31 Ekim 2010, Pazar

Liselilerden YÖK'ü protesto mitingine çağrı

Liseli öğrenciler, Yüksek Öğretim Kurumu'nu (YÖK) protesto etmek için 6 Kasım'da Ankara'da yapılacak olan mitinge katılım çağrısı yaptı.

Özgür Liseli Gençlik, 6 Kasım'da Ankara'da yapılacak olan YÖK'ü protesto mitingine katılım çağrısı yapmak için Yüksel Caddesi'nde basın açıklaması yaptı. "Gençlik gelecek, gelecek Sosyalizm" pankartı açan öğrenciler "YÖK, polis, medya bu abluka dağıtılacak", " Liseler bizimdir bizimle özgürleşecek" sloganları attı. Basın açıklamasını okuyan Mete Atmaca, 29. yıl önce 12 Eylül askeri darbesinin bir ürünü olarak kurulan YÖK'ün hala yürürlükte olduğuna dikkat çekti. Atmaca, "Siyasi iktidarların, zengin ve zorbaların üniversitelerdeki uzvu olan yapılanma aldığı emirlerle baskı ve sindirme çalışmalarına devam etmektedir" dedi.

Gözaltı, uzaklaştırma, idari, cezalar dışında YÖK'ün tarihinin karanlık olduğunu belirten Atmaca, YÖK'ün öğrenciler üzerindeki baskı kuran ve öğrenci haklarını kısıtlayan sisteme karşı bir güç olacaklarını ifade etti. Üniversiteleri ticarethane, talan alanı, öğrencileri müşteri olarak gören düzeni lanetlediklerini belirten Atmaca, "Liseli öğrenciler olarak 6 Kasım'da YÖK'e hayır demek için alanlara çıkıyoruz. Bütün öğrencilerin katılımlarını bekliyoruz" diye konuştu.

EmekDunyasi.Net

 

Bağlantılı Haberler