30 Mayıs 2013, Perşembe

#DirenGeziParkı çağrısına katılım 20 bini geçti, direniş sürüyor

Taksim Gezi Parkı'nın yok edilmek istenmesine karşı başlatılan direnişin üçüncü gününde sabaha karşı nöbet tutanlara yapılan polis saldırısının ardından direnişe yönelik destek daha da arttı. Gecenin ilerleyen saatlerinde katılım 20 bini aştı.

Gezi Parkı’nda ağaçların yıkılmasını ve alanın bir Alışveriş Merkezine tahsis edilmesini önlemek isteyen yurttaşların gece nöbeti devam ediyor.

Akşam saatleri yaklaştıkça insanların akın akın  parka aktığı göze çarparken, alandaki kitle akşam saatlerinde 10 bine ulaştı, daha sonra da katılımların devam etmesiyle alandaki insan sayısı ilerleyen saatlerde 20 bini de aştı.

Dün sabaha karşı yapılan sert polis müdahalesi sonrasında kısa süre dağılan ancak tekrar toparlanan kitle, polis saldırısına tepkinin artmasıyla kısa süre içinde daha da kalabalıklaşmaya başlamıştı.

Sendikaların, odaların, siyasi parti ve hareketlerin, kadın ve gençlik örgütlerinin, aydınların, yazarların, sanatçıların artan desteği ve özellikle sosyal medya üzerinden yayılan çağrılarla Gezi Parkı'na akan binlerce kişi, saat 19.00 olduğunda alanı tıklım tıklım doldurmuştu. Alandaki yurttaş sayısı önce 10 bine ulaşmasının ardından kısa süre sonra 20 bini de aştı.

SALDIRIYE TEPKİ DİRENİŞE KATILIMIN ARTTIRDI

Sabaha karşı yapılan polis saldırısının ardından, direnişteki yurttaşların kararlılığını sürdürmesi ve saldırının toplumda da ciddi bir tepki görmesi üzerine öğlen saatlerine doğru hayat normale dönmeye başladı.

AKŞAM SAATLERİNDE KALABALIK 10 BİNİ BULDU

Gezi Parkı'nda devam eden direnişin ilk iki gün daha çok "Taksim Dayanışması" eksenindeki aktivistlerin çabasıyla devam ederken, dün itibariyle eyleme ilk anda aktif destek vermeyen pek çok parti, politik hareket, sendika, gençlik örgütü, demokratik kitle ve meslek örgütü de alana gelmeye ve direnişi sahiplenmeye başlayınca hem kitlesellik arttı hem de kitlenin bileşimi daha  halkçı bir  karakter kazanmaya başladı.

SABAH SAATLERİNDEN İTİBAREN YÜZLERCE KİŞİ ALANA AKTI

Yüzlerce kişi sabah saatlerinden itibaren parka gelmeye başladı. Kimisi çimenlerde gazetesini okurken, kimisi sınav dönemi nedeniyle grup şeklinde ders çalışıyor.

GEZİ ÇIKIŞI KAPATILDI

Taksim - Hacıosman metro hattının Gezi Parkı çıkış istikameti ise görevliler tarafından bant çekilerek kapatıldı. Yolcular Gezi Parkı çıkışı turnikelerinden Taksim Meydan çıkışına yönelmek zorunda kaldı.

FORUM'DA KARARLILIK VE BİRLİK VURGUSU ÖNE ÇIKTI

Saat 12:30'da parkta geniş katılımlı bir forum yapıldı. Herkesin kendisini rahat hissetmesi için gazetecilerin görüntü almamasının istendiği forumda örgütlü örgütsüz her kesimden insan neden parkta olduğunu tartıştı.

Burada yapılan konuşmalarda, parktaki eylemin yanı sıra, Reyhanlı saldırıları, alkol düzenlemesi ve THY’deki grev de ele alındı."Bir İmza Da Sen At" kampanyası düzenleyen eylemciler, vatandaşları imza atmaya çağırdı. Farklı görüşteki siyasi partilerden, ekoloji örgütlerine, ev kadınından, öğrenciye, emekli öğretmenden, işçiye, avukattan, esnafa kadar çok farklı kesimlerden insanlar forumda söz aldı. İlk sözü İstanbul Barosu'ndan bir avukat alarak topluma danışılmadan yapılan bu projenin hukuksuz olduğunu belirterek mücadelenin destekçisi olduklarını söyledi.

