06 Şubat 2013, Çarşamba

'Medya Sierra'yla tüm kadınlara mesaj verdi'

bianet.org'un kadın haberler editörü Çiçek Tahaoğlu, öldürülen Sarai Sierra'yla ilgili olarak ana akım medyada yer alan haberlerin tüm kadınlara verilen bir mesaj olduğu görüşünde: Bir başınıza dünyanın öbür ucuna giderseniz başınıza bunlar gelir.

İstanbul Cankurtaran'da cesedi bulunan Amerikalı Sarai Sierra, ana akım medyanın ilk sayfalarında haber olmaya devam ediyor. Sierra'nın kaybolduğuna ilişkin gazetelerde ilk haberler yer almaya başladığında, medyanın sorduğu ve sordurduğu soru, "İki çocuklu, evli bir kadının Türkiye'de ne işi var?" oldu.

PİPPA BACCA'NIN ADI DA SIK SIK GÜNDEME GETİRİLDİ

Bu soruya ek olarak, barış yürüyüşü sırasında Türkiye'de tecavüz edilerek öldürülen Pippa Bacca'nın adı sıkça gündeme getirildi, birbirinden farklı nedenlerle Türkiye'ye gelip kaybolan ve bir süre sonra cesetleri bulunan iki kadının fotoğrafları yan yana konup sosyal paylaşım ağlarında dolaştırıldı.
Ailesinin amatör bir fotoğrafçı olduğu bilgisini vermesine rağmen, medya bu kez de genç kadının Hollanda ile Almanya ziyaretleri üzerinde durdu, "Ajan mı? Kurye mi?" sorularını sordu. Bu arada, eşi ile ilişkisi, internet yazışmaları ve Türkiye'de yaptığı görüşmeler de masaya yatırıldı.

Şimdi de soruşturmayla ilgili haberler gazete sayfalarında ayrıntılı olarak yer alıyor.

'MEDYA 'ELE GÜNE REZİL OLMA' KAYGISINDA'

bianet.org'un kadın haberler editörü Çiçek Tahaoğlu, ana akım medyada yer alan haberleri ETHA'ya değerlendirdi. Tahaoğlu, Türkiye'de kaçırılan, öldürülen, şiddet gören kadınların yurtdışından gelmesi durumunda medyanın daha büyük bir merak ve ilgiyle konuyu takip ettiğine dikkat çekti, "Türkiyeli kadınların şiddet görmesine, öldürülmelerine alışılmış, normalleştirmiş bir hal var. Oysa erkek şiddeti kurbanının nereli olduğuna aldırmıyor" dedi.

'SİERRA DA TÜRKİYE'DE ÖLDÜRÜLEN BİNLERCE KADINDAN BİRİ'

"Haberler, Sierra'nın da Türkiye'de öldürülen binlerce kadından biri olduğuna değil, 'ele güne rezil olma' kaygısına odaklandı" diyen Tahaoğlu, şöyle konuştu: "Tüm gazeteler İstanbul'daki suç oranının New York'takinden daha düşük olduğunu, Türk polisinin Sierra için elinden geleni yaptığını vurgulayan haberler yaptı. Yani kadınların bu kadar kolay kaybolup/kaçırılıp öldürülmesi, binlerce saatlik Mobese görüntülerinden bulunamaması değil, bunun 'tek başına gezen kadınların' başına gelebilecek 'münferit' bir olay olduğu vurgusuydu öne çıkarılan. Suç oranının ne kadar düşük olduğunun altı çizilirken, kadın katlinin Türkiye'de ne kadar yaygın olduğundan, her gün kaç kadının öldürüldüğünden ve çıkarılan yasalara rağmen bu durumun önüne geçilemediğinden bahsedilmedi."

'KADINLARIN GÖRDÜĞÜ SİSTEMATİK ŞİDDET UNUTULDU'

Söz konusu haberlerin kadınlara yönelik bir mesaj taşıdığını dikkat çeken Tahaoğlu, "Eril medya, evli ve iki çocuğu olmasına rağmen Instagram'dan aldığı davet üzerine Türkiye'ye gelen ve öldürülen Sierra'nın hikayesiyle kadınlara 'Bir başınıza dünyanın öbür ucuna giderseniz başınıza bunlar gelir. Bakın Pippa Bacca'ya da aynısı olmuştu' mesajını açıkça verdi. Ama yüzlerce, binlerce kadının kendi evlerinde, birlikte yaşadıkları erkekler tarafından öldürüldüğünü, sistematik olarak şiddet gördüğünü unuttu" dedi.

TAHAOĞLU'NUN ÖNERİLERİ

bianet.org'un kadın haberler editörü Çiçek Tahaoğlu, kadın cinayetlerini ele alan haberlerle ilgili olarak ise şu önerilerde bulundu: "Erkek şiddeti ve kadın katli son birkaç senedir Türkiye'de kadın hakları mücadelesinin ana gündem maddesi. Bu konuda kadınların lehine bir dönüşüm hedefliyorsak, haberlerde önyargıları, toplumsal cinsiyet rolleri klişelerini yeniden üretmememiz, suçu öldürülen kişinin hayat tarzında aramamamız, kadının tercihlerini cinayeti meşrulaştıracak cümlelerle haberleştirmememiz gerekiyor."

EmekDünyası.Net/ETHA

Bağlantılı Haberler