16 Mayıs 2013, Perşembe

DİSK AR: İşsizlik en çok kadınları ve gençleri vuruyor

DİSK-AR, TÜİK tarafından açıklanan Hanehalkı İşgücü Ankeri Şubat 2013 dönem sonuçlarını değerlendirerek İşsizlik verilerini değerlendirme raporu yayınladı.

DİSK-AR, İşsizlik Verilerini Değerlendirme Raporu'nda kadınların işgücüne katılım oranının Şubat'ta yüzde 29.6 düzeyinde gerçekleştiğini belirterek, ay içerisindeki yeni işsizlerin tamamının kadınlardan oluştuğunu bildirdi.

YENİ İŞSİZLERİN TAMAMI KADINLARDA OLUŞTU

Eksik ve yetersiz istihdam edilenlerle birlikte ise genç işsizliğinin yüzde 34'e ulaştığına dikkat çeken DİSK-AR, işsizliğin gençleri ve kadınları vurduğunu ifade etti.

DİSK-AR TÜİK VERİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), TÜİK tarafından açıklanan Hanehalkı İşgücü Anketi Şubat 2013 dönem sonuçlarını İşsizlik Verilerini Değerlendirme Raporu'nda değerlendirdi. Geçen yılın aynı ayına göre resmi işsizlik oranının 0.1 puan artarken, resmi işsiz sayısındaki artışın 163 bin olduğuna işaret eden DİSK-AR, geniş tanımlı işsiz sayısının ise bu dönemde 184 bin kişi arttığını kaydetti. İşsizlik verilerindeki çarpıcı bir sonucun ise resmi işsizliğin bir önceki yılın aynı dönemine göre oransal olarak kadınlar için 1 puan artarken, erkekler için 0.4 puan azalması olduğunu bildiren DİSK-AR, yeni işsizlerin tamamının kadınlardan oluştuğunu, erkekler için ise işsizlık oranlarının azaldığının altını çizdi.

İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 17.7

Umudu olmadığı için ya da diğer nedenlerle son 3 aydır iş arama kanallarını kullanmayan ve bu nedenle işsiz sayılmayanlar dahil edildiğinde işsizlik oranının yüzde 10.5 değil, yüzde 17.7, işsiz sayısının ise 2 milyon 884 bin değil, 5 milyon 274 bin kişi olarak gerçekleştiğini açıklayan DİSK-AR, kadınlar için geniş tanımlı işsizlik oranının yüzde 27, gençler için ise yüzde 31 olduğunu bildirdi. Gizli işsiz olarak görülen eksik ve yetersiz istihdam edilenler de ilave edildiğinde genel işsizlik oranının yüzde 21.3, işsiz sayısının da 6 milyon 344 bin düzeyinde olduğu ifade edildi.

237 BİN KADIN KAYITDIŞI ÇALIŞIYOR

Kadınların işgücüne katılım oranının Şubat 2013 döneminde yüzde 29.6 düzeyinde olduğunun belirtildiği açıklamada, geçen yılın aynı dönemine göre işgücüne katılım oranı 2.2 puan artarken, kayıtdışı çalışan kadınların sayısının 237 bin kişiye yükseldiği ifade edildi.

Resmi olarak yüzde 12.1 olarak açıklanan kadın işsizliğinin, geniş tanımlı işsizlik verilerinde yüzde 27 oranına çıktığına dikkat çeken DİSK-AR, "Gençler için ise durum daha da kötüdür. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre resmi işsizlik oranı 2.1 puan artarak yüzde 20.4'e yükselmiştir. Umudu olmadığı için ya da diğer nedenle son 3 aydır iş arama kanallarını kullanmayan ve bu nedenle işsiz sayılmayan gençler dahil edildiğinde bu oran yüzde 31'e ulaşmaktadır" dedi.

GENÇ İŞSİZLİK YÜZDE 34

885 bin işsiz gence karşı 649 bin çalışmaya hazır ancak umutsuzluk başta olmak üzere çeşitli nedenlerle iş aramayan genç bulunduğunu belirten DİSK-AR, eksik ve yetersiz istihdam edilenlerle genç işsizliğinin yüzde 34'e ulaştığını, genç işsiz sayısındaki artışın 142 bin ile toplam işsizlikteki artışın yüzde 87'sini oluşturduğunu bildirdi.

EmekDünyası.Net/DİHA