03 Mayıs 2012, Perşembe

Uluslararası İşçi Filmler Festivali:

Ve perdeler 7.kez emek için açıldı

7. Uluslararası İşçi Filmler Festivali İstanbul galası dün akşam yapılan törenle başladı. Bu yıl “Özgürlük emek ister” temalı festivalde şehir tiyatrolarına yönelik müdahale protesto edildi.

Dünyanın en büyük işçi filmleri festivali arasında gösterilen Uluslararası İşçi Filmler Festivali’nin yedincisi dün akşam İTÜ Maçka Kampüsü’nde düzenlenen galayla başladı. Galaya, Festivale destek veren sendikaların genel başkanları, uluslararası konuklar ile çok sayıda sinemasever katıldı.

Galada ilk olarak RitmArt sahne aldı. RitmArt, Amerikan hukuk tarihinin en utanç verici iki davasından biri olarak gösterilen ve idam edilen iki işçi lideri Sacco ve Vanzetti’yi anlatan şarkı ile Enternasyonal Marşı’nı seslendirdi.

ARTIK DİYARBAKIR’DA DA YAPILACAK

Festival hakkında bilgi veren Alaattin Timur, festivalin İstanbul, Ankara ver İzmir’in ardından artık Diyarbakır’da da yapılacağını kaydetti. Bugüne kadar 350 filmi emek hareketine kazandırdıklarını ifade eden Timur, emek konulu yerli filmlerin sayısının arttığını söyledi. Bu yıl 50 yerli filmin festivale başvurduğunu, bunların 35'inin gösterileceğini kaydeden Timur, film festivalinin yıl içinde 21 il gezeceğini de duyurdu.

‘EN ANLAMLI REPLİK’

Galada tiyatro sanatçıları şehir tiyatrolarında yönetmelik değişikliğine tepki gösterdi.  Tiyatro sanatçısı Serdar Orçin, konuşmasını yapmadan önce, "Faşizme karşı özgür tiyatro" sloganını attı.

"98 yıllık bir sanat kurumu, Türkiye ve dünyanın en eski sanat kurumlarından birisi, sivil bir darbeyle yok edilmeye çalışılıyor" diyen Orçin, bunun iktidarın sanat politikasının göstergesi olduğunu belirtti.  “En anlamlı repliğimiz” dedi Orçin “Başrol dayanışmanın” diyerek sözlerini bitirdi. Uzun bir süre alkışlanan sanatçıya Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin tarafından karanfil verildi.

‘1 MAYIS TARİHTİR. GELECEKTİR’

Festivale destek veren sendika ve meslek örgütleri adına ise Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu bir konuşma yaptı. Festivalin, emeğe yönelik saldırıların arttığı günlerde yapıldığını belirten Çerkezoğlu, 1 Mayıs’ın bu sürece en iyi yanıt olduğunu ifade etti. 110 il ve ilçe merkezinde 1 Mayıs kutlamalarının yapıldığını anımsatan Çerkezoğlu, "Bu toprakların onurlu bir tarihi var.  1 Mayıs tarihtir, onurdur, geleceğimizdir. Özgürlük emek ister. Değiştirmek, dönüştürmek, devrim emek ister" dedi.

‘OSCAR OLİVERA’DAN SELAM GETİRDİM’

Gala’nın uluslar arası konukları da konuşma yaptı. Festivalde gösterimi yapılan Yağmuru Bile filminin senaristi Paul Laverty, burada olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, festivalin hem Türkiye hem de dünya emek hareketine bir kazanım olduğunu ifade etti.  Laverty, iki kişiden selam getirdiğini söyledi. Selamların ilkinin filmin yönetmeni Icíar Bollaín’dan, ikincisinin ise Bolivyalı işçi lideri Oscar Olivera’dan olduğunu kaydetti. Ardından yönetmen Icíar Bollaín’ın festivale gönderdiği viedo mesajın gösterimi yapıldı.

Daha sonra Sarıyer Halkevi Gençlik Korosu, Bulutsuzluk Özlemi grubunun solisti Nejat Yavaşoğulları'yla birlikte sahneye çıktı. Gala, festivalin açılış filmi Yağmuru Bile filminin gösteriminın ardından sona erdi.

GELENEKSEL FESTİVAL YÜRÜYÜŞÜ

7. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin galasından önce Taksim’de Geleneksel Festival Yürüyüşü yapıldı. Tünel'de bir araya gelen festival gönüllüleri, ritm grubu RitmArt eşliğinde Taksim Meydanı'na yürüdü. RitmArt, yürüyüş boyunca, "Grev Halayı", "Çav Bella" gibi marşları çalarken,  bazı sokak sanatçıları da festival gönüllülerine ezgileriyle eşlik etti. Çevredekilerin oldukça ilgisini çeken yürüyüşte, "Emek bizim, İstanbul bizim", "Demirören yıkılsın, Tayyip altında kalsın", "Sermaye defol, İstanbul bizim" sloganları atıldı. Gönüllüler, attıkları sloganlarla, mahallelere, yaşam alanlarına, derelere, öğrencilere, gazetecilere, Emek Sineması'na, Taksim Meydanı'na, Haydarpaşa Garı'na özgürlük istedi.

Taksim Meydanı'nda gönüllüler adına açıklama yapan Haşmet Camcı, 7. yaşını kutlayan festivalin emeği ve emekten yana söz söyleyenleri beyazperdeye taşıdığını kaydetti. Camcı, festivalin ana temasını 'Özgürlük emek ister' olarak belirlendiğini hatırlatarak, "Uluslararası İşçi Filmleri Festivali özgürlük için yürüyor" dedi.

Camcı, dün aynı zamanda festivale de destek veren set işçisi Selin Erdem'in yaşamını yitirmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, "Bu bir iş kazası değil, iş cinayetidir. İnsanlık dışı koşullarda çalıştırılmanın, 1 Mayıs gibi resmi tatil gününde çalıştırılmanın sonucudur. Öfkemiz büyüktür. Hepimizin başı sağ olsun" diye konuştu.

İSTANBUL/EmekDunyasi.Net