11 Ocak 2011, Salı

'Parasız eğitim' isteyen 7 öğrenci gözaltına alındı

Parasız eğitim talebiyle Okmeydanı ve Küçükarmutlu'da birer hafta çadır kuran Gençlik Federasyonu üyesi liseli öğrencilerin Sarıgazi'de kurmak istediği çadır polis tarafından engellendi. Müdahalede 7 öğrenci gözaltına alındı.

Harç ve kayıt paralarının kaldırılmasını talep ederek, bilim ve eğitimin paralı hale getirilmesini protesto etmek amacıyla İstanbul'un çeşitli semtlerinde çadır kurma kararı alan Gençlik Federasyonu üyesi öğrenciler, 27 Aralık 2010'da eylemin startını Okmeydanı'nda vermişti. Bir hafta sonra eylem çadırını Küçükarmutlu'ya taşıyan öğrenciler burada da parasız eğitim taleplerini içere bildirileri dağıtarak nöbet tuttu. Üçüncü durak olan Sancaktepe'ye bağlı Sarıgazi Beldesi'nde Demokrasi Caddesi'nde çadır kuran öğrenciler polis engeli ile karşılaştı. 10 eylemci öğrencinin etrafını çevik kuvvet ekipleri sararak çadırın kaldırılmasını istedi. Öğrenciler ise eylemin meşru ve yasal hakları olduğunu belirterek, kaldırmayacaklarını söyledi. Çadırın kaldırılmaması üzerin sert müdahale eden polis Çiğdem Yakşi, Utku Aykar, Harran Aydın, Doğan Yıldız, Fatma Varıcı, Çağrı Avcı ve soy adı öğrenilemeyen Çağdaş isimli öğrenciyi tartaklayarak gözaltına aldı. Gözaltına alınan öğrencilerin Sancaptepe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü öğrenildi.

'PARASIZ EĞİTİM İSTEDİK'

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Gençlik Federasyonu, parasız eğitim istemenin Anayasal bir hak olduğuna dikkat çekerek, "Yıllardır bedeller ödeyerek geliştirdiğimiz, büyüttüğümüz parasız eğitim mücadelemiz, yürüttüğümüz kampanyalar ile kısa sürede birçok insanın gündemine girdi. Parası olmadığı için okuyamayan gençlerimizle, çocuğunun dershane parasını ödeyemediği için hapishaneye giren anne-babalarla dolu yoksul mahallelerimizde çadırlar kurarak parasız eğitim için mücadele çağrısı yapıyoruz" dedi. Parasız eğitim için çadır kurmaya devam edileceği belirtilen açıklamada, destek çağrısında bulunuldu.

EmekDunyasi.Net

 

Bağlantılı Haberler