30 Temmuz 2012, Pazartesi

İspanya'da kadınlar kürtaj hakkı için sokakta

İspanya'da kadın hakları örgütleri, muhafazakar hükümetin kürtajı yasaklama planını protesto etmek için başkent Madrid'de sokağa çıktı. Kadınlar, Adalet Bakanı Alberto Ruiz Gallardon tarafından sunulan tasarının iptal edilmesini istedi.

İspanya'da Rojay'ın muhafazakar hükumetinin hazırladığı yasa tasarısına karşı Madrid sokaklarını dolduran kadınlar, hükümet karşıtı sloganlar attı.

Eyleme katılan bir kadın vücuduna yazdığı "Hakimler ve rahipler bedenimden uzak durun" şeklinde bir sloganla dikkat çekti.

İSPANYA'NIN AKP'Sİ DE KÜRTAJ YASAĞI İSTİYOR

Söz konusu tasarıya göre, çocuğun sakat ya da engelli doğması durumlarının, gebeliğin sonlandırılması için neden oluşturmadığı ve yaşam hakkının her durumda korunması gerektiği öngörülüyor.

2010'da yürürlüğe giren yasaya göre hamileliğe, 14 haftaya kadar mazerete gerek olmadan, 22 haftaya kadar da annenin sağlığı tehlikedeyse veya anne karnında sakatlık tespit edilirse son verilebiliyor.

MUHAFAZAKAR SEÇMENLER DAHİ YASAĞA KARŞI

İspanya Adalet Bakanı Alberto Ruiz Gallardon, kürtajın tamamen yasaklanması yönünde adımlar atılması düşüncesinde olduklarını açıklamış ve mevcut kürtaj yasasının gözden geçirileceğini belirtmişti.

Metroscopia tarafından yapılan ve El Pais tarafından yayımlanan bir araştırmaya göre Gallardon'un yasa tasarısı, muhafazakarlar da dahil halkın büyük kısmının desteğini alamıyor. Araştırmaya göre muhafazakar Halk Partisi'ne oy verenlerin yüzde 65'i bu tasarıya karşı. Toplamda ise nüfusun yüzde 81'i tasarıya olumlu bakmıyor.

EmekDünyası.Net/ETHA