerinin de aralarında bulunduğu binlerce kadın katıldı. Etkinliğe katılan kadınlar, 50 metre uzunluğunda ve üzerinde "Kadınlar asırlık mücadelelerini yazıyor" yazısının yer aldığı beyaz bez üzerine düşüncelerini yazdı. Daha sonra binlerce kadın şehir merkezine doğru bir yürüyüş gerçekleştirdi. "

 

 

EmekDunyasi.Net/DİHA