28 Haziran 2013, Cuma

Şili'de öğrenci işgaline polis saldırısı

Şili'de öğrencilerin işgal ettiği okullara saldıran polis 122 öğrenciyi tutukladı, çok sayıda öğrenci de yaralandı. İşgali barışçıl yollarla sonlandırmaya çalıştıklarını söyleyen İçişleri Bakanı ise akıllara İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'yu getirdi.

Polis, ön seçim öncesinde sandıkların da kurulacağı okulları işgal eden öğrencilere sert bir biçimde saldırdı. Ön seçimden bir gün önce ülke genelinde eğitim alanındaki reformlar için büyük bir eylem çağrısı var.

İSTANBUL'A VALİ OLACAK BAKANMIŞ!

Bilimsel ve parasız eğitim için okulları işgal eden öğrencilere polis ön seçim öncesinde saldırdı. İçişleri Bakanı Andres Chadwick, televizyonda yayınlanan konuşmasında emirleri yerine getirmek zorunda olduklarını söyledi, devlet başkanı ve hükümetin olaya müdahale edilmesi yönünde talimatları olduğuna işaret etti.

122 ÖĞRENCİ TUTUKLANDI, ÇOK SAYIDA ÖĞRENCİ YARALANDI

Ön seçim için okulları 72 saat önce boşaltmaya çalıştıklarını kaydeden bakan, seçmenleri sandık başına gitmekten alıkoyacak her türlü girişimi engellemek zorunda olduklarını söyleyerek, öğrencileri tehdit etti. İşgalin 'barışçıl' yollarla sonlandırılmaya çalışıldığını kaydeden bakanın açıklamasına rağmen, 122 öğrenci tutuklandı. Çok sayıda öğrenci de yaralandı.

'EŞİTSİZLİKLER ÜLKESİ'

Direnişçi öğrencilerin lideri, konuyla ilgili olarak OECD ülkeleri içinde eşitsizliğin en çok yaşandığı ülkenin Şili olduğunu kaydederek, "Hükümetin sorunlarla yüzleşmesi gerekiyor. Yönetim buna çözüm üretmedikçe bu eylemler devam edecektir" açıklamasında bulundu.

Muhalif kesim ise polis müdahalesinin darbeci lider Pinochet dönemi uygulamalarına benzediğini ifade etti.

Merkez sol partisi eski başkanı Michelle Bachelet, ön seçimde genel seçimi garantileyecek bir sonuç almayı beklediklerini söyleyerek, "Partimiz iktidara geldiğinde ülke genelinde eğitimi parasız hale dönüştüreceğimize söz veriyoruz." dedi.

ŞİLİ'DE ÖĞRENCİ HAREKETİ

Şili, özellikle son 2 yıldır çok büyük bir öğrenci hareketine tanık oluyor. Bu geniş hareketin içinde zaman zaman öğrencilerin okullardan alınıp tutuklandığı kaydedildi.

EmekDünyası.Net/ETHA