15 Haziran 2013, Cumartesi

Ankara Ethem Sarısülük'ün cenazesine hazırlanıyor

Polisin Ankara'daki gösteriler sırasında vurarak ağır yaraladığı ve dün hayatını kaybeden Ethem Sarısülük'ün cenazesi yarın Ankara'da kitlesel bir törenle kaldırılacak.

Ankara Numune Hastanesi'nde dün saat 15.15'de hayatını kaybeden Alınteri Gazetesi okuru Ethem Sarısülük'ün cenazesi Adli Tıp Kurumu'nda bulunuyor. Otopsi işlemlerinin bugün tamamlanması bekleniyor. Cenazesi kitlesel bir törenle kaldırılacak olan Ethem Sarısülük'ü vuran polis ise Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından korunmaya devam ediliyor.

ANKARA HALKI ETHEM İÇİN SAAT 12.30'DA KIZILAY'DA BULUŞACAK

Otopsi işleminden sonra ailesi, yoldaşları ve Kızılay direnişçileri yarın saat 12.30'da vurulduğu YKM önünde buluşacak, buraya karanfiller bırakılacak. Saat 13.30'da YKM önünden Sıhhiye Meydanı'na yürüyüş düzenlenecek. Buradan otobüslerle Batıkent Cemevi'ne hareket edilecek. Sarısülük'ün naaşı, cemevindeki cenaze töreninden sonra memleketi Çorum'a uğurlanacak.

VURAN POLİS HALA GİZLENİYOR

OSTİM'de işçi olarak çalışan Ethem Sarısülük, Taksim Gezi Parkı eylemlerinin ardından Ankara'da başlayan gösterilerde, 1 Haziran günü bir polis tarafından başından silahla vurularak ağır yaralanmıştı. Soruşturmayı yürüten savcılık, Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden Ethem Sarısülük'ü vuran polisin kimliğini istemişti. Polisin kimliği hala savcılığa verilmedi.

Ancak savcılıktan saklanan polisin kimliğinin belli olduğu öğrenildi. Kızılay bölgesindeki tüm MOBESE ve güvenlik kamerası görüntülerinin incelenmesiyle kimliği belirlenen polis, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü görevinden alınarak Personel Şube Müdürlüğü emrine kaydırıldı.

KİMLİ BELİRLENEN POLİSİN SADECE GÖREV YERİ DEĞİŞTİRİLDİ

Hürriyet'in haberine göre, eylem sırasında tabancasını çıkararak havaya ve kalabalığa doğru ateş açan polisin silahına el konuldu. Polisin ismi açıklanmadı. Şüphelinin isminin, Adli Tıp Kurumu’ndan savcılığa gelecek kesin raporla birlikte açıklanacağı belirtildi. Ankara Numune Hastanesi doktorları, Ethem Sarısülük’ün koma halinin devam ettiğini söylerken, ağabey Mustafa Sarısülük, “Bize bizzat bildirdiler. Siyasi nedenlerle açıklamıyorlar. Kardeşimin organlarını da bağışlamak istedik ancak savcılık tam otopsi yapılacağı için bu isteğimizi reddetti ” dedi.

İHD VE ÇHD, İÇİŞLERİ BAKANI, ANKARA VALİSİ VE EMNİYET MÜDÜRÜ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU YAPTI

İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Ethem Sarısülük olayıyla ilgili İçişleri Bakanı Muammer Güler, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ve Emniyet Müdürü Kadir Ay hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunun ardından Ankara Adliyesi önünde bir de basın açıklaması yapıldı.

MÜLKİYELİLER BİRLİĞİNDE BASIN TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Yarın düzenlenecek olan kitlesel cenaze töreniyle ilgili olarak Mülkiyeliler Birliği'nde basın toplantısı düzenlendi.

Ankara'da 1 Haziran'da polis tarafından vurulan ve dün yaşamını yitiren Ethem Sarısülük'ün ailesi ile emek ve demokrasi güçleri, Mülkiyeliler Birliği'nde basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da katıldı.

'ETHEM YOLDAŞIMIZA BİR SÖZÜMÜZ VAR...'

Kurumlar adına açıklama yapan KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mevlüt Çakmak, "Sözlerin ve kelimelerin yetersiz olduğu, ancak duygularla açıklanabilecek günleri yaşıyoruz. Ethem yoldaşımız, canımız, hayatının en güzel günlerinde aramızdan ayrıldı. Devrimciler sevdalarını ve ağıtlarını hep birlikte söylerler. Ethem yoldaşımıza sözümüz var. Eşit, özgür ve demokratik bir Türkiye kurana kadar mücadele etme sözümüzü bir kez daha tekrarlıyoruz. Ethem'in arkasında ağlamayacağız, dik yürüyeceğiz, çünkü Ethem yoldaşımızın böyle istediğini biliyoruz. Emekten yana, demokrasiden yana güçlere ve devrimcilere bu yakışır. Biz emek ve demokrasi güçleri olarak Ethem'in mücadelesini sonuna kadar sahipleniyoruz" dedi.

HASİP KAPLAN: GEZİ PARKI DİRENİŞİ DÜNYANIN EN BÜYÜK HALK DİRENİŞİ

21. yüzyılda Taksim Gezi Parkı direnişiyle başlayan halk hareketinin, dünyanın en büyük halk direnişi olduğuna dikkat çeken Hasip Kaplan ise yaşanan ölümlere, gençlerin başından ve gözünden hedef alınarak yaralanmasına tepki gösterdi. Kaplan, "Umuyoruz ki AKP Hükümeti gerekli dersleri çıkarmıştır. Meclis'te yaşanan ölümlerin ve binlerce yurttaşımızın yaralanmasının hesabını soracağız" dedi.

Ethem Sarısülük'ün ağabeyi Mustafa Sarısülük, "Eğer genç çocuklarımız, genç fidanlarımız halkın ekonomik, siyasi meşru taleplerini dile getirmesinden dolayı vuruluyorsa, panzer altında eziliyorsa yaşananların tekrarlanmaması için herkesi Ethem kardeşimizi güneşe uğurlamaya çağırıyoruz" diye konuştu.

EmekDünyası.Net/ETHA-SoL

Bağlantılı Haberler