26 Kasım 2010, Cuma

42 bin çocuk sokakta!

Evrensel Çocuk Hakları Haftası dolayısıyla açıklama yapan İHD Mersin Şubesi, Türkiye'de 42 bin çocuğun sokakta yaşadığını açıklarken, yılda 7 bin çocuğun tecavüz ve tacize maruz kaldığına dikkat çekti.

İHD Mersin Şubesi, Evrensel Çocuk Hakları Haftası etkinlikleri kapsamında dernek binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan İHD Mersin Şube Sekreteri Av. Çiğdem Altuntaş, Türkiye'de çocuk olmanın tablosunun bir utanç kaynağı olduğunu belirterek, Kürt çocuklarının kaba dayak ve işkence ile gözaltına alınıp tutuklandığını söyledi.

'ÇOCUKLAR SOKAKLARDA VE İŞYERLERİNDE UCUZ İŞGÜCÜ OLARAK ÇALIŞTIRILIYOR'

Türkiye'de 42 bin çocuğun sokakta yaşadığını dile getiren Altuntaş, "Bakanlığın açıkladığı son verilere göre; yılda 7 bin çocuk tecavüz ve tacize maruz kalmakta, mayın ve patlayıcı maddelerden dolayı ölmektedir" dedi. 6-12 yaş altında birçok çocuğun, sokakta ve işyerlerinde yasalara ve Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olarak ucuz iş gücü olarak çalıştırıldığını söyleyen Altuntaş, bu durumun Türkiye'nin medeniyet ve çocuk hakları noktasında ne kadar geride kaldığını gösterdiğini dile getirdi.

Türkiye'de demokrasi, insan hakları ve çocuk hakları alanlarında ilerlemelerin sağlanması için zihniyet, yapısal ve uygulama değişikliğine ihtiyaç olduğunu söyleyen Altuntaş, İHD olarak çocuk haklarının tanıtılması, yaygınlaştırılması, izlenmesi, uygulanması ve çocuklara yönelik cinsel, fiziksel, ekonomik, duygusal istismarların son bulması için çalıştıklarını ve çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

EmekDunyasi.Net