27 Mayıs 2013, Pazartesi

Rize'de toplu balık ölümleri başladı, sorumlu HES'ler mi?

Rize'de Taşlıdere'de toplu balık ölümleri meydana geldi. Derelerin Kardeşliği Platformu, toplu balık ölümlerinden HES şirketlerinin sorumlu olduğunu açıkladı.

Tarım İl Müdürlüğü ekipleri, Taşlıdere'de toplu balık ölümleri olduğu ihbarı üzerine derede inceleme yaptı, incelenmek üzere ölen balıklar ve sudan numune aldı.

SUDAN VE ÖLEN BALIKLARDAN NUMUNE ALINDI

Balık ölümleri nedeniyle muhtarlıktan derede balık tutulmaması ve yenilmemesi konusunda vatandaşları haberdar etmesi istendi.

'BALIK TUTMAYIN VE YEMEYİN'

Engindere Mahallesi Muhtarı Mustafa Mavi, caminin hoparlöründen yaptığı anonsla vatandaşları, Tarım İl Müdürlüğü yetkililerinin uyarısı üzerine toplu balık ölümlerinin nedeni belli oluncaya kadar derede balık tutulmaması, tutulan balıkların yenmemesi konusunda uyardı.

DERELERİN KARDEŞLİĞİ SÖZCÜSÜ ÖMER ŞAN: BALIK ÖLÜMLERİ HES FİRMALARI VE HAZIR BETON FİRMALARINDAN KAYNAKLANIYOR

Derelerin Kardeşliği Platformu Sözcüsü Ömer Şan, gazetecilere yaptığı açıklamada, daha öncede Taşlıdere ve Güneysu deresinde toplu balık ölümleri yaşandığını hatırlattı.

Balık ölümlerinin HES firmaları ve hazır beton firmalarından kaynaklandığı yönünde bilgiler olduğunu söyleyen Şan, "Binlerce balık ölümleri gerçekleşiyor. Dereleri, suları zehirleyenlerin hesabının sorulmasını istiyoruz. Eğer bu dereler kurursa doğal denge bozulur. İnsanlar bunu görsün" dedi.

EmekDünyası.Net/ETHA