07 Nisan 2013, Pazar

MOBESE kameraları kimi izliyor?

Kadın örgütleri, 10 Mart’ta Taksim Mis Sokak’ta bir kadına yönelik gerçekleşen tecavüz girişimini ve kaçırılma olayını protesto etti ve MOBESE'leri kimn izlediğini sordu.

Kadın örgütleri, 10 Mart’ta Taksim Mis Sokak’ta bir kadına yönelik gerçekleşen tecavüz girişimini ve kaçırılma olayını protesto etti

10 Mart sabahı bir kadına saldıran erkeklere sadece bir kişi müdahale etmiş, o kişiyi ağır yaralayan saldırganlar kadını zorla bir araca bindirerek Mis Sokak’tan kaçmıştı.

6 Nisan’da Mis Sokak girişinde toplanan kadınlar, tecavüz girişiminin yaşandığı yere yürüyerek durumu protesto etti. “Dikkat tecavüz mahalli” ve “Bu sokakta tecavüz var” yazılamaları yapan kadınlar duvarlara da aynı sloganların yazılı olduğu çıkartmaları yapıştırdı.

POLİS ZAMANINDA GELMEDİ

Kadınlar, “Bu sokakta tecavüz var” yazılı pankartı ve “Tecavüzü seyreden tecavüze ortaktır”, “MOBESE’ler kimi izliyor?”, “Polis buyur biz sokaktayız”, “Kadına yönelik şiddete son” dövizleri taşıdılar.

Eylemde okunan basın açıklamasında  olay anında hızla haber verilmesine rağmen, bir kaç yüz metre ileride olan Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü polislerinin yarım saat sonra geldikleri hatırlattı.

DAVA SÜRECİ BAŞLASIN

Dava sürecinin bir an önce başlaması ve polisin delilleri acilen toplaması gerektiğini söyleyen kadınlar, “Geceleri ve gündüzleri, sokakları özgürce ve tedirgin olmadan yürümek istiyoruz. Sokaklarda erkek egemen şiddetin normalleştirilmesinin ve bu olayda olduğu gibi şiddete tanık olup da duyarsız kalanların karşısındayız. Çünkü susmak suça ortak olmaktır, bağır herkes duysun, erkek şiddeti son bulsun” dedi.

 

Emek Dünyası.Net/Sendika.Org