'TÜM DOĞA YOK OLDUĞUNDA GERİYE NE KALACAK?'

"Doğa aşığıyım" diyerek sözlerine başlayan bir emekli öğretmen Kızılderili atasözünü örnek vererek "Tüm doğa yok olduğunda, geriye ne kalacak?" dedi. Bir tiyatro oyuncusu, annesinin polis şiddeti nedeniyle eyleme gitmesini engellemeye çalıştığını ancak kendisinin çocuğunun geleceği için burada olduğunu söyledi. Başka bir oyuncu, diğer sanatçılara seslenerek "Kovuklarınızdan çıkın ve buraya gelin" çağrısı yaptı. Ekoloji örgütlerinden bir kişi, üçüncü havalimanı ve üçüncü köprü içinde binlerce ağacın kesileceğini hatırlatarak aynı mücadelenin orada da gösterilmesi gerektiğini söyledi. Başka bir ekolojist de köylerde insanların sularına, doğalarına sahip çıkmak için benzer bir mücadele verdiğine dikkat çekerek onlara da bir selam yolladı.

'TÜRKİYE'NİN HER YERİNDE YAŞAM ALANLARINA SALDIRILARA KARŞI BİRLİKTE MÜCADELE ETMELİYİZ'

Tartışmalarda, farklı kesimlerden insanların Taksim için bir araya gelmesinin çok kıymetli olduğuna dikkat çekilerek bu direnişin daha da büyütülmesi gerektiği konuşuldu.Taksim dışında Türkiye'nin her yerinde yaşam alanlarına saldırı niteliğinde birçok proje olduğu hatırlatılarak bunlara karşı birlikte mücadele edilmesi gerektiği de öne çıkan ortak paydalardan biriydi.

SOSYAL MEDYA'DA DİRENİŞE DESTEK HÜKÜMETE VE POLİSE ÖFKE VARDI

Bir yandan alana gelen insan sayısı artarken, diğer yandan özellikle sosyal medya'da #geziyegeziyekazanacagiz #DirenGeziParki gibi hashtag'lerle sürekli olarak Gezi Parkı'na dayanışmaya çağrılar yapıldı. Hatta #DirenGeziParki hashtag'in tt listesinde ilk üçe girdi. Gün boyu onbinlerce twit atılırken özellikle bol tapikçili Oyuncular Sendikası üyelerinin özel çabasının özel bir etkisi oldu. Alana katılımın artmasında sosyal medya'dan yapılan çağrıların belirleyici bir önemi oldu.

GEZİ PARKINDA HER KESİMDEN İNSAN BİR ARADA DİRENİYOR

3. günün geride kaldığı parktaki eyleme destek verenler arasında 7’den 70’e çok sayıda kişiyi görmek mümkün. Eylemciler, parkta kitap okuyarak ya da sohbet ederek bekliyor.

SAAT 19.00'DA AÇIKLAMA YAPILDI

Saat 19.00'da Gezi Parkı direnişi adına bir basın açıklaması okundu. Açıklamayı okuyan oyuncu Şebnem Sönmez, parkta toplanan insanların üzerine sabaha karşı hiçbir uyarı yapılmadan müdahalede bulunulduğunu söyledi.

AÇIKLAMAYI ŞEBNEM SÖNMEZ OKUDU

Sönmez, "Arkadaşlarımız çadırdan çıkma imkani bulamadan gaza boğuldu. Biz ağacın umut olduğunu, bir ağacın mutluluk olduğunu hep birlikte birbirimizden öğrendik. Pazartesi gecesinden bugüne Gezi Parkı'na sadece fidanlar değil, demokrasi ekilmiştir, umut ekilmiştir" diye konuştu.

1 MAYIS BÖYLE KUTLANIR

1 Mayıs'ta yaşananlara da değinen Sönmez, "Bize 1 Mayıs'ı kutlatmadılar, ama biz burada 1 Mayıs'ın da rövanşını alıyoruz" dedi.

