23 Nisan 2013, Salı

BETAM:

'Türkiye'de yaklaşık 5 milyon yoksul çocuk var'

BETAM'ın araştırma notuna göre, Türkiye'de yaklaşık 5 milyon çocuk yoksulluk içinde yaşıyor. Çocuğun beslenme, ısınma ve giyim gibi temel ihtiyaçları karşılanmıyor.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi'nin (BETAM) yayınladığı araştırma notu, Türkiye'de 4 milyon 600 bin çocuğun temel ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olduğunu ortaya çıkardı.

HER 4 ÇOCUKTAN BİRİ YOKSUL

Araştırmaya göre, her 4 çocuktan biri yoksul. Her üç çocuktan ikisi, yani 12,5 milyon çocuk gün aşırı et, tavuk ya da balık tüketemiyor. Yüzde 40,3'ü ısınma ihtiyacını yeterli derecede karşılayamıyor, yüzde 40,8'i eskiyen giyeceklerini yenileyemiyor.

BÖLGELER ARASI FARKLILIKLAR UÇURUM BOYUTUNDA

Araştırma bölgeler arası farklılıkları da gözler önüne serdi, çocuk yoksulluğunun Türkiye’nin batısından doğusuna gidildikçe daha derinleştiğini gösterdi. Batı Anadolu ve Orta Anadolu çocuk yoksulluğunun en düşük olduğu bölgeler Batı Marmara, Ege, Doğu Marmara, Batı Anadolu, Orta Anadolu ve Batı Karadeniz'de çocuklar arasında maddi yoksunluk çekenlerin oranı Türkiye ortalamasının altında. Doğu Karadeniz ve Kuzeydoğu Anadolu bölgelerinde ise her üç çocuktan biri maddi yoksunluk içinde.

GÜNEYDOĞUANADOLU EN YOKSUL BÖLGE

Çocuk yoksulluğunun en yaygın olduğu bölge Güneydoğu Anadolu. Bölgede yaşayan çocukların yüzde 42,1'i maddi yoksunluk çekiyor, bölgede toplam 1 milyon 200 bin çocuk ne beslenme, ne ısınma ne de giyim ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

EmekDünyası.Net/ETHA