09 Nisan 2013, Salı

Neruda'yı Pinochet mi öldürdü ?

Şili’de askeri darbenin ardından ölen şair Pablo Neruda’nın mezarı, ölümüyle ilgili şüpheleri gidermek üzere açıldı.

Şili’de askeri darbenin ardından ölen şair Pablo Neruda’nın mezarı, ölümüyle ilgili şüpheleri gidermek üzere açıldı.

The Independent’ın haberine göre, Pasifik kıyısında Isla Negra’da Neruda’nın yaşadığı yerde bulunan mezar, araştırmacılar tarafından Pazar günü gömülü olduğu yerden çıkarıldı. Ancak konuya ilişkin açıklama yapan adli tıp uzmanları Neruda’nın resmi kayıtlarda iddia edildiği gibi doğal nedenlerle mi yoksa iddia edildiği gibi Pinochet’nin destekçileri tarafından zehirlenerek mi öldürüldüğünün belirlenmesinin küçük bir ihtimal olduğunu söyledi.

HAKİM BAĞIMSIZ BİLİRKİŞİYE İZİN VERMEDİ

Hakim Mario Carozza, Şili Komünist Partisi’nin mezarın açılması yönündeki talebini kabul etti ancak bağımsız bilirkişilerin kullanılması talebini reddetti.

Adli tıp uzmanı Dr. Luis Ravanal ise Şili adli tıp laboratuvarının modern ekipmanlara sahip olmadığını, varolan aletlerle çıkarılan cesedin ölüm sebebinin belirlenmesinin mümkün olmayacağını ve özel laboratuvarlara başvurmanın şart olduğunu ifade etti.

Şili Komünist Partisi avukatı Eduardo Contreras da bağımsız bilirkişi ve uzmanlara izin verilmemesinin hayal kırıklığı yarattığını söyledi.

ÖLMEDEN ÖNCE AVUKATINI ARAMIŞTI

Neruda askeri darbe sorasında Şili’den ayrılmadan bir gün önce ambülansla Santa Maria kliniğine kaldırılmış, 23 Eylül’de öldüğü açıklanmıştı.

Neruda’nın şoförü Araya’nın anlatımına göre, Neruda 23 Eylül’de kendisini arayarak, Sergio Draper adlı bir doktorun kendisine iğne yaptığını, çok canının yandığını ve acilen gelmesini söyledi.

Eski Başkan Eduardo Frei Montalva da aynı klinikte hayatını kaybetmiş ancak 30 yıl süren soruşturma sonucunda Pinochet rejimine muhalif olan Montalva’nın zehirlenerek öldürüldüğünü ortaya çıkarmıştı.

Emek Dünyası.Net/Bianet