BİRLEŞİK METAL-İŞ BAŞKANI SERDAROĞLU VE İSTANBUL TABİB ODASI GENEL SEKRETERİ ÇERKEZOĞLU KONUŞTU

Alana DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnen Serdaroğlu ve Birleşik Metal-İş üyeleri de geldi. Serdaroğlu kitleye bir konuşma yaptı. Serdaroğlu'nun ardından Türk Tabibler Birliği Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu'da konuşma yaptı. Direniş alanında TTB olarak bir sağlık çadırı kurduklarını duyuran Çerkezoğlu, polisin biber gazını bu kadar pervasız ve sürekli olarak kullanmaya başlamasını da eleştirdi. "Bu işin şakası olmaz, biber gazı öldürür" diyen Çerkezoğlu, biber gazı kullanımının durdurulmasını talep etti.

ÇARŞI DİRENİŞİN EN İSTİKRARLI GRUPLARINDAN

Beşiktaş'ın taraftar gruplarından "Çarşı" üyeleri de Gezi Parkı'na gelerek direnişe destek verdi. "Kardeş Türküler" grubu ve Ferhat Tunç'da alanda konser verdi.

ÇADIRLAR YENİDEN KURULDU

Polis tarafından yakılan çadırlar da yeniden kurulurken, sabah karşı çevik kuvvet polisinin yaptığı biber gazlı müdahalenin ardından bazı gençlerin su şişelerinden gaz maskesi yaptıkları görüldü.

CHP'DEN CUMHURBAŞKANI'NA ÇAĞRI

Bu arada, gece-gündüz Gezi Parkı’nda bekleyen gruba destek ziyaretleri de devam ediyor. CHP Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin ve Umut Oran, parkta nöbet tutan grubu ziyaret etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasını hatırlatan Tekin, “Başbakan’ın sözleri dehşet vericidir. Hukuk sisteminde bir başbakanın kentle ilgili karar verme şansı olmaz” diye konuştu.Polisin biber gazı kullanmasına da tepki gösteren Gürsel Tekin, “CHP'li arkadaşlarımız her gün burada nöbet tutacak. Buradaki insanlara sıkılan biber gazını bizlere sıkılmış gaz olarak kabul ediyoruz. Bunu şiddetle reddediyoruz" dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'tan diplomasını yırtmasını isteyen Tekin, “Cumhurbaşkanı'nı da göreve davet ediyorum ve İstanbul'da yaşayan bir yurttaş olarak kendisinden randevu talep ediyorum" diye konuştu.

SUÇ DUYURUSU

Cumhuriyet savcılarını göreve çağıran Umut Oran ise “Burada insanlara karşı yapılan eylem hukuk dışıdır. Başbakan, ‘Biz karar verdik, burayı yıkacağız’ diyemez. Hukuken suç işliyor. Kendisiyle ilgili suç duyurusunda bulunacağız" ifadelerini kullandı.

ÖĞLE YEMEĞİ DİSK'TEN

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyesi bir grup da parkı ziyaret etti. DİSK üyeleri, eylemcilere kumanya dağıttı. Ayrıca akşam saatlerinde Ekşi Sözlük üzerinde yürütülen bir kampanyayla Türkiye'nin dört bir yanından insanlar Gezi Parkı'nda bulunan insanlar için internetten yemek siparişi vererek, siparişlerin Gezi Parkı'na gönderilmesini sağladılar. Kampanyaya yoğun katılım olduğu bilgisi veriliyor.

OKAN BAYÜLGEN'DEN DESTEK AMAÇLI KİTAP OKUMA ETKİNLİĞİ

Mustafa Alabora, Ayşe Arman ve Can Ataklı gibi isimler de eyleme destek verdi. Bir konuşma yapan oyuncu Şebnem Sönmez de “RedHack'ten selam var” dedi.  Alana destek için gelen Okan Bayülgen'de gece saat 00'dan itibaren parkta bulunan insanlara kitaplardan pasajlar okudu.

GEZİ PARKI İÇİN HACKLEDİ

Akşam saatlerinde ise Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü'nün internet sitesine siber saldırı düzenlendi. Emniyet müdürlüğünün internet sitesine halen ulaşılamıyor.

EmekDünyası.Net