14 Ekim 2010, Perşembe

LİSELERDE TEK TİP KIYAFET:

'Siviller' giriyor, biz de sivil girmek istiyoruz

Devrimci Liseliler (Dev-Lis), YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın, "İnsanların elbiselerine karışmak insan onuruna aykırı" sözlerinin liseler için de geçerli olmasını istedi.

Dev-Lis üyesi lise öğrencileri, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın, "İnsanların elbiselerine karışmak insan onuruna aykırı bir şeydir" sözlerine karşın liselerde hâlâ tek tip elbise uygulaması yapıldığına dikkat çekmek için Galatasaray Meydanı'nda basın açıklaması yaptı.

"Okullarımıza siviller giriyorsa biz de sivil girmek istiyoruz" pankartının açıldığı eylemde açıklama yapan Okan Kayar, hükümet tarafından vaat edilen demokrasinin nasıl bir demokrasi anlayışı olduğunu son bir ay içerisinde yaptığı uygulamalarda gördüklerini söyledi.

Güvenlik ve özgürlük söylemi ile okullara polislerin doldurulduğunu ifade eden Kayar, "Üniversiteler ve liseler sivilleştirme adı altında daha da militarizme edilmeye çalışılıyor" dedi. Son günlerde başörtüsü konusundaki tartışmaları da değerlendiren Kayar, "YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan türban tartışmaları sırasında insanların elbiselerine karışmak insan onuruna aykırıdır diyebiliyor. Biz de Özcan'a soruyoruz; peki ya liselerde her gün tek tip kıyafet giyen bizlerin onuru ne olacak?" diye konuştu.

EmekDunyasi.Net

İstanbul -