12 Ağustos 2013, Pazartesi

'Aşk gemisi'nde iş cinayeti

İzmir Aliağa'da tersanede yaşanan iş cinayeti medya'da daha çok "Aşk gemisi" vurgusuyla magazin haberi biçiminden yer alırken, ortaya çıkan ayrıntılar Türkiye'de iş cinayetlerinin ardından yatan güvencesizlik ve taşeron çalışma gerçeğine işaret ediyor.

1980'li yıllara damgasını vuran 'Aşk Gemisi' adlı televizyon dizisine sahne olan 'Quail Cruises' adlı kruvaziyer gemisi, 5 gün önce sökülmek üzere İzmir'in Aliağa ilçesindeki Gemi Geri Dönüşüm Tesisleri'ne getirildi.

MAKİNE DAİRESİNE GİREN 11 İŞÇİ ZEHİRLENDİ 2'Sİ ÖLDÜ

Makine dairesinde biriken suyu boşaltmak için içeriye giren 11 işçi zehirlendi. İşçilerden Doğan Balcı ve Davut Özdemir hayatını kaybetti.

6 ÇOCUK YETİM KALDI

İşçilerin mazotla çalışan su pompasından içeri sızan egsozun dumandan zehirlenip yaşamını yitirdi. Hayatını kaybeden işçilerden 2 çocuk babası Doğan Balcı ve 4 çocuk sahibi Davut Özdemir'in cenazesi otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumu'na kaldırıldı. Otopsileri yapılan Doğan Balcı ve Davut Özdemir'in ölüm sebebinin belirlenmesi için vücutlarından parça alındığı belirtildi. Otopsileri tamamlanan Davut Özdemir ile Doğan Balcı'nın cenazeleri, yakınlarına teslim edildi.

Olayda zehirli gazdan etkilenen Ahmet Acet, Yunus Yeşilkula, Osman Ay, Nuri Çetin, Durmuş Özdemir, Bekir Dinler, saha sorumlusu Teoman Işık, Muhsin Gedik, Salih Soysal adlı işçiler tedavi gördükleri hastanelerden taburcu edildi.

DAHA ÖNCE DE ZEHİRLENMİŞTİ!

Olayda zehirlenip hayatını kaybeden Doğan Balcı'nın yakınları, talihsiz adamın geçen perşembe günü yine aynı yerde zehirlendiğini, hastaneye bile götürülmeden ayran verilerek kendine getirildiğini söyledi.

Doğan Balcı'nın kayınbiraderi Ekrem Yoldaş, şöyle konuştu: "Doğan, bayramın ikinci günü bize geldi. Bir gün önce kendisi ile birlikte üç arkadaşı zehirlenmiş. Bir hastaneye bile götürmeyip, ayran içirmişler. İki yıl çalıştığı şirketten tazminatsız çıkarıldı. Bayramda çalışması için çağırmışlar. Hangi şirkette çalıştığını kendi bile bilmiyordu. Bana 'Hangi şirkete çalıştığını ve hangisinden maaş alacağımı bilmiyorum' dedi. Bu kaza değil, bir cinayettir. Gemi söküm ölümlerine bir çare bulunsun. Daha kaç kişinin canı yanacak. Her olay parayla kapatılmaya çalışılıyor. Bu işin peşini sonuna kadar bırakmayacağız."

Doğan Balcı, Aliağa Bozköy'de ikindi namazını müteakıben kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.
Üç yıl önce çalışmak için Aliağa'ya geldiği öğrenilen Davut Özdemir'in de yakınları gemi söküm tesisinde gerekli tedbirlerin alınmadığını belirtti.

Davut Özdemir'in yarın Sivas'ın Şarkışla İlçesi Kayapınar köyünde defnedileceği belirtildi. Olayın meydana geldiği gemide savcılık talimatıyla inceleme yapılacağı öğrenildi.

EmekDünyası.Net/ETHA