28 Mayıs 2012, Pazartesi

Bandırma Bağımsız Kadın Kolektifi:

Erk-ek politikalara karşı isyanımızı büyüteceğiz

Başbakanın "Her kürtaj bir Uludere'dir" açıklamasına tepkiler büyüyor. Önceki gün İstanbul Feminist Kolektif'in protesto gösterisinin ardından dün de Bandırma Bağımsız Kadın Kolektifi bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Kürtaj ve sezaryen ile ilgili yaptığı "Sezaryene karşıyım. Kürtajı da bir cinayet olarak görüyorum. Buna kimse müsaade etmemeli. Yatıyorsunuz, kalkıyorsunuz, 'Uludere' diyorsunuz. Her kürtaj bir Uludere'dir" açıklaması yapan Başbakan Erdoğan'a tepkiler büyüyor.  "Başbakan vajina bekçiliğini bıraksın. Kadın bedeni, devletin ve erkeklerin mülkü değildir" diye seslenen Bandırma Bağımsız Kadın Kolektifi üyesi kadınlar, "Bu açıklama, kadın cinayetleri karşısında duyarsız kalan, davalarda 'tahrik indirimi' adı altında erkek katilleri aklayan, tecavüz davalarında 'rızası vardır' diyerek tecavüzcüleri koruyan yasaların değişimi konusunda tek bir adım atmayan AKP hükümetinin kadınlara saldırısı ve kendi 'kanlı' siyasetinin kadınlar üzerinden çirkince yürütmesidir" dedi.

Kadın bedeni ve kimliği üzerinden hayata geçirilmeye çalışılan 'Erk-ek' politikalara karşı isyanlarını büyüteceğini vurgulayan Bandırma Bağımsız Kadın Kolektifi üyesi kadınlar, "Samsun'da daha geçen yıl, işsiz bir ailenin çocuğu olan 2.5 aylık Kübra bebek ölürken, 13 yaşında bir kız çocuğu N.Ç. aralarında devlet görevlilerinin de bulunduğu 26 kişinin tecavüzüne uğrayıp mahkeme tarafından rızası ile yaptığı kararı verilirken, Siirt'te 4 kız çocuğu aralarında yerel politikacıların ve devlet görevlilerinin olduğu 35 kişinin tecavüzüne uğrarken, Antalya'da bir baba 12 yaşındaki kızını 5 bin TL borcuna karşılık 44 yaşındaki bir adama satarken; kim namuslu? Kim ahlaklı? Kim katil?" diye sordu.

 

Bağlantılı Haberler

Anahtar Sözcükler