24 Haziran 2010, Perşembe

DGİB 2010

Dünya gençlerinden UPS işçisine destek

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Dünya Genç İşçi Buluşması’na katılan genç işçiler TÜMTİS’e üye oldukları için işten atılan UPS işçilerini İzmir’de ziyaret etti.

KAZIM ŞAHİN kazimsahin@emekdunyasi.net

Buluşmaya katılan genç işçiler UPS Kargo’nun İzmir Bornova’daki aktarma merkezine giderek işten atılan işçilerin mücadelesini desteklediklerini ifade etti.

Genç işçileri, UPS Kargo’nun önünde TÜMTİS yöneticileri ve UPS Kargo işçileri "yasaşın sınıf dayanışması" sloganları ile karşıladı. TÜMTİS İzmir Şube Başkanı Şükrü Günseli sınıfı mücadelesinin enternasyonal olduğunu, başarının ancak beraber mücadele ederek mümkün olduğunu vurguladı. Eylemde sık sık “UPS’ye sendika halaylarla girecek”, “direne direne kazanacağız” ve “yaşasın uluslararası dayanışma” sloganları atıldı.

ULUSLARARASI DESTEK

Buluşmaya yurtdışından katılan işçiler desteklerini “viva internacional solidaridad” sloganlarıyla dile getirdi. Buluşmaya Brezilya CUT'tan (Birleşik İşçiler Merkezi) katılan metal işçisi Henrique Almedia konuşmasında Brezilyalı işçilerin ve konfederasyonları CUT’un, UPS Kargo işçilerinin yanında olduğunu söyleyerek UPS işçilerinin direnişini selamladıklarını belirtti.

Hollanda FNV'den (Hollanda İşçi Hareketi Federasyonu) katılan taşımacılık işçisi Edwin Atema UPS direnişini ülkelerindeki işçilere anlatacaklarını, uluslararası alanda UPS'e baskı oluşturacaklarını, işçilerin işe geri alınması taleplerini her yere ileteceklerini söyledi.

İspanya’dan katılan José Maria Silva Umbvia uluslararası bir şirkete karşı uluslararası mücadele etmek gerektiğini kaydetti.

Belarus’tan Alexander Surav hep beraber mücadele etmenin önemine değinerek, UPS işçilerinin yanında olduklarını söyledi.

Rusya’dan katılan Anastasia Krivoslquova dayanışma içinde olduklarını ve mücadeleyi yükseltmek için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

Deri-İş İzmir Şube Başkanı Makum Alagöz uluslararası katılıma dikkat çekerek, “Ekmek kavgamız bu kadar dili birleştirdi, ortaklaştırdı. Mücadelemiz de uluslararasıdır ve kazanacaktır!” dedi.

UPS MEKTUPLARI KABUL ETMEDİ

Buluşmada UPS Kargo işçilerinin işe alınması için kendi dillerinde mektuplar yazan genç işçiler, bu mektupları UPS Kargo’nun ABD’de olan merkezine yollamak istedi. Ancak UPS Kargo mektupların yollanmasını kabul etmedi. Genç işçiler mektuplarını başka bir taşımacılık şirketiyle yollayacak.

Eylem müzik dinletisi ve halaylarla sona erdi. Genç işçiler otobüslerle Seferihasar'daki Tekgıda-İş tesislerine geri döndü.

(Emek Dünyası)

İzmir -