10 Mart 2012, Cumartesi

Kadınların isyanı Kadıköy'de

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla İstanbul'da planlanan mitinglerden ilki bugün yapıldı. Devrimci 8 Mart Platformu, tarafından gerçekleştirilen mitingde binlerce kadın eşit ve sömürüsüz dünya talebini haykırdı. İstanbul 8 Mart Kadın Platformu'nun düzenlediği ikinci miting yarın saat 13:00'de başlayacak.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla İstanbul'da iki ayrı miting planlaması yapıldı. Bugünkü mitingi gerçekleştiren Devrimci 8 Mart Platformu üyeleri, Kadıköy İskele Meydanı'nda toplanarak, "Eşit ve Sömürüsüz bir dünya için örgütlenelim ve mücadele edelim" mesajı verildi. Kadıköy Tepe Nautilus önünde toplanan 3 bine yakın kadın, yürüyüşe geçerek sık sık, "Kadın olmadan devrim olmaz, devrim olmadan kadın kurtulmaz", "Kadın erkek el ele yürüyoruz devrime", "Mahir, Hüseyin, Ulaş, kurtuluşa kadar savaş" sloganları ile yürüdü.

'ARTIK SUSMANIN DEĞİL BAŞKALDIRMANIN VAKTİ'

Kadıköy İskele Meydanı'ndaki mitingde, ortak açıklamayı okuyan Gamze Keşkek, "Artık susmanın değil başkaldırmanın vakti. İşçi ve emekçi kadınlara yönelik baskılar artarak devam ediyor" dedi. Keşkek, savaş ortamında kadınların sık sık cinsel ve fiziksel şiddete maruz kaldığını belirterek, "Sömürü düzeni 13 yaşında tecavüze uğrayan N.Ç.'nin yaşadıklarını sıradanlaştırmak istemiştir" diye konuştu.

Hey Tekstil işçilerinin, Desa direnişçisi Emine Aslan ve Paşabahçe Hastanesi direnişçisi Türkan Albayrak'ın direnişlerinin açtığı yolda ilerlediklerini söyleyen Keşkek, KESK'li kadın tutukluların, Van depreminde ve Uludere Katliamı'nda kadınların yaşadıklarını anımsattı. Keşkek, "Kürt kadınlarının dili ve geleneği bombalarla yok edilmeye çalışılıyor" diye konuştu.

40'IN ÜZERİNDE KESK'Lİ KADIN TUTUKLU

KESK'li kadınlar adına konuşan Eğitim Sen 3 No'lu Şube'den Nursel Tanrıverdi, 40'ın üzerinde KESK'li kadının tutuklu bulunduğunu hatırlattı. Tanrıverdi, "8 Mart kızıldır, kızıl kalacak. KESK bunu böyle kabul etmiştir. Biz emekçi kadınların yanındayız" dedi.

Mitingde ayrıca Roboski Katliamı'nı protesto edilirken gözaltına alınarak tutuklanan Esin Yıldız'ın mektubu da okundu.

KADINLAR YARIN DA ALANLARDA OLACAK

İstanbul 8 Mart Kadın Platformu'nun düzenlediği, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mitingi 11 Mart'ta Kadıköy'de yapılacak. "Bedenimiz, emeğimiz, kimliğimiz için erkek egemen sistemle mücadele" sloganıyla Kadıköy Numune Hastanesi önünde saat 12.00'da toplanacak olan kadınlar, Kadıköy Meydanı'na yürüyecek.

İstanbul 8 Mart Kadın Platformu, "8 Mart'ta kapitalizme, cinsiyetçiliğe, heteroseksizme, ayrımcılığa, savaşa, erkek egemen iktidara, kadın cinayetlerine karşı; kadının özgürlüğü ve kurtuluşu için, eşitlik ve barış için tüm dünya kadınlarıyla birlikte sesimizi yükseltiyoruz" çağrısı yaptı.

Platform, yoksulluğa, sömürüye, sigortasız, güvencesiz, örgütsüz ve düşük ücretle çalışmaya, evde, sokakta, işyerinde şiddete, tacize, tecavüze, kadın cinayetlerine, kadınları da hedefine alan tüm tutuklama ve gözaltı saldırılarına, suyu ticarileştirip, HES'ler, termik ve nükleer santraller kurarak yaşam alanlarının talan edilmesine karşı tüm kadınları mitingde buluşmaya çağırdı.

8 Mart Kadın Platformu, şu kurumlardan oluşuyor:

Ezilenlerin Sosyalist Platformu (ESP) Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Kadın Meclisleri, Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH), İmece Kadın Dayanışma Derneği, İşçi Cephesi'nden Kadınlar, Kadın Emeği Kolektifi, Emekçi Kadınlar Derneği (EKD), Gökkuşağı Kadın Derneği, Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) Kadın Meclisi, Feminist Kadın Çevresi, Anarşist kadınlar, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Emek Partisi (EMEP), Halkevi, Tüm İlerici Gençlik Derneği (TÜM-İGD) ve Sosyalist Parti'li kadınlar. (BB)

 

EmekDunyasi.Net/DİHA