07 Ocak 2013, Pazartesi

'YÖK yasası intihara sebep oldu!'

GENÇ-SEN üyeleri Ege Üniversitesi Kredi Yurtlar Kurumu'nda bir öğrencinin intihar ettiğini hatırlatarak, "Yine bu YÖK yasası parası olmayana kapıları kapatırken, bu intihar olayı başka bir anlam kazanıyor." dedi.

Öğrenci Gençlik Sendikası (GENÇ-SEN), Ege Üniversitesi Kredi Yurtlar Kurumu'nda son bir yılda yaşanan olayları protesto etmek amacıyla KYK önünden kampuste bulunan E-Cafeye kadar yürüyerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Çok sayıda öğrencinin katıldığı açıklamada "Paran yoksa okuma öl" pankartı açılarak, "KYK yurtlarında taciz var", "Bir öğrencinin hayatı kaç para eder" dövizleri taşınarak sık sık, "Eşit, parasız, anadilde eğitim" sloganı atıldı. Grup adına açıklamayı okuyan GENÇ-SEN üyesi Gamze Arda, Ege Üniversitesi yurdunda bir skandalın yaşandığını ve yurt yönetiminden skandala ilişkin bir açıklama yapılmadığına dikkat çekerek, "Kaybolan bir miktar parayı ve dizüstü bilgisayarı çaldığı iddia edilen öğrenci, kendini yurdun beşinci katından attı. Öğrencinin oradan atılma ihtimali olduğunu da söylüyor bazı basın kuruluşları. Daha bundan birkaç gün önce, 31 Aralık gecesi yurt sınırları içinde bir kız öğrenciye tecavüz girişimi oldu. KYK yönetimi bu konuyla ilgili de hiçbir açıklama yapmadı" diye belirtti.

“BU ÜNİVERSİTENİN REKTÖRÜ HAK ARAYAN ÖĞRENCİLERİNE POLİSİ SALDIRTIYOR”

YÖK yasasının parası olmayan öğrenciye kapılarını kapattığını ifade eden Arda, "Bu intihar olayı başka bir anlam kazanıyor. Çünkü intihar ettiği iddia edilen arkadaşımızın maddi sıkıntıları olduğunu ve bu nedenle çalmakla suçlandığını biliyoruz. Aynı yurtta kalacak kadar durumu kötü olan, ama bu kötülükte bile aralarında maddi gelir uçurumu olan insanlardan, böyle bir eğitim yuvasından bahsediyoruz. Altı kişilik odalarda ders çalışma koşulları sıfır olan öğrencilerden, sıcak sularının keyfi şekilde kesildiği, yemeklerinden böceklerin çıktığı, kız öğrencilerin sürekli taciz ve tecavüz riskiyle yaşamak zorunda kaldığı bir yurttan bahsediyoruz" dedi. GENÇ-SEN olarak yaşanan sıkıntıları sürekli takip ettiklerini ifade eden Arda, "Yurt koşullarını düzeltmek şöyle dursun, aynı hafta içinde yurtta bir öğrenci tacize maruz kalırken diğer öğrenci canından oluyordu. Bu üniversitenin rektörü hak arayan öğrencilerine polisi saldırtırken, güvenlik müdürü Hacer Çolpan’ı öğrencileri gözaltına aldırması için görevlendirirken yaşanan bu olaylara karşı hep sessiz kaldı" diye belirtti.

DİHA