05 Şubat 2013, Salı

Derbentliler Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünün kapısına dayandı

Yaşam alanları "risk alanı" ilan edilen Derbentliler, "Risk alanı değil rant alanı ilan edildik" diyerek, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün kapısına dayandı.

Sarıyer İlçesi'ne bağlı Derbent Mahallesi'nin Bakanlar Kurulu kararıyla "riskli alan" ilan edilmesine karşı eylemler sürüyor. Geçtiğimiz günlerde mahallede eylem yapan Derbentliler, bugün de Balmumcu'da bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün önündeydi.

'DERBENT BİZİMDİR BİZİM KALACAK'

Sabah saatlerinde müdürlük binasına yüz metre kala otobüslerden inerek, yolu trafiğe kapatıp yürüyen yüzlerce mahalleli, "Risk alanı değil rant alanı ilan edildik", "Derbent bizimdir bizim kalacak. Barınma hakkımız engellenemez. İstilacılara geçit vermeyeceğiz" yazılı pankartlar açtı. Eyleme Derbentlilerin yanı sıra yine yıkım tehdidi altında olan Armutlu, Reşitpaşa, Refah, Kazım Karabekir, Cumhuriyet, PTT evlerinin de aralarında olduğu Sarıyer'e bağlı çok sayıda mahalleden temsilciler de katıldı.

'BAKANLAR KURULUNUN KARARININ AMACI RANT'

Derbentliler, "Derbent bizimdir bizim kalacak", "Derbent'in gücünü herkes görecek", "Yaşasın onurlu mücadelemiz", "Susma sustukça sıra sana gelecek" sloganlarıyla müdürlük önüne geldi. Derbent Yapı Kooperatifi Başkanı Aydemir Görmez, Bakanlar Kurulu kararının rant amaçlı olduğunu söyledi. Görmez, İstanbul'un depreme dayanıksız çok fazla bölgesi olduğunu ama en geri sıralarda olan Sarıyer'in ilk başta kentsel dönüşüm kapsamına alındığını belirtti.

'BU ATEŞ İSTANBUL'U SARACAKTIR'

Görmez, "Derbent'e bir ateş topu düştü. Bu ateş topu Sarıyer Derbent'te kalmayacaktır. Bütün İstanbul'u saracaktır" dedi.
Mahalle halkı adına açıklama yapan Önder Yardımcı, mahallenin 1. derece riskli alan grubunda bulunmadığını belirterek, "6306 sayılı kanun kapsamında riskli alan olarak karar alınan mahallemizin, kentin merkezinde yer alması, yüksek rant alanı haline getirilmek izlenimini güçlendirmiştir. Yıllardır oturduğumuz mahallemizde akıbetimiz ve geleceğimiz belli değildir. Bizlerin savrularak her türlü vergisini verdiğimiz evlerimizin ellerimizden alınmasını ve mahallemizin bir rant alanı haline getirilmesini kabul etmiyoruz" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı'nın "Derbent'le ilgili sorun olmadığı ve vatandaşın uygulamayı desteklediği" açıklamasının doğru olmadığını kaydeden Yardımcı, "Bizler bu karara itiraz ediyoruz ve bu kararın kaldırılmasını talep ediyoruz" dedi. Yardımcı, halk ile uzlaşı içinde uyumlu bir plan ve uygulama süreci oluşturulmasını talep etti.

MÜDÜRE TEPKİ

Derbentlilerin eylemi sürerken, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ahmet Ayyıldız, aşağı inerek, Derbentlilere seslendi. Ayyıldız, "Büyükşehir'in talebi üzerine Derbent kentsel dönüşüm kapsamında ilan edildi, projeleri yapılıyor. Biraz önce Büyükşehir Emlak Dairesi Başkanı ile görüştüm. Projelerin tamamlanmak üzerine olduğunu söyledi. Müracaat ettiğinizde, diyelim ki tapu tahsisi ya da elektrik su faturası ne varsa bu belgelerle müracat etmeniz dahilinde hak sahibi olacaksanız" deyince, Derbentliler yuhalamaya başaldı. Mahalle halkı, Ayyıldız'ın elinden mikrofunu alarak, "Öyle değil yanlış söylüyorsunuz" diyerek tepki gösterdi.
Derbentliler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Emlak Daire Müdürü Salih Kılıç'ın, Derbent'in yıkılması için türlü oyunlar oynadığını ve kendilerini mahalleden atmak için elinden geleni yaptığını anlattı. Mahalle halkı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile görüşme ve Bakanlar Kurulu kararının iptal edilmesi taleplerini Ayyıldız'a iletti.

AYYILDIZ: MAĞDUR ETMEYECEĞİZ

Daha sonra mahalle halkını temsilen bir heyet, Ayyıldız ile içeride görüştü. Girişte kimlik fotokopisi alınmak istenmesi, bir süre bekletilmesi ve basın mensuplarının görüşmeye alınmak istenmemesi gerginliğe neden oldu.
Derbentliler, taleplerini Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ayyıldız'a iletirken, Ayyıldız, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın "halkın onaylamadığı projede yokuz" sözlerini hatırlatarak, "Kalkıp kolunuzdan tutup atacak halimiz yok" dedi. Ayyıldız, halkı mağdur etmeyeceklerini söyledi. Kentsel Dönüşüm Yasası'nı savunan Ayyıldız, ancak halkı ikna edemedi. Mahalle halkı, Büyükşehir Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na güvenmediğine işaret ederek, kendi rızaları olmayan bir projeyi kabul etmeyecekleri konusundaki kararlılıklarını dile getirdi.
Ayyıldız, Derbentlilerin Bakan Bayraktar ile görüşme talebini ileteceğini de bildirdi.
Derbentliler, ayrıca Bakanlar Kurulu kararının iptal edilmesi için yaklaşık 1700 dilekçeyi müdürlük yetkililerine teslim etti.

EmekDünyası.Net/ETHA