25 Nisan 2013, Perşembe

Dayı Başı gözünü Rojava Kürtlerine dikti

Suriye'den Türkiye'de mevsimlik tarım işçiliğinde çalıştırılmak üzere getirilen Kürt yurttaşlar ucuz işgücü olarak çalışmaya mahkum ediliyor. Mevsimlik işçilerin yevmiyesi günlük 40 TL'yken Suriyeli Kürtlere 28 TL dayatılıyor. Geri dönmek isteyenlerin ise tehdit edildiği ifade ediliyor.

Suriye'de yaşanan savaş ortamı kimi insan tacirleri için fırsat kapısı oldu. Suriye'den kaçarak Türkiye'deki kamplara sığınan sığınmacıların karşı karşıya kaldıkları insanlık dışı muamelelerin yanı sıra, Suriye'den para karşılığı iş vaadiyle Türkiye'ye getirilen Kürt yurttaşlar da büyük mağduriyetler yaşıyor.

KAÇAK YÖNTEMLERLE MANİSAYA GETİRİLDİLER

Kaçak yöntemlerle para karşılığı sınırdan geçirilerek Türkiye'ye getirilen ve tarım işçisi olarak çalışma vaadiyle Manisa'ya götürülen Kürt aileler, kandırıldıklarını belirtiyor. Kürt yurttaşlar, kötü yaşam koşularında çaresiz bir şekilde, suyun ve elektriğin olmadığı, toprak zeminde, duvarları sıvasız, tavanları branda ile kaplı, tuvalet ve banyosu olmayan harabe yapılarda kaderlerine terk edilmiş durumda. Normal mevsimlik tarım işçisine günlük verilen 40 TL'den 4 TL'sini alan dayıbaşları, Suriye'den getirdikleri yurttaşlar için ise aldıkları 40 TL'nin 12 TL'sini kendilerine, 28 TL'sini ise işçilere veriyor. Bu şekilde de normal işçi başına aldığı ücretin 3 katını almış oluyor. Dayıbaşları ayrıca getirdikleri her işçi için de işverenden bir yevmiye alıyor.

'ÜCRET KARŞILIĞINDA SINIRDAN GEÇİRİLDİK'

Kobani'ye bağlı Xizanê köyünden garanti iş vaadiyle kandırılarak Turgutlu'ya bağlı Sinirli köyüne getirilen 30 kişilik grup içerisinde bulunan Kürt yurttaşlardan Şaban Muhammed, Mahmut Bozan isimli dayıbaşının sahte Suriye pasaportu çıkararak Suriye'ye gittiğini ve kendilerini iyi şartlarda tarım işinde, dolgun ücretle çalıştırma vaadiyle kandırdığını belirtti. Mahmut Bozan adlı şahsın kendilerine, "Her gün çalışacaksınız, boş gününüz olmayacak. Çalışmadığınız günün yevmiyesini ben veririm" diyerek kendilerini umutlandırdığını söyleyen Muhammed, "21 Mart günü Suriye'den Türkiye'ye çalışmak için geldik. Mahmut Bozan tarafından, ücret karşılığında kaçak yollar ile Türkiye sınırlarında geçirildik. 35 gündür buradayız. Birkaç gün farklı işlerde çalıştırıldıktan sonra bize iş verilmedi" dedi.

'KIZIM 17 GÜN HASTANEDE YATTI'

Yaşadıkları koşullar nedeniyle 17 yaşındaki kızı Berivan'ın ciğerleri ve midesinin su topladığını, Turgutlu Devlet Hastanesi'ne oradan da Manisa Devlet Hastanesi'ne sevk edildiğini söyleyen baba Muhammed, kızının 17 gün hastanede tedavi olduktan sonra taburcu edildiğini ifade etti. Baba Muhammed, "Doktorlar kızımın soğuk yerlerden uzak durmasını, kendisini üşütmemesini, istirahat etmesi gerektiğini söyledi. Şimdi ben soruyorum doktor bize Berivan kendisine dikkat etsin, kendisini üşütmesin, istirahat etsin, kendisine iyi baksın, ilaç kullansın dedi. Yattığımız yerde hayvan bağlasan durmaz. Toprak zeminde, duvarlar sıvasız, camlar penceresiz, damlar branda ile kapalı, kapılar kapısız, sağlam insan kendisini koruyabilir mi?" diye sordu.

