24 Aralık 2012, Pazartesi

Bursa Emniyeti'nden ilginç çağrı:

Eylemlerinizi lütfen kapalı profillerle 'duyurun'

Bursa Emniyeti'nden yapılan bir açıklamada, düzenlenen etkinliklerin sosyal ağda paylaşılmaması, paylaşılacaksa da önce Emniyet'le irtibata geçilmesi istendi.

Emniyet sosyal ağlardaki gelişmelere ayak uydurmakta ve takip etmekte zorlanınca, çareyi "Sosyal ağlarda eylem çağrısı yapmadan, bize haber verin" demekte buldu.

BURSA EMNİYETİNİN VATANDAŞLARDAN SOSYAL AĞ İSTEĞİ

Bursa Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, basın açıklaması ve yürüyüş yapmak isteyen vatandaşların sosyal ağlar üzerinden çağrı yapmaması gerektiği belirtildi. Bursa Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, "Yasal etkinlikler düzenlemek isteyenlerin yanında tam aksine hareket edip toplumu çeşitli provokasyonların içine çekmek isteyenler de olabilmektedir. Basın açıklaması ve yürüyüş düzenleyen kişiler, sosyal medya aracılığıyla etkinliğe davet ettikleri kişilerin tamamını tanımamasından kaynaklı olarak çoğunlukla topluluk üzerindeki hakimiyetlerini ve kontrollerini kaybetmekte ve dolayısıyla etkinlik, planlanan çerçevenin dışına çıkarak kanunsuz eylemlere dönüşebilmektedir" denildi.

EYLEM DÜZENLEYENLER HALK AÇIK ÇAĞRI YAPMASIN, KAPALI PROFİL OLUŞTURSUN!

Açıklamada, "sahte profil"le eylem çağrısı yapılması sonucu "etkinliğin yapılacağı yerde muhatap bulunamadığı" öne sürülerek eylem düzenleyenlerin halka açık çağrı yapmaması, ancak kapalı profiller oluşturmaları ve emniyete haber verilmeleri istendi.

"Tamamen kötü niyetlerle hareket eden ve sahte profillerle sosyal paylaşım ağları üzerinde basın açıklaması ve yürüyüş tarzında eylem düzenleneceği de ilan edilmekte ve bu ilanlar toplumsal duyarlılığa sahip kişi veya kurumların paylaşım ağlarına gönderilmekte ve çok kısa sürede binlerce kişinin bilgisine sunulmaktadır. Bunun doğal sonucu olarak etkinliğin yapılacağı yerde güvenlik kuvvetleri muhatap ve sorumlu bulamamakta, grup kontrolsüz bir vasfa bürünmekte ve güvenlik kuvvetleriyle karşı karşıya gelinmektedir." denilen açıklamada bu talep "vatandaşların zarar görmemesi, şiddet eylemlerinin önüne geçilmesi" gibi masum gerekçelerle haklı çıkarılmaya çalışıyor.

'SOSYAL AĞLARDA YAPILAN KİMLİĞİ BELİRSİZ ÇAĞRILARA İTİBAR ETMEYİN'

Sosyal ağlarda kapalı profil oluşturma çağrısı yapan Emniyet, bununla da yetinmeyerek 'Duyuru yapanın kimliğinden şüphe edildiğinde çağrıya itibar edilmemesini' istedi:

"Basın açıklaması ve yürüyüş eylemlerinde bu sayılan risklerin önüne geçilebilmesi, toplumsal tepkilerin yasal sınırlar içerisinde gösterilmesi, şiddet eylemlerinin engellenmesi, vatandaşlarımızın zarar görmelerinin önlenmesi amacıyla, basın açıklaması ve yürüyüş tarzında etkinlik düzenlemek isteyen vatandaşlarımızın etkinliği duyurmaya yönelik sosyal paylaşım ağları üzerinden yapacakları duyuruları herkese açık olarak paylaşmamaları gerekmektedir. İnternet ortamında paylaşımı yapılan basın açıklaması ve yürüyüş duyurularına temkinli yaklaşılmalı, duyuru yapanın kimliğinden şüphe ediliyorsa itibar edilmemelidir."

'SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞMADAN ÖNCE EMNİYET'LE İRTİBATA GEÇİN'

Açıklamada, her hangi bir etkinlik ve basın açıklaması düzenlerken bildirimde bulunma zorunluluğu olmadığı halde, etkinlikleri sosyal ağlarda paylaşmadan önce Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube ile irtibata geçmeleri de şu cümlelerle isteniyor:

"Anayasamızın 26. maddesinde düzenlenen düşünceyi açıklama ve yayma hak ve hürriyetini kamuya açık alanlarda yapılacak basın açıklaması ve yürüyüş şeklindeki etkinliklerde kullanmak isteyen vatandaşlarımızın, risklerden dolayı internet ortamında veya sosyal paylaşım ağlarında duyurmadan önce Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube ile irtibata geçmeleri..."

Halktan sosyal ağların temel mantığına aykırı davranmaları yönünde talepler öne süren Bursa Emniyeti, açıklamasının sonunda "Düşünce ve ifade özgürlüğünün kullanılmasının teminatı olduğunu" vurgulamayı da ihmal etmedi:

"Temel hak ve özgürlüklerin en önemlileri arasında yer alan düşünce ve ifade özgürlüğünün kullanılmasının teminatı olan emniyet müdürlüğümüzün bu hakkın kullanılmasına yönelik olarak vatandaşlarımıza bütün kolaylıkları göstereceğinin bilinmesi gerekiyor."

EmekDünyası.Net/imctv