23 Haziran 2010, Çarşamba

DGİB 2010

Dünyanın genç işçileri buluştu

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Dünya Genç İşçi Buluşması, İzmir Seferihisar’da başladı. 22-27 Haziran tarihleri arasında 5 gün sürecek olan etkinliğin ilk konuşmasını Tekgıda-İş Sendikası Genel Sekreteri Mecit Amaç yaptı.

Amaç konuşmasında dünyadaki mücadelelerin artık globalleştiğini ve bunun önemsenerek adımlar atılması gerektiğini belirtti. Amaç, buluşmaya katılmaktan ve buluşmanın sendika tesislerinde yapılmasından heyecan duyduğunu dile getirdi.

Eğitim-Sen Eğitim Uzmanı Erkan Aydoğanoğlu’nun yaptığı ‘İşçi Sınıfı Tarihi’ sunumunda ise işçi sınıfının geçirdiği dönemler, Türkiye ve dünyadan önemli olaylar özet olarak anlatıldı. Genç işçiler, fotoğraflarla yapılan sunumdan sınıfın tarihi öğrenmiş ve dersler çıkarmış oldu.

Kampın ilk gününde Kemal Elitaş’ın yönetiminde fotoğraf, Mustafa Kuleli’nin yönetiminde habercilik, Yasin Kayırtar yönetiminde müzik atölyeleri kuruldu.

Etkinliklere Brezilya, Belarus, Hollanda, Rusya, Ukrayna ve Belçika’dan genç işçilerin katılımı yoğundu. Etkinliklerde 4 dilde simültane çeviri yapılarak genç işçilerin iletişimi sağlandı.

Toplumsal Araştırma ve Eğitim Merkezi (TAREM) ile Türk-İş'e bağlı Petrol-İş, Tekgıda-İş, Tez-Koop-İş, Koop-İş, TÜMTİS, Deri-İş, Hava-İş sendikaları ve DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş, Sosyal-İş, Genel-İş, Dev-Sağlık-İş, Limter-İş tarafından örgütlenen buluşmanın yurt dışı partnerliğini de Hollanda’dan TIE üstlendi.

İzmir Seferihisar’daki Tek Gıda-İş tesislerinde 22-27 Haziran arasında gerçekleşecek olan Dünya Genç İşçi Buluşması 2010’a sendikalarda örgütlü işçilerin yanı sıra bireysel olarak katılım da mümkün.

İzmir -

Bağlantılı Haberler