27 Mayıs 2013, Pazartesi

ÇHD:

'Şakran cezaevinde çocuk mahkumlara sistematik işkence var'

Şakran Çocuk Cezaevinde inceleme yapan ÇHD İzmir Şubesi Avukatları çocuklara sistematik olarak işkence uygulandığını ortaya koyan bir rapor hazırlayarak kamuoyuna açıkladılar.

Şakran Çocuk Cezaevi'ndeki çocuklar ile yaptıkları görüşmeler sonucu çocuklara sistematik işkence yapıldığının ortaya çıktığını belirten ÇHD İzmir Şubesi avukatları, "Süngerli odaya alınan çocuklar, elleri ve ayakları plastik kelepçeyle kelepçelendikten sonra gardiyanlar tarafından dövülmektedirler" dedi. Çocukların işkenceyi şikayet etmek amacıyla yazdığı dilekçelerin ise cezaevi idaresi tarafından gönderilmediği kaydedildi.

'DEVLETİN POZANTI CEZAEVİNDE YAŞANANLAR KARŞISINDAKİ TUTUMU YENİ SORUNLARA NEDEN OLDU'

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir Şubesi, Şakran Çocuk Cezaevi'ndeki hak ihlallerine ilişkin şube binasında basın toplantısı düzenledi. Avukatların katıldığı toplantıda konuşan ÇHD İzmir Şube üyesi Nergis Tuba Aslan, çocuk tutsaklara her gün işkencenin yapıldığını ve tüm haklarının ihlal edildiğini belirterek, "Devlet, Pozantı Cezaevi'nde meydana gelmiş ve ortaya çıkmış utanç tablosu karşısında bulduğu yegane çözüm, çocukları Türkiye'nin dört bir yanına dağıtma kararı oldu. Bu durum yeni sorunların çıkmasına sebep olmuştur. Dış dünya ile hiç bir bağlantı kuramamanın getirdiği sorunların yanında birde kaderleri cezaevi idaresinin elinde bir çaresizlik ve zulüm sarmalı içine girmektedir" dedi.

'SÜNGERLİ ODADA İŞKENCE'

ÇHD üyesi avukatların Şakran Çocuk Cezaevi'nde adli çocuk tutsaklarla görüştüğünü ve çocuk tutsakların işkence altında olduğunun tespit edildiğine dikkat çeken Aslan, çocuk tutsakların yaşadıklarını anlattığını söyledi. Aslan, "Çocukların hekime erişim ve tedavi hakları engelleniyor. İşkence ve onur kırıcı muamele yapılıyor. İşkence yapıldığına dair görüşmecinin yüzünde morluklar olduğu tespit edilmiştir. Bütün gardiyanlar tarafından kendilerine ve cezaevinde kalan diğer kişilere ağır işkence yapıldığı belirtildi. Süngerli odaya alınan çocukların elleri ve ayakları plastik kelepçeyle kelepçelendikten sonra gardiyanlar tarafından dövülmektedirler. Dövüldükten sonra saatlerce bekletilmektedirler. 2'nci müdür Ercan, çocukları hortum ile dövmektedir. Ağır şekilde dövüldükten sonra müşahede odası denen, içinde bir yatak, musluk ve tuvalet olan 2-3 metrekare hücrelere kapatılmaktadırlar" diye belirtti.

'SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ'

İşkenceye dayanamayan S.D'nin yaklaşık bir ay önce intihar girişimde bulunduğunu söyleyen Aslan, "Cezaevi dışında bir heyet geldiği zaman müdürün bütün hücreleri boşalttığını ve hücrelerde kalan çocukları koğuşlara aldığı beyan edildi. Cezaevinde yaşadıkları işkence ile ilgili olarak Adalet Bakanlığı ve Cumhuriyet Savcılığına suç duyurularında bulunmuş; ancak hiçbir dilekçeye cevap gelmemiştir. Görüşmeciler dilekçelerin idare tarafından gönderilmediğini belirtti" dedi.

İşkenceye ilişkin suç duyurusunda bulunacaklarını ifade eden Aslan, işkence yapanların cezalarını çekmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

EmekDünyası.Net/DİHA