18 Haziran 2010, Cuma

Bugün karnemi yakıyorum!

Öğrenciler okullarının TOKİ'ye satışını karnelerini yakarak protesto etti. Okul önünde yapılan basın açıklamasında öğretmenler, öğrenciler ve veliler okullarının ellerinden alınmasına izin vermeyeceklerini dile getirdi.

KARNE DEĞİL OKULUMUZU İSTİYORUZ

Geçtiğimiz hafta TOKİ'ye satıldığı açıklanan İstanbul'daki Etiler Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi öğrencileri, karnelerini aldıktan sonra öğretmenleri ve aileleri ile birlikte okullarının satışını protesto etti. Öğrenciler "karne değil okulumuzu istiyoruz" diyerek karnelerini yaktı. Okuluma Dokunma İnsiyatifi tarafından düzenlenen eylemde "Eğitimde ticaret cehalettir", "AKP elini okulumdan çek", "Okullar halkındır satılamaz" sloganları atılırken öğretmenler, öğrenciler ve veliler adına birer konuşma yapıldı.

AKP OKULU REZİDANSA TERCİH EDİYOR

Eğitim-Sen 3 No'lu Şube Başkanı Nebat Bukrek açıklamada "Milyonlarca öğrenci bugün karnelerini alıp tatile çıkacakları için sevinçli. Etiler Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi öğrencileri ise okulları satılması planlanan diğer okulların öğrencileri gibi mutsuz, öğretmenleri mutsuz. Veliler tedirgin. Okulları TOKİ'ye satıldı. Öğrenciler 'karne değil, okulumuzu istiyoruz' diyor. Okullarından alacakları son karneyi mutsuzluklarının ifadesi olarak saklamak istemiyor. Gerekirse okullarının önünde okullarının satılmaması için nöbet tutmak istiyor" ifadelerine yer verirken, veliler ve öğrenciler alışveriş merkezleri, özel üniversiteler, rezidanslar yaptırmak için AKP'nin okulları satmaya çalıştığını söyledi.

(Emek Dünyası)

İstanbul -