23 Ağustos 2010, Pazartesi

BUNLAR TERÖR 'EYLEMİ'YMİŞ(!)

Deniz ve Mahir'i anmak, 1 Mayıs'a katılmak, kongre duyurmak...

Samsun'da eylemlere katılan Öğrenci Kolektifleri, Halkevleri ve Liseli Genç Umut'un üyelerine 'silahlı örgüt üyeliği ve propagandası'ndan, Van'da ise Sosyoloji Öğrencileri Kongresi'ni duyuran öğrencilere 'terör eylemi' gerekçesiyle dava açıldı.

Savcı Hakan Yüksel 9 Mart 2010 tarihi itibariyle samsunda halkevlerinde çalışanların telefonlarını dinlemeye aldırtarak operasyon başlattı. Savcının takibiyle başlatılan 1 Haziran'a kadar süren izleme sonucu gözaltına alınan 12 gençten 6'sı tutuklandı. Açılan davada gençler için 'örgüt üyeliği' iddiasıyla 10 yıla kadar hapis istendi. Davanın görülmesine Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 21 Eylül'de başlanacak. İddianamede suça yönelik eylemler şunlardır:

12 Mart 2010: 12 Mart Darbesi'ni protesto için yapılan açıklamada Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının fotoğrafları bulunan pankart taşımak.

30 Mart 2010: Mahir Çayan ve arkadaşlarının ölüm yıldönümünde 'Mahirlerden Özgenç'e Selam Olsun Dev-Genç'e' diye slogan atmak, 'Devrim şehitleri adına' saygı duruşunda bulunmak ve Dev-Genç marşı okumak.

1 Mayıs 2010: 1 Mayıs'ta Mahir Çayan'ın fotoğraflı flamayı taşımak.

1 Haziran 2010: AKP Atakum ilçe binasına "Tek yol devrim" yazmak.

12 Eylül 2009: Darbenin yıldönümünde Çayan silüetli bayrak taşımak.

6 Mayıs 2010: Atakum'da, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını anmak.

1 Mayıs 2010: İşçi bayramında Dev-Genç lehine slogan atmak, "Tek yol devrim" yazmak.

Adana'da tutuklanan Halkevleri üyelerine para yardımı ve mektup kampanyası başlatılması için yapılan telefon görüşmeleri de kanıt olarak gösterildi.  'Örgütsel kanıtlardan' bazıları şunlar:

* Yasal dağıtılan Devrimci Gençlik, Halkın Devrimci Yolu ve Yeniden Devrim dergileri
* Mahir Çayan'ın tablosu
* Gaz maskesi
* Sprey boya

SOSYOLOJİ KONGRESİ'Nİ DUYURMAK 'SUÇ'MUŞ(!)

15 yıldır batı illerinde gerçekleştirilen Sosyoloji Öğrencileri Konferansının 16'ncısı bu sene doğuda gerçekleştirildi. Bu yıl 16'ncısı Van'da düzenlenen sosyoloji öğrencileri konferansının sonucu olarak doğu ve güneydoğunun sosyolojik gerçekleri tanınmış oldu.

Konferanstan bir ay sonra konferansın Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde (YYÜ) düzenlenmesine önayak olan YYÜ Sosyoloji Bölümü 3. Sınıf Öğrencisi Özcan Şimşek ile Yüzüncü Yıl Öğrenci Derneği (YÖDER) beş arkadaşı gözaltına alınıp 6 Haziran'da tutuklandı. Şimşek ve arkadaşları: KCK'nin gençlik yapılanması olduğu iddia edilen 'Yurtsever Demokratik Gençlik Meclisi'nin üyesi olmakla suçlanıyor ve telefon dinlenmelerini kanıt olarak gösteren savcılık konferans hazırlık ve etkinliklerini terör eylemi diye adlandırıyor.

Özcan Şimşek'in gönderdiği 'Bugün Sosyoloji Topluluğu'nun toplantısını sınıfa duyur' yazılı cep mesajı soruluyor. Ayrıca, 'Yarın saat 12'de Sosyoloji Topluluğu toplantısı var' yazılı mesaj da yöneltiliyor. Ve şu soru soruluyor: 'Sosyoloji Topluluğu olarak bahsettiğiniz topluluk hangi topluluktur?'

Şimşek'e, bir görüşmesinde geçen, Koç Üniversitesi'nden katılım olup olmayacağı, öğrencilerin nasıl konaklayabileceği konusu da soruluyor. Soru, öncekinden farklı değil: 'Ne amaçla geleceklerdi? Kalacaklar yerleri ayarlamanızdaki amaç nedir?'

En enteresan sorulardan biri de, Ahmet Türk'e yönelik yumruklu saldırı sonrasında Özcan Şimşek'in cep telefonuna gelen 'Barışın, kardeşliğin, özgürlüğün, adaletin ve demokrasinin yiğit (anlaşılamıyor) Ahmet Türk'e yapılan faşizan saldırıyı kınıyoruz' yazılı mesaj oldu. Polisler, mesajı okuyup şu soruyu yöneltti:

"Siz bu mesajı başka şahıslara gönderdiniz mi? Gönderdiniz ise kim veya kimlere ne amaçla gönderdiniz?"

Ayrıca, Türk'e yönelik saldırıyı protesto için kampüste yapılan eylem de 'suçlar' arasında sayıldı.

(EmekDunyasi.Net)