05 Temmuz 2013, Cuma

Sosyal medya halka yine kazandırdı: Ehliyet har(a)cı 15 TL'ye düştü

AKP hükümeti, ehliyet yenileme adı altında 24 milyon kişiden almayı planladığı 101 TL'lik har(a)cın twitter'da #Ehliyetiçin101TLveremem hashtag'iyle tt olacak kadar büyük tepki çekmesi üzerine geri adım attı.

AKP hükümeti, 24 milyon sürücüden ehliyet yenileme karşılığı alınması planlanan 101 liralık ücret uygulamasına gösterilen tepkiler karşısında geri adım attı. Haraç gibi harc'a yönelik tepkiler özellikle sosyal medya'da #Ehliyetiçin101TLveremem hashtag'iyle tt olmuştu.

101 TL'LİK HAR(A)CA BÜYÜK TEPKİ GÖSTERİLDİ

TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden torba tasarının içinde yer alan ehliyetlerin 101 lira karşılığı yenilenmesi zorunluluğunda değişikliğe gidildi. Ehliyetlerden 101 lira alınması kamuoyunun tepkisine neden olmuştu. Bunun üzerine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek konuyu tekrar değerlendireceklerini ve yeni bir bedel belirleneceğini belirterek, maliyete yakın bir bedel alınacağını ifade etmişti.

AKP GRUP BAŞKANVEKİLİ CANİKLİ'DEN İTİRAF GİBİ AÇIKLAMA: MALİYET 13 TL!

AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli de bir açıklama yaparak harc bedeli olarak 15 lira alınması için önerge vereceklerini söyledi. Düzenlediği basın toplantısında Meclis gündemindeki "Torba Yasa"da bazı değişiklikler yapılacağını duyuran Canikli, ehliyet yenileme bedeli için yeni bir düzenleme yapılacağını açıkladı.

'KALAN 86 TL'Yİ NE YAPACAKTINIZ?' SORUSUNA YANIT VEREMEDİLER

"Sadece maliyeti karşılayacak kadar düşürüyoruz. 13 lira bildirildi, 2 lira da vakfın tahsilatı olacak" dedi. Bu konuda önergelerinin hazır olduğunu belirten Canikli, maliyet dışında bedeli 101 liraya yükselten 86 liralık farkının gerekçesi yada nereye kullanılmak istendiğine ilişkin bir yorumda bulunmadı. AKP hükümetinin değişiklik yapmaması durumunda ehliyetlerini yenileme zorunluluğu getirilen 24 milyon sürücüden fazladan 86'şar lira ücret alınacaktı. Bu ücret toplamda 2 milyar lirayı aşıyordu.

JET HIZIYLA GEÇTİ

Ehliyet yenileme ücretinin 101 lira yerine 15 lira olmasını içeren önerge, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.  Yeni sürücü ehliyetlerin kağıt maliyeti 13 lira. Kalan 2 lira fark ise Emniyet Vakfı’na aktarılacak. Ancak bu düzenlemeyi de yetersiz bulan halk #Ehliyetiçin15TLveremem hashtag'iyle yeni bir sosyal medya kampanyası daha başlattı. Bu hashtag'de kısa süre içinde twitter'in en çok kullanılan hastag'leri sıralaması anlamına gelen tt (trend topic) listesine girdi.

EmekDünyası.Net/Ajanslar