20 Ağustos 2010, Cuma

Gençler nasıl bir anayasa istiyor?

Gençler için anayasa tartışmaları ne anlam ifade ediyor, talepleri neler? Gençlik referandum konusunda nasıl bir tutum alıyor? Bu sorular ışığında Bandırma'daki gençlerin fikirlerini aldık.

İBRAHİM TÜM tumibrahim@gmail.com

Referandum tartışmaları uzun bir süredir ülkenin gündeminde yer alan bir konu. Herkes durduğu yerden anayasa meselesini tartışıyor. Evet, hayır, yoksa boykot mu toplumun dilinden düşmüyor. Ama gerçekten ülkenin yeni bir anayasaya ihtiyacı var mı? Gençler için anayasa tartışmaları ne anlam ifade ediyor, talepleri neler? Gençlik referandum konusunda nasıl bir tutum alıyor? Bu sorular ışığında Bandırma'daki gençlerin fikirlerini aldık.

Mehmet Kızıl

Ülkenin gerçekten yeni bir anayasaya ihtiyacı var. Çünkü şuandaki mevcut anayasa darbe anayasasıdır. Bunun içinde demokrasi yoktur. Ne işçi sınıfına, ne de yıllardır bu ülkenin kanayan yarası olan Kürt sorununa dair hiçbir şey yoktur. Her etnik grubun kendini rahatça ifade edebileceği bir anayasa olmalıdır. Kürtler her zaman yeni bir anayasanın olması için çaba göstermişlerdir. Ama Türk-Kürt kardeşliğinden korkan kişiler bunun karşısında olmuştur. Kendi çıkarlarına göre hareket etmiştir. Yani AKP'nin siyasi görüşleri doğrultusunda bir anayasa olmamalıdır. Ne mevcut anayasa ne de AKP anayasası diyerek referandumu boykot edeceğim.

Bora Eren Sedef

Ülkenin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Şu anda ki anayasa özgürlükleri kısıtlayan bir anayasadır. Eğer yeni bir anayasa olacak ise özgürlükçü, işçi sınıfının haklarını ön planda tutan, din ve siyaseti birbirini karıştırmayan bir anayasa olmalı. Evet denilmesi gereken bir durumun olduğunu sanmıyorum. Sonuçta benim çevremdeki arkadaşlarım bile bu konuyu tartışıyor. Ülkenin kaderini değiştirecek bir olay olarak görüyorum. AKP'nin getireceği gerici anayasada eski anayasada bu ülkeye yarar sağlamayacak. İnsanlar sırf AKP karşıtlığından dolayı hayır diyorlar, eğer anayasayı boykot ederlerse halk üçüncü bir cephenin olabileceğinin farkına varacaktır. Mevcut tartışmaları kabul etmeyip anayasayı boykot edeceğim.

Melisa

82 anayasasının Kemalist bir anayasa olduğunu düşünüyorum. Anayasanın değiştirilmesini doğru bulmuyorum. Ama bir anayasada parasız eğitim konusu ile ilgili talepler olmalı. Anayasa değişikliğinde düzene göre hareket edildiği için düzene yardımcı olmak istemiyorum. Ben ve ailem sandığa gitmeyi düşünmüyoruz. Anayasa değişikliğini boykot edeceğim.

Yağmur Hayta

En son anayasa darbe ile beraber 80'de yapıldı. Yapılan anayasa kapitalizme ve sermayeye yaradı. Gençleri düşünmeyen, yozlaştıran, sağlık ve eğitim sistemini ele geçirip istedikleri gibi yönlendiren bir anayasa yapıldı. Bu anayasadan dolayı sokaktaki gençler Cumhurbaşkanının adını bile bilmiyor. Bu yüzden de yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Ama olacak yeni anayasada din vicdan özgürlüğü, yargının bağımsızlığı ve Kürt sorununun çözümüne dair maddeler olmalı. Anayasa referandumundan çıkacak bir hayır oyunun hükümeti rahatsız edeceğini düşünüyorum. AKP demokrasiyi dinin bir aracı olarak gördüğü için ve sömürünün önünü açtığı için hazırlamış olduğu anayasa paketine hayır diyeceğim. Ama benim hayırım CHP ve MHP'nin hayırından farklı. Siyasi bir fikri oturmuş kişinin hayırı.

Emrah Özdemir

Anayasa değişikliği için bizlerden evet oyu isteyenler, insanları akılsız, saf olarak görüyor. Nedeni ise çok basit, öyle ayrıntılı incelemeye, bilirkişiye gitmeye gerek yok. Birbiri ile hiç alakası olmayan konulardan 26 madde oluşturmuşlar. Benim hepsi için aynı fikri veya görüşü benimseyebilmem için yukarıdaki belirttiğim türden bir yapıya sahip olmam lazım veya bir robot olmam gerekiyor. Yapmış oldukları maddeler ne olursa olsun beni adam yerine koymayan bu düzene kabul oyu vermem. Aklıselim olan, çıkar hesapları ile AKP'ye bağlı olmayan kimsenin evet oyu vereceğini düşünmüyorum. Bu yüzden sandığa gitmeyi düşünmeyip anayasa referandumunu boykot edeceğim.

Gözde

Bazı değişimlere ihtiyacımız var. Bu değişikliği AKP üzerinden değerlendirdiğim noktada bu durum bende korku uyandırıyor. Bu yüzden değişmemesi daha mantıklı geliyor. Anayasa paketini tartışsak da tartışmasak da bunu değiştirmek bizim elimizde değil. Sadece kendi mantığımızla yorum getirmekle kalırız. Örneğin ben kooperatifçilik mezunuyum okuduğum zaman her kooperatife bir kooperatifçilik mezunu getirileceği söyleniyordu ama sadece lafta kaldı. Bu anayasa tartışmaları da lafta kalacak. Eğer evet dersem mahcupluk hissi uyandıracak. Ama AKP karşıtlığından dolayı referanduma hayır diyeceğim.

(emekdunyasi.net)