06 Eylül 2012, Perşembe

Transfer piyasası üzerine

OSMAN BULUGİL osmanbulugil@gmail.com

Transfer sezonu birçok lig için kapanırken transferde dönen ücretlerin de hareketi aslında sistemin işleyişi hakkında birçok fikir veriyor. Premier Lig'le başlayalım: Premier Lig'e transfer edilen oyuncular için ödenen toplam bonservis bedeli 625 milyon avro ile ilk sırada yer alıyor. İkinci sırada 380 milyon avro ile Seri A'yı görüyoruz. Kulüp bazında baktığımızda da en fazla harcama yapan üç kulüp PSG, Chelsea ve Zenit. Üçünün toplam ödediği bonservis bedeli 340 milyon avro.

Premeir Lig'de 2012/2013 yaz sezonunda W.B. Albion, Reading, Stoke, Fulham, Newcastle, Wigan, Norwich, Swensa, A.Villa, QPR, West Ham United, Southampton ve Sunderland'in transferde ödedikleri toplam bonservis bedeli 175 milyon avro.  Manchester United 49, Arsenal 40, Liverpool 30,  Manchester City 50, Tottenham 55 ve Chelsea 80 milyon avro bonservis ödemiş.  Aynı zamanda 2012/2013 yaz sezonunda en pahalı 11 transfere bakalım:

Bu tablo birçok şifre barındırıyor içinde. Avrupa'nın tekelleşmiş kulüplerinin hamleleri kadar bu sürece eklemlenen Zenit ve PSG göze çarpıyor. PSG'nin sahibi Nasser Al-Khelaifi ile Malaga'nın sahibi Al Thani'nin akrabalığı olduğunu biliyoruz. Fransa Ligi, La Liga'ya kıyasla TV gelirleri açısından Nasser Al-Khelaifi'yi tatmin ediyor herhalde. Karlı işinde devam ediyor şimdilik. Önümüzdeki iki yılda PSG'de Malaga'nın düştüğü durumla karşılaşırsa da şaşırmamak gerekiyor.

Fransa Ligi'nden Premier Lig'e bir oyuncu hareketi mevcut. 2012/2013 sezonunda Fransa Ligi'nden Premier Lig'e 26 oyuncu transfer edildi. Premier Lig'in tekel kulüpleri için Fransa Ligi aslında oyuncuların yetişme rezervi konumunda. Fransa'dan İngiltere'ye giden en pahalı on oyuncunun ismini hatırlasak yeter sanırım: Hazard, Essien, Drogba, Cisse, Anelka, Maluda, Marlet, Wiltord, Gyan, Nasri....Bu on oyuncunun dördü Chelsea'ya, ikisi de Arsenal'in yolunu tutmuştu. Bunun dışındaki örnekler de dönen ücretlerin tekelleşen kulüplerin birbirini ürettiği göze çarpıyor.

Son olarak da Medmedev'in gaz şirketinin sponsor olduğu Zenit, Hulk'u 55 milyon avroya A.Witsel'i de 40 milyon avroya transfer etti, Rusya'daki yaşam koşulları mı? kimin umurunda....Rus halkına soralım: ileri kapitalistleşmiş ülke kulüplerinin birer ayağı haline dönüşen futbol kulüpleriyle, onların para aklanmalarıyla avunsunlar, sonra da 1991'den bugüne Rusya çok gelişti, Brezilya milli takımının santrforu bizim takımda oynuyor desinler....Uyku tulumun fermuarı kapanıyor artık Rusya'da