11 Mart 2012, Pazar

İstanbul'da coşkulu 8 Mart Mitingi

İstanbul'da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingine katılan on binlerce kadın, yoğun yağmura rağmen "yaşama hakkı, özgürlük ve baskıların sona ermesini" istedi.

8 Mart "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" nedeniyle İstanbul'da planlanan mitinglerden ikincisi bugün yapılıyor.İstanbul 8 Mart Kadın Platformu'nun çağrısıyla Kadıköy Numune Hastanesi önünde bir araya gelen binlerce kadının yürüyüşüyle başladı.

"Bedenimiz, emeğimiz, kimliğimiz, erkek egemen sisteme karşı yaşasın örgütlü mücadelemiz"  şiarıyla toplanan kadınlar , "Erkek egemen şiddetine son", "Evin uslu kızı olmayacağız", "Kadın cinayetlerini durduralım yaşamı savunalım", "Başkaldırıyoruz", "Kadın tutsaklar serbest bırakılsın", "Kadın düşmanlığına başkaldırıyoruz" pankartları açarak, "Jin jiyan azadî", "Kadınlar susmadı susmayacak", "Yaşasın kadın dayanışması" sloganları ile yürüdü.

Geleneksel kıyafetleriyle katılan Kürt kadınlarının yoğunluğu dikkat çekerken, DÖKH kortejinde "Kadınlar Kürt sorununun çözümü için müzakere ve özgürlük istiyor" ve "Demokratik siyaset direnişi ile kadın özgürlüğüne ulaşalım" yazılı pankart açıldı.

Hiçbir gerekçe gösterilmeden işten atılan , direnişteki Hey Tekstil işçisi kadınlar da "Haklarımız geri verilsin işten atılmalar yasaklansın" pankartıyla yürüyüşte yerlerini aldılar

Kadın cinayetlerine karşı tepkilerini ellerinde mor renkte şemsiyeler ve öldürülen kadınların isimlerinin yazıldığı dövizler taşıyarak gösteren kadınlara, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de eşlik ediyor.

Kadınların alana girmesiyle birlikte ilk olarak çeşitli feminist gruplara üye müzisyen kadınların kurduğu müzik grubunun isyan ve özgürlük şarkıları söylemesi ile miting başladı.

TUTUKLU KADINLAR SERBEST BIRAKILSIN

Mitingde ilk olarak demokrasi mücadelesinde yaşamını kaybeden kadınlar için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Ardından 8 Mart Platformu'nun hazırladığı ortak metnin Kürtçesini Ruşen Bayanır okurken, Türkçe metni ise Eylem Çağdaş okudu. "Ataerkil ideolojinin parçası olmayacağız" diyen Çağdaş, "Yaşasın 8 mart yaşasın kadın dayanışması" dedi. Nefret cinayetlerindeki tahrik indirimini de eleştiren Çağdaş, nefret suçlarına ilişkin yasaların çıkartılmasını ve ayrımcı uygulamaların sona erdirilmesini talep etti. Yıllardır süren savaşla birlikte Kürt kadınların hapse atıldığını ifade eden Çağdaş, "Siyasi tutukluların serbest bırakılmasını istiyoruz. Katliamların araştırılması için hakikat komisyonu kurulması gerek. Tüm katliamlar aydınlatılması için komisyonlar çalışmalı" diyerek kadınların taleplerini sıraladı.

'SAVAŞI KADINLARIN ÜZERİNE YIKAMAZSINIZ'

Çağdaş'ın ardından ev işçilerinden Yıldız Ay, Hey Tekstil'den Melek Sönmez, Kampana işçilerinden Dilek Göl ve BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel sahneye çıkarak kadınları selamladı. Tuncel, "Direnişin simgesi kadınlar sizleri selamlıyorum" diyerek konuşmasına başladı. "Sizler adına Clara Zepkin'lerden Beritanlar'a selamlarımızı iletiyoruz" diyen Tuncel, "Geçmişimizi sahipleniyoruz. Eşit ve özgür bir gelecek yaratmak istiyoruz, zindanlarda olan tüm kadın yoldaşlarımıza selamlarımızı gönderiyoruz. Tutsak yoldaşlar merak etmeyin sizin burada yoldaşlarınız var. Dışarıdakiler sizin özgür olmanız için mücadele edecek" diye konuştu. Kadınların sorununa dikkat çekmek ve savaş politikalarına dur demek için alanda olduklarını ifade eden Tuncel, "Kadının yanına şiddet kelimesini istemiyoruz. Kadının yanına özgürlük istiyoruz. Demokrasi istiyoruz. Biz savaştan çok etkileniyoruz. Savaş bizim çocuklarımızı elimizden alıyor bir birimize karşı duvar örmemize neden oluyor. Barışın tesis edilmesi için hep birlikte mücadele edeceğiz" dedi.

