18 Mayıs 2012, Cuma

LGBTT'den Başbakan'a 50 bin imza

Lezbiyen, Gey, Biseksüel ve Trans bireyler yaşam koşullarının iyileştirilmesi için topladıkları 50 bin imzayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a posta yoluyla gönderdi.

17 Mayıs Uluslararası Homofobi Karşıtı Günü'nde, Yüksel Caddesi'nde toplananlar yaşam koşullarının iyileştirmesini istedi.

Burada bir konuşma yapan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Direktörü Murat Çekiç, Türkiye’de LGBT bireylerinin bireysel eşitlik istediklerini söyledi. Hükümetten yaygın ayrımcılığa maruz kalan lezbiyen, gey, biseksüel ve trans bireyleri koruyacak yasaları yürürlüğe koymalarını talep eden Çekiç, "LGBT bireyler sağlık hizmetleri, eğitim, barınma ve çalışma hayatında yetkililer tarafından ayrımcılığa uğruyor. Türkiye’de bu ayrımcılığın engellenmesi için önlemler bulunmuyor" dedi.

Çekiç konuşmasında şunları söyledi: “Uluslararası Af Örgütü Haziran 2012’de “Ne bir Hastalık, ne’de bir suç: Türkiye’de lezbiyen, gey, biseksüel ve trans bireyleri eşitlik istiyor.” adlı bir rapor yayınladı. Raporun ardından Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik uluslararası düzeyde bir imza kampanyası başlatıldı. 17 Mayıs Uluslararası Homofobi Karşıtı Günü'nde Almanya’dan Arjantin’e, Şili’den Cezayir’e, Paraguay’dan, Danimarka’ya dünyanın 100’e yakın ülkesinde toplanan 45 binden fazla imzayı teslim etmek için Sayın Erdoğan’dan randevu talebinde bulunduk. Ancak talebimize herhangi bir yanıt vermeyen Sayın Başbakan’a imzaları posta yoluyla gönderiyoruz”

LGBTT bireyler açıklamanın ardından, topladıkları imzaları Yenişehir PTT Şubesi'nden Başbakanlığa gönderdi.

EmekDunyasi.Net/ANF

 

Anahtar Sözcükler