15 Nisan 2013, Pazartesi

ODTÜ'ye polis müdahalesi orantılıymış

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Başbakan Erdoğan'ı protesto eden ODTÜ öğrencilerine yönelik gerçekleşen ve ODTÜ'yü adeta savaş alanına çeviren polis müdahalesini "Orantılı" olarak niteledi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, ODTÜ'yü adeta savaş alanına çeviren polis müdahalesinin orantılı ve yasalar çerçevesinde olduğunu öne sürdü.

GÜLER, LEVENT TÜZEL'İN SORU ÖNERGESİNE YANIT VERDİ

İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel'in soru önergesini yanıtlayan Güler, 18 Aralık 2012'de ODTÜ'te gerçekleşen polis müdahalesini "ilgili mevzuat çerçevesinde gerçekleştirilen hiçbir toplantı ve gösteri yürüyüşüne müdahale etmediği" sözleriyle savundu. Güler'e bakılırsa ODTÜ müdahalesi "orantılı ve direnci kıracak ölçüde" olmuş.

'MÜDAHALE ORANTILI VE DİRENCİ KIRACAK ÖLÇÜDE OLDU'

Yanıtında polisin gaz bombalı ve tazyikli sulu saldırısı nedeniyle yaralanan ve gözaltına alınan öğrenciler hakkında hiçbir bilgi vermeyen Güler, polisin yoğun olarak kullandığı gaz bombaları için "Göz yaşartıcı gaz silahları ve mühimmatı, bütün modern ülke güvenlik teşkilatlarında olduğu gibi Teşkilatımızda da 2559 sayılı Kanun kapsamında, göz yaşartıcı gazların kullanımını düzenleyen genelge ve yönergelerde yer alan esaslara uygun olarak yetkili amirin emri ve gözetimi altında, bu konuda eğitim almış personel tarafından kullanılmaktadır" dedi.

ODTÜ’LÜ ÖĞRENCİ POLİS TARAFINDAN TAKİP EDİLDİĞİNİ DUYURDU

Öte yandan Ortadoğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü 1. sınıf öğrencisi olan Yoldaş Aydın, polis tarafından takip edildiğini duyurdu. Kamuoyuna açık bir mektup yazan Aydın mektubunda polis tarafından sürekli izlendiğini,bu duruma hocalarının da şahit olduğunu ve kendisini izleyenlerin rektörlük binasına da girdiklerini belirtti. Aydın konuya ilişkin yaşadığı son olayı da şöyle anlattı:

“…Aklımıza birinci dönem ki ODTÜ olaylarının sonunda Tayyip Erdoğan'ın Rektör ile görüşmesi geldi. Biz de olayın açığa kavuşturulması için olay ile ilgili bir tutanak tuttulmasını talep ettik ve polisten şikayetçi olduğumuzu söyledik. Şikayet için okulun güvenlik birimleri eşliğinde karakola gidiyorduk ki; bir araç geldi arabasını önümüze kırdı. Arabadan inen sonradan polis olduğunu anlayacağımız 4 kafadar bize ve okulun güvenliğine sokak ortasında silah çekerek kendi memurunu 'kaçırdı'” diyerek

"Eğer bana herhangi bir zarar gelirse sorumlusu AKP ve Emniyet Müdürlüğü'dür" dedi.

EmekDünyası.Net/ETHA