27 Mart 2010, Cumartesi

Okuldan atılan öğrencilere destek büyüyor

TEKEL işçilerine destek eylemi yaptıkları için Çekmeköy Mehmetçik Lisesi'nden atılan 24 öğrenciye destek büyüyor. Çok sayıda lise öğrencisi arkadaşlarının geri alınması için İstiklal Caddesi'ne yürüyüş yaptı.

Çekmeköy Mehmetçik Lisesi'nde Tekel işçilerine destek eylemi yaptıkları için okuldan atılan 24 öğrenci için, liseli gençler destek yürüyüşü yaptı. İstiklal Caddesi Ağa Camii önünde bir araya gelen ve arlarında İNSA, Sakıp Sabancı Anadolu, Gürpınar İMKG, Yunus Emre, Yakacık, Erkut Soysal, Şair Albay, Maltepe Orhangazi Lisesi öğrencilerinin bulunduğu yaklaşık 200 kişi Galatasaray Meydanı'na kadar yürüdü. Öğrenciler yürüyüşte "Biz haklıyız kazanacağız", "Biz de Tekel işçisinin yanındayız 24 arkadaşımızın cezaları geri alınsın", pankartları ve "24 arkadaşımızın cezaları geri alınsın", "Hepimiz Tekel işsinin yanındayız", "Zengin ol okula paranla kaydol, deklik ceple git sana der kaybol", "24 değil 100 bin Tekel'le" dövizleri taşınırken sık sık "24 arkadaşımız geri alınsın", "İşçi düşmanı işbirlikçi idare", "AKP elini liselerden çek" sloganları attı.

Galatasaray Meydanı'nda konuşan öğrenci Şebnem Aydın, arkadaşları ile gurur duyduklarını belirterek "Cemaatler eliyle karartılmaya, ülkü ocakları eliyle çeteleştirilmeye çalışılan uyuşturucunun kol gezdiği okullarımızda bizler tabi ki aydınlık bir gelecek için işçilerin yanında olacağız" dedi.

Aydın'ın arından okuldan atılan öğrenciler adına konuşan Yusuf Selvi, okulda atılmadan önce de idare tarafından tehdit edildiğini söyleyerek yaptıkları eylemin arkasında olduklarını Tekel işçilerine destek olmaya devam edeceklerini söyledi. Öğrenci velileri adına konuşan Henife Şen'de çocuklarının suç işlemediğini ve arkalarında olduklarını söyledi. Şen, çocuklarını okula geri alınmasını istedi. TEKEL işçileri adına eylemde konuşan Tek Gıda İş Sendikası 10 No'lu Şube Başkanı Muzaffer Dilek, AKP'yi eleştirdi. Dilek, "Demokrasi diyeceksiniz, açılım diyeceksiniz sonra da işçilere destek veren öğrencileri okuldan atacaksınız. Yarın referandum diyeceksiniz, seçim gelecek, sandık zamanı gelecek. O zaman bunların cevabını sana sandıkta vereceğiz" dedi.

Açıklamanın arından öğrenciler, arkadaşlarının okula alınması için İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne Galatasaray Postanesi'nden mektup gönderdi.

 

İstanbul - DİHA