'KANDIRARAK BURALARA GETİRDİLER'

2 araç ile 30 kişi olarak Turgutlu'ya bağlı Sinirli köyüne getirildiklerini ifade eden Hasan Muhammed ise, "Bizi kandırarak buralara getirdiler, bizi mağdur perişan ettiler. Çok güzel şartlarda ve imkanlarda çalıştıracaklarını söylediler. Bizi kalmamız için getirdikleri yere hayvanları bağlasan hayvanlar kalmaz. Yemekte kullandığımız ve banyo yaptığımız su, tarım işlerinde kullanılan tankerlerle getiriliyor. Tuvaletimiz yok, banyomuz yok. Sözde tuvalet yapmışlar, banyo yapmışlar; ama tuvalete ve banyoya gider yapmamışlar. Gideri olmayan tuvalet ve banyoyu ne yapalım diyoruz, bize 'başınızın çaresine bakın, dereye inin' diyorlar" dedi.

'ÜLKEMİZE DÖNMEK İSTİYORUZ'

Hasan Muhammed, "Dayıbaşı Mahmut Bozan sınırı geçirmek şartı ile her birimizden kişi başına 55 TL para aldı. 2 araçla Turgutlu'ya getirdi bizi. Araçları 3 bin TL'ye tuttuğunu, sonradan kazanacağımız paradan keseceğini söyledi. Buralara her gün çalışma şartı ile bizleri getirdi. Bizlere yevmiye olarak 28 TL veriyor ve toplam bir kaç gün çalıştırıldık. Biz kendisine 'yeter bizi kandırdın perişan etin, kendi ülkemize dönmek istiyoruz' dedik. Bize 'verin borçlarınızı nereye giderseniz gidin' dedi" şeklinde konuştu.

'BİZLERE İNSANLIK DIŞI MUAMELE YAPILORLAR'

Bakkaldan veresiye alışveriş yapamadıkları ve paraları olmadığı için birkaç gün aç kaldıklarını söyleyen Muhammed, bahçeye, köyün içine, ovaya çıkamadıklarını adeta tecrit edildiklerini söyledi. Muhammed, "Neden gezemiyoruz dediğimizde, bize ağaçlara zarar verdiğimizi, ağaçlara zarar vermememiz için gezmemizin yasak olduğunu söylediler. Sadece ovada değil, köyde de gezmemizi yasaklıyorlar. Köye girişimize de izin vermiyorlar. Köyü de bize yasaklamışlar. Burada bize tutsak ve esir muamelesi yapıyorlar" dedi.

Yaşadığı koşullara, kötü muameleye ve çaresizliğe isyan ederek intihar girişiminde bulunan Mahmut Osman isimli Kürt yurttaş ise, kalbine sapladığı bıçak nedeniyle kaldırıldığı hastanede tedavi altına alınmış ve durumu iyiye gidiyor. Mahmut Osman, kandırılarak Suriye'den getirildiklerini ve burada mağdur edildikleri için intihar girişiminde bulunduğunu belirtti.

DAYIBAŞI SURİYE'DEKİ KÖTÜ KOŞULLARDAN KURTARMIŞ!

İddialara ilişkin görüştüğümüz Mahmut Bozan ise, işçilerin söylediklerinin gerçeği yansıtmadığını savunarak, Suriye'de yaşadıkları kötü koşulardan kendilerini kurtarmak için Türkiye'ye getirdiğini ve çalışmalarını sağladığını ileri sürdü.

EmekDünyası.Net/DİHA-İbrahim Coşkun