31 Mayıs 2013, Cuma

Gezi Parkı bariyerlerle kapatılıyor

Taksim Gezi Parkı'na sabah 5'te yoğun bir şekilde müdahale eden polis, onlarca kişiyi yaraladı, bir kişinin de öldüğü haberleri geliyor. Bir yandan direniş devam ederken, diğer yandan Gezi parkı'na demir bariyerler getirildi.

Taksim Gezi Parkı'nda bekleyen yurttaşlara saat 05.00'te polis ekipleri, TOMA araçları ve biber gazıyla müdahale etti. Onlarca yurttaş yoğun gaz dumanın altında adeta boğulurken, alandan çıkmaya çalışan insanların üzerine duvarın devrilmesi sonucu ciddi şekilde yaralananlar oldu.

POLİS DEMİR BARİYERLERLE PARKI KAPATIYOR

Taksim ve çevresinde direniş devam ederken, polisin Gezi Parkı giriş çıkışa kapatmak için 1 Mayıs'ta da yaygın olarak kullandığı demir bariyerleri getirdiği görüldü.

NELER YAŞANDI?

BİR KİŞİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİ İDDİASI

Polis müdahalesinde onlarca kişi yaralanırken, bir kişinin de kalp krizinden öldüğü yönünde haberler geliyor.

DİVAN OTEL ÖNÜNDE SAAT 10'DA TOPLANMA ÇAĞRISI YAPILDI

Taksim Dayanışması saldırıyı protesto etmek için saat 10.00'da Divan Otel önünde toplanma çağrısı yaptı. Gece geç saatlerde direnişe destek vermek için gezi parkına gelen CHP milletvekilleri İlhan Cihaner ve Müslim Sarı'nın konuşma yapacağı alana, eylemcilere müdahale edildiği sırada polis biber gazı attı.

İLHAN CİHANER'DE GAZ YEDİ

Danışmanları, "Burada milletin vekili var" diye bağırınca polis gazı atmayı kesti. İlhan Cihaner ise "Valiyi, emniyet müdürünü aradım, hiçbiri telefonunu açmadı" dedi. Milletvekilleri biber gazı atılmasının durdurulmasını istedi.

POLİS SALDIRISINDA ONLARCA KİŞİ YARALANDI

Polisler, daha sonra direnen grubu TOMA araçları ve biber gazıyla dağıttı. Yurttaşlar ise polislere şişe, taş ve sopalarla karşılık verdi. Polisler eylemcilerin çadırlarını ve flamalarını toplayarak zabıtalara teslim etti. Zabıtalar da çadırları kamyonetlere yükleyerek alandan çıkardı.

DUVAR İNSANLARIN ÜZERİNE YIKILDI

Kaçan yurttaşlardan bazıları meydandaki merdivenin beton korkuluklarının devrilmesi sonucu yaralandı. Yaralılar olay yerine çağrılan ambulanslarla hastanelere kaldırıldı.

Daha sonra ikiye ayrılan grubun bir kısmı Harbiye'ye, diğer kısmı ise İstikla Caddesi'ne doğru kaçtı. Peşlerinden giden çevik kuvvet ekipleri ara sokaklara dağılan gruba biber gazı sıktı. Bazı eylemciler gözaltına alındı. Taksim Gezi Parkı'nın etrafında tedbir amaçlı itfaiye araçları ile 112 Acil Sağlık ekipleri bekletiliyor.

Taksim Gezi Parkı'nın etrafını kuşatan çevik kuvvet ekipleri alana girişlere izin vermiyor.

Bu arada, gece geç saatlerde eylemcilerin yanına gelen BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, polis müdahalesinden önce alanı terk etmişti.

İŞTE AN AN MÜDAHALE

7.12 Yaralanan eylemcilerin bazıları Taksim İlk Yardım Hastanesi’ne kaldırıldı.

06.59 Parka kamyonlarla yeni bariyerler getirildi.

06.26 Çatışmalar tamamen sona erdi. Ara sokaklara dağılan eylemciler, buluşmaya çalışıyor.

06.19 Gezi Parkı tamamen boşaltılırken, ara sokaklarda çatışmalar sürüyor. Pek çok yaralının olduğu bilgisi ulaşıyor.

05. 53 Gezi Parkı için AKP faşizmine direnenler şu anda Elmadağ ve İstiklal Caddesi’nde polis TOMA’larla saldırıya devam ediyor

5.40 Taksim Meydan’da da gaz bulutu var

5.34 Taşkışla önündeki ana kitle Elmadağ tarafına ana caddeye doğru çıkıyor, polis saldırısı sürüyor.

05.27 Parkın içine ve çevresine gaz bombaları atılmaya devam ediyor. Parkta bulunan milletvekili İlhan Cihaner Vali ve Emniyet Müdürü’nün telefonları açmadığını açıklıyor. Taşkışla önünde çatışmalar sürüyor

05.18 Polis, yoğun saldırı ile Parkı işgal etmeye çalışıyor, kitle Taşkışla önünde birikiyor.

5.14 Polis  çadırları topluyor, gaz bombaları atılmaya devam ediyor

4.57  Taksim Meydan ve Elmadağ tarafından  parka girmeye çalışan polis parkı gaz bombasına boğdu.

Direniş sürüyor…

Divan otelin önünden TOMA ile su sıkılıyor

Bağlantılı Haberler