24 Mayıs 2013, Cuma

Kadın emeği sakızdan ucuz

İzmir'in Ballıkuyu mahallesinde kadınlar, 'sakız parasına' moda evlerinden aldıkları gelinlik parçalarına boncuk işliyor. Akşama kadar dantellerin üzerini boncukla donatan kadınlar günde en fazla 3 TL para kazanıyor.

İzmir'in Ballıkuyu mahallesinde Kürt kadınları, yok parasına el işçiliği yapıyor. Moda evlerinden aldıkları gelinlik ve abiye parçalarına el emeği, göz nuru dökerek boncukla işleyen kadınlar, emeklerinin karşılığını alamıyor. Kadınlar, gün boyunca süren bu çalışmaya karşılık ayda en fazