15 Temmuz 2010, Perşembe

10 bin aday sıfır çekti

Üniversite adaylarının katıldığı sınavda, 784 bin 564 aday, 180 ve üstünde puan alarak, üniversite tercihi yapmaya hak kazandı.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, bugün açıklanan Lisans Yerleştirme Sınavı(LYS)’nın sonuçlarına ilişkin bilgi vermek amacıyla YÖK'te basın toplantısı düzenledi.

Yarımağan, beş oturuma toplam 1 milyon 856 bin 890 adayın girdiğini ve bu adaylardan 77'sinin sınavının  iptal edildiğini, 1 milyon 856 bin 813 adayın sınavının geçerli sayıldığını bildirdi.

784 BİN ADAY BARAJI AŞTI

Sınavda 233 kişinin kopya çektiğinin belirlendiğini ve hangi testlerden kopya çekmişlerse bu testlerin geçersiz sayıldığını kaydeden Yarımağan, sınavda toplam 784 bin 564 adayın 180 ve üstünde puan alarak tercih yapmaya hak kazandığını ifade etti.

Yarımağan, sınavda çok sayıda puan türü olduğunu belirterek, genel başarı durumlarını hesaplarken tüm kriterlere göre Matematik-Fen (MF), Türkçe-Matematik (TM) ve Türkçe-Sosyal (TS) olmak üzere üç ana puan türünde sıralama yaptıklarını ifade etti.

TM grubunda kız adayların, TS grubunda da erkek adayların daha başarılı olduğunu söyleyen Yarımağan, en başarılı grubun son sınıf düzeyindeki adaylar olduğunu bildirdi.

10 BİN ADAY SIFIRI ÇEKTİ

10 binin üzerindeki adayın sıfırın altında puan aldığı LYS'de; başarı oranı en yüksek olanlar fen ve özel fen liseleri; en düşük olanlar ise meslek liseleri oldu.

MF'de Kırşehir, Kilis ve Gümüşhane; TM'de Sinop, Kilis ve Niğde; TS'de ise Bitlis en başarılı iller arasında yer aldı.

TM'de en başarısız iller Hakkari, Artvin, Tunceli ve Mardin oldu.

TERCİH FORMLARI HAKIKINDA

Sınava giren ve sınavı geçerli sayılan tüm adaylara LYS Sınav Sonuç Belgesi gönderilecek. Bu belgede adayın her testteki doğru ve yanlış cevap sayısı, LYS puanları ve başarı sıraları, OBP ve AOBP'leri, yerleştirme puanları ve başarı sıraları yer alacak. Sınav sonuç belgesinde bir adayın yerleştirmede kullanılmayacak olan puanları yer almayacak.

Sınavı kazanan adaylar, tercih formlarını 26 Temmuz-6 Ağustos arasında teslim edecekler.

(emekdunyasi.net)

Ankara -