'BİZ BARIŞTA ISRAR EDİYORUZ'

Başbakan Erdoğan'ın Mardin'de Kürt kadınlarına yönelik yaptığı çağrıya da değinen Tuncel, "Savaşın yükünü Kürt annelerin omzuna yükleme Başbakan. Bu annelere barışı hediye edin. Eğer gerçekten Yozgatlı anne ile Hakkarili annenin ağlamasını istemiyorsanız, gelin bir an önce barış politikalarını geliştirin. Biz barışta ısrar ediyoruz. Bunun tek bir yolu var. Kürt halkının özgürlüğünü istiyoruz. Diyalog istiyoruz. Sayın Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünü bu nedenle istiyoruz" diye konuştu.

'EŞİTLİK İÇİN DÜZENLEME YAPINIZ'

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'e de seslenen Tuncel, kadın erkek eşitliğinin sağlanması için gereken düzenlemelerin yapılmasını talep etti ve "Siz kendi partinizdeki erkek zihniyeti aşamadınız. Biz bu alandaki kadınlar bu zihniyeti aşacağız" diye konuştu. Tuncel'in konuşmasının ardından Bakırköy Cezaevi'nde tutuklu olan hasta tutuklu Hediye Aksoy'un mektubu okundu. Aksoy, mektubunda kadınlara mücadele etmenin öneminden söz ederken, asimilasyon politikasına karşı kadınların özgürlüğü haykırdığını belirtti. Aksoy, "Yüreğimi bu duvarlara tutsak etmedim, etmeyeceğim" diyerek mektubuna son verdi.

Miting, sanatçı Rojda'nın ve Van'dan gelen kadın dengbêjlerin seslendirdiği türkülerle sona erdi.

MİTİNGDEN NOTLAR

-DİSK kortejinde siyasi operasyonlara tepki vardı. "KESK'li kadınlar yalnız değildir", "Faşizme hayır", "Tutuklu kadınlar serbest bırakılsın" dövizleri taşındı.

-Kadınların ön plana çıkan talepleri; kadına yönelik şiddetin, savaşın, politik kadınlara yönelik gözaltıların son bulması ve tutuklananların serbest bırakılması, kadın emeğinin sömürüsüne son verilmesi ve kadın emeğinin görülmesi oldu.

-Kürt kadınları mitingin en kitlesel kortejini oluşturdu. Coşkulu kortejde, kadınlar yöresel kıyafetleriyle yer aldı. Sarı, kırmızı, yeşil renkler ağırlıktaydı. Tutuklu Kürt kadınların isimlerinin yazılı olduğu pankart taşındı. Özgürlük ve müzakerelerin başlaması talebi öne çıktı. Gerilla fotoğraflarının yer aldığı pankart ve dövizler taşındı.

-Mitinge Roboski'de yaşanan katliam da taşındı. Roboskili kadınların yaşadığı acılar dile getirildi.

SİVAS UNUTULMADI

-Miting alanında Sivas katliamı davasının zaman aşımına uğratılmak istenmesi de taşındı. "17'si kadın 37 can bu mu demokrasiniz. Bu nasıl vicdan, zaman aşımına dur de- Sancaktepe Gençliği" pankartı açıldı.

-Hemşinli kadınlar, Hemşince "Hemşinli kadınlar, duyuyor musunuz, buradayız" pankartıyla yürüdü.

-Kadınlar, kadına yönelik şiddet davalarındaki yargı kararlarına tepki gösterdi. N.Ç. kararı öne çıktı.

-SKM'li kadınlar, cinayete kurban giden hemcinslerinin fotoğraflarını taşıdı.

-TMMOB'lu kadınlar, mor kurdele bağladıkları beyaz baretleriyle alandaki yerlerini aldı.

-Hey Tekstil'de işten atılan kadınlar, çocuklarıyla beraber miting alanında yerlerini aldı.

-Malatya'da kurulan füze kalkanına karşı Kürecikli kadınlar mitinge katıldı. Kürecikli kadınlar, "Savaşa hayır" dedi.

-Kadınlar, Başbakan'ın "3 çocuk" tavsiyesi ve 4+4+4 eğitim sistemine tepki gösterdi.

 

 

 

EmekDunyasi.Net/Ajanslar

 

 

Bağlantılı Haberler