09 Ağustos 2013, Cuma

BEDAŞ'ta işçi katili Cengiz-Kolin-Limak'a karşı mücadeleye devam

BEDAŞ'ın özelleştirilerek Cengiz-Kolin-Limak adlı şirkete devrinin ardından, 500 işçinin işten çıkarılmasıyla başlayan mücadele devam ediyor. İşten çıkarılan ve ilaç parası olmadığı için hayatını kaybeden 32 yaşındaki Murat Göçmen'i uğurlayan işçiler patronların rüşvetini de kabul etmeyerek mücadeleye devam mesajı verdiler.

Geçirdiği sara krizi nedeniyle yaşamı yitiren Enerji-Sen üyesi ve 2 yaşındaki kız çocuk babası Murat Göçmen, dün son yolculuğuna uğurlandı. Göçmen'i son yolculuğuna uğurlayan işçi arkadaşları mücadeleye devam edecekleri sözünü verdi. İşçileri BEDAŞ'in yeni patronlarının rüşvetini de kabul etmedi.

MURAT GÖÇMEN 1981 DOĞUMLUYDU

1981 doğumlu olan Göçmen'in cenazesi, Gazi Mahallesi Cemevi'nde düzenlenen cenaze töreninin ardından Eyüp Mezarlığı'nda toprağa verildi. Cenaze törenine Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman ve çok sayıda sendikacı ile Göçmen'in yakınları katıldı.

GÖÇMEN GEÇEN YIL YÜRÜTÜLEN DİRENİŞE DE KATILMIŞTI

Göçmen'in geçen yıl yürüttükleri direnişte aralarında olduğunu belirten Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman, Göçmen'in işten atılmasına rağmen maaşlarının zamanında yatırılması için mücadele ettiğini belirtti.
Özelleştirme bahanesiyle işten çıkarılan 470 işçiden birinin de Göçmen olduğunu ifade eden Duman, "Yaşanılan olayı anlatmamız çok güç. İşçi kıyım sürecini en derinden yaşadı murat arkadaşımız. Burada 470 tane farklı ailede yaşanan birçok dram var. Ama özellikle murat arkadaşımızın yaşadığı çok ağırdı. Murat arkadaşımız sara hastasıydı. Sara hastalığının stresle çok alakalı olduğunu ve işsizliğinde en büyük stres kaynaklarından bir tanesi olduğunu biliyorsunuz. Bu da bir gerçek burada ayın birinde Murat arkadaşımız, diğer 470 arkadaşı gibi kapı dışarı edildi" dedi.

İLAÇLARINI ALAMADI

5 Ağustos'ta da Göçmen'in sara krizi geçirdiğini söyleyen Duman, şöyle konuştu: "Arkadaşımız sara nöbeti geçirdiğinde ilaç alacak 70 lirayı vermeyi tercih etmedi. Sonuçta iki yaşında bir çocuğu bir ailesi vardı. Böyle bir süreçte birde işten atılma yaşamış. Belki de birkaç maaş alamayacağını düşündü ve son maaşı da yatmamış durumdaydı.

Cengiz-Kolin-Limak şirketi maaşları ayın 5'inde ödeyeceğine söz vermesine rağmen sadece işe devam eden işçilerin maaşlarını yatırmışlar. Fakat işten çıkardıkları insanların maaşları ayın 5'nde yatırılmadı. İşçiler mücadele ediyor, diye cezalandırmak istediler. Burada da Murat ilaç parasını vermek istemedi. Belki bir gün daha geçiririm, diye düşündü ancak akşam sara hastalığına yenik düştü" diye konuştu.

MÜCADELE DEVAM EDEN BEDAŞ İŞÇİLERİ RÜŞVETİ KABUL ETMEDİ

Murat'ın ölümüne de neden olan işten çıkarmalar üzerine başlayan mücadeleyse devam ediyor. Önceki gün BEDAŞ önünde bir araya gelen Enerji-Sen üyesi BEDAŞ işçileri, patronun sunduğu öneriyi kabul etmediklerini açıkladı.

Enerji-Sen Genel Merkez Yöneticisi Arif İnan Başgedik, yaptığı açıklamada, BEDAŞ'ın özelleştirilerek Cengiz-Kolin-Limak adlı şirkete devrinin ardından, 500 işçinin hiçbir hukuki gerekçe gösterilmeden işten çıkartıldığını hatırlattı. İşçilerin 1 Ağustos'tan bu yana direnişlerini kararlılıkla sürdürdüklerini ifade eden Başgedik, 7 Ağustos günü şirket yetkilileriyle bir görüşme daha gerçekleştirildiğini kaydetti.

Patronların, sadece 35 işçiyi işe alacaklarını açıkladığını aktaran Başgedik, bu yaklaşımı kabul etmeyeceklerini ifade etti.

MURAT GÖÇMEN'İN KATİLİ CENGİZ-KOLİN-LİMAK ŞİRKETİ

Başgedik, işten çıkartılan işçilerden epilepsi hastası Murat Göçmen'in 70 TL tutarındaki ilacını alamadığı için hayatını kaybettiğini de hatırlattı. 32 yaşındaki Göçmen'in katilinin Cengiz-Kolin-Limak şirketi olduğunu ifade eden Başgedik, 5 Ağustos'ta almaları gereken paraların hala ödenmediğini ve bu nedenle Göçmen'in cebinde ilaç alacak parası olmadığını söyledi.

'MURAT'A SÖZ VERİYORUZ, BİZ KAZANACAĞIZ'

Murat Göçmen'in arkadaşlarına ve ailesine başsağlığı dileyen Başgedik, "Buradan Murat arkadaşımıza ve ailesine söz veriyoruz. Er ya da geç biz kazanacağız, hepimiz tekrar işimizin başında olduğumuzda, Murat da yanımızda olacak" diyerek mücadeleye devam etme konusundaki kararlılıklarını belirtti.

Enerji-Sen Genel Sekreteri Ali Şan Doğan da şirket yetkililerine seslenerek, "Şirket yetkilileri, arada hiçbir hukuki engel yokken bayram öncesinde bu işçilere işbaşı yaptırıp sevindirmeliydi. Eğer, onlar bu ülkenin hukukunu tanımıyorlarsa, 'biz bildiğimiz hukuku uygularız' diyorlarsa, işçiler de kendi hukuklarını işletecektir. Tüm arkadaşlarımız tekrar işbaşı yaptırılana kadar vazgeçmeyeceğiz, çünkü biz haklıyız" dedi.

Bu arada, hayatını kaybeden BEDAŞ işçisi Murat Göçmen'in yarın Gazi Cemevinde gerçekleştirilecek cenaze törenine katılım çağrısı yapıldı.

Eylem, başta Murat Göçmen olmak üzere sınıf mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan 1 dakikalık saygı duruşu ve "Murat Göçmen ölümsüzdür" sloganının ardından sona erdi.

EmekDünyası.Netn/ETHA