27 Mart 2011, Pazar

'Yeter Gayrı Sınavınız'

Liseli Öğrenci Birliği üyeleri, Yükseköğrenime Geçiş Sınavı sona ermesinin hemen ardından Beyazıt Meydanı'nda protesto eylemi düzenledi. Liseli gençler, sınav giriş formlarını yırttı.

Yükseköğrenime Geçiş Sınavı'nın bittiği saatlerde Beyazıt Meydanı'nda toplanan Liseli Öğrenci Birliği üyeleri, "Yeter gayrı sınavınız, başkaldırıyoruz" yazılı pankart açarak sınav sistemini protesto etti.

Ellerinde "YGS'ye karşı başkaldırıyoruz", "YGS'ye hayır", "Batsın sınav sisteminiz, çöktü sinir sistemimiz" yazılı dövizler açan öğrenciler 15 dakika boyunca oturma eylemi gerçekleştirdi.

Sınavın bitimiyle birlikte, "Batsın sınav sisteminiz", "YGS'ye inat yaşasın hayat", "Sınav sistemi kaldırılsın", "Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim" sloganlarını atan öğrencilere yakınlarının sınavdan çıkmasını bekleyen veliler ilgiyle izledi.

Ali Can Demir, liseliler adına yaptığı açıklamada, yoksul aile çocuklarına üniversite kapılarının kapatıldığı, eğitimin sermayeye peşkeş çekildiği bugün, liseliler olarak, kamusal eğitim talebiyle toplandıklarını belirtti. Demir, "Okullarda verilen eğitim giderek niteliksiz hale gelmekte, öğrenciler bu niteliksiz eğitimin yüzünden dershanelere yönlendirilmekte ve bir nevi öğrenciler geleceksizleştirilmektedir" dedi.

SINAV ÖĞRENCİLERİN CANINI ALIYOR

Yüzbinlerce öğrencinin girdiği sınavda öğrencilere hiçbir söz hakkının tanınmadığını vurgulayan Demir, her geçen yılla birlikte adı, uygulanışı değiştirilen üniversite sınavının temelinin yine aynı kaldığını söyledi.

Ali Can Demir şöyle konuştu: "Dün adı ile ÖSS; bugünkü adı ile YGS-LYS olan üniversiteye giriş sınavı, yoksul öğrencileri eleyen bir eleme sınavı olarak karşımıza çıkmaktadır. Öğrenciler, üniversiteyi kazanmak için dershaneye gitmeye zorunlu bırakılmaktadır. Dershaneye gitmeye maddi durumu elveren gençler ise okul-derhane-özel ders üçgeni içerisinde ezilmekte ve psikolojik çöküntü içine girmektedir. Öyle ki üniversite sınavı öğrencilerin canını bile almaktadır."

Geçtiğimiz yıl dershane masraflarını çıkartmak için inşaatta çalışırken düşerek yaşamını yitiren Soner Sipahi'yi örnek veren Demir, Sipahi'nin annesinin dershane masraflarını karşılayamadığı için hapse düştüğünü söyledi.

SÖZ YETKİ KARAR MEKANİZMASINDA OLMAK İSTİYORLAR

Liseli Öğrenci Birliği olarak okulda doğrudan muhatap alındıkları, söz sahibi oldukları, söz, yetki, karar mekanizmalarında yer alan bir eğitim sistemi istediklerini kaydeden Demir, "Öğrencileri geleceksizleştiren, rekabetçiliği öne çıkararak öğrencileri en yakın arkadaşıyla yarış içerisinde sokan üniversite sınavına karşı; dayanışma kültürünü savunuyoruz" diye konuştu.

Açıklamanın ardından öğrenciler sınavlara yönelik tepkilerini temsili olarak hazırladıkları sınav giriş formalarını yırttı.

ETHA