05 Nisan 2013, Cuma

Avukatlar, savunma hakkı için yürüdü

Avukatlar Günü'nde avukatlar ellerini kelepçeleyerek tutuklu meslektaşlarına ve savunma hakkına özgürlük istediler.

Avukatlar Günü'nde avukatlar  ellerini kelepçeleyerek tutuklu meslektaşlarına ve savunma hakkına özgürlük istediler.

5 Nisan Avukatlar Günü'nde Taksim Tramvay Durağı'nda bir araya gelen Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar, tutuklu meslektaşlarının durumuna dikkat çekmek amacıyla yürüyüş gerçekleştirdi. Cübbelerini giyen avukatlar ellerini kelepçeleyerek, "Devrimci avukatlar onurumuzdur. Savunmaya özgürlük" pankartı açtı. "KCK" ve "DHKP-C" operasyonlarından tutuklu bulunan avukatların fotoğraflarının taşındığı yürüyüşe CHP Milletvekili Hüseyin Aygün, tutuklu KESK üyelerinin aileleri ve Grup Yorum elemanları da destek verdi.

İstiklal Caddesi boyunca süren yürüyüş ÇHD İstanbul Şube binası önünde son buldu. Burada 18 Ocak'ta ÇHD'nin DHKP-C'ye dönük olduğu iddia edilen operasyon kapsamında polis tarafından basılmasıyla ilgili sinevizyon gösterimi yapıldı.

Avukatlar adına açıklama yapan ÇHD İstanbul Şube Yönetim Kurulu üyesi Avukat Gülvin Aydın, Avukatlar Günü'nü savunmaya dönük saldırıların arttığı, savunma hakkının ve halkın hak arama hürriyetinin ortadan kaldırılmak istendiği, meslek onurunun ve saygınlığının yok edildiği bir dönemde karşıladıklarını söyledi. Kasım 2011'de Abdullah Öcalan'ın avukatlarının tutuklandığını, 18 Ocak'ta ise ÇHD'li avukatların tutuklandığını hatırlatan ve buna karşı mücadelelerini yükselteceklerini belirtti.

Açıklamanın ardından Bakırköy Kadın Cezaevi ve Kandıra F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan avukatların gönderdiği mektuplar okundu. Eylem Grup Yorum'un seslendirdiği ezgilerle ve çekilen halaylarla son buldu.

Emek Dünyası.Net/DİHA