08 Temmuz 2013, Pazartesi

Hukukçu Vali anayasa dersine çalışmamış: #direnanayasa

Vali Mutlu: Gösteri düzenleyenler benden izin alacak... Anayasa: Herkes önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir...

İstanbul Valisi Hüseyin Avni bugün Gezi Parkı açılışını yaparken 'parkta gösterilere müsaade etmeyeceklerini' söyledi. "Halkımıza ait olan parkların halkın giremeyeceği, gösteri alanına dönüştürülmesi halka eziyettir" diyen Mutlu, "İstanbul halkı halk olarak parkına sahip çıkar.

NEREDEYSE PARKA GİRMEK İSTEYEN DE VALİ MUTLU'DAN İZİN ALACAK

Gösteri yapmak isteyenlere yasalarda var olan bize müracaat ederlerse bu hakların kullandırılmasını sağlarım. Bazı gruplar, 'Bu park bize aittir' diyerek kendini bu halkın yerine koyarak 'buranın sahibi halk değil bizleriz' derse buna müsaade etmeyiz. Park konusunda mahkeme tarafından verilmiş bir karar yoktur. Bu kararın Gezi Parkı ile hiçbir alakası yoktur. Bu karar plan tadilatlarıyla ilgilidir. Bugüne kadar haklı bir davaları varmış da bu kararla haklı oldukları ortaya çıkmış gibi bir durum yaratmaya çalışıyorlar" şeklinde konuştu. Buna göre, Gezi Parkı'nda gösteri yapmak için Vali Mutlu'ya müracaat edilmesi ve kendisinin uygun bulması durumunda gösteri izni verilecekti.

BİR ANAYASA VARDI...

Oysa Türkiye 'de halen yürürlükte olan ve toplantı ve gösteri yürüyüşleni düzenleyen 34. Madde'ye göre Vali Hüseyin Avni Mutlu'nun sözleri çelişiyor. Buna göre barışçıl hiçbir gösteri için önceden müracaat etmek gerekmiyor ve eğer bir engelleme söz konusu olacaksa bu ancak kanuni düzenleme ile yapılabiliyor! İşte Anayasa'nın 34. Maddesi'nde yer alan ilgili düzenleme :

Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Düzenleme Hakkı 

Madde 34. - Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ancak, millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlâkın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla ve kanunla sınırlanabilir. 
Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının kullanılmasında uygulanacak şekil, şart ve usuller kanunda gösterilir.

EmekDünyası.Net/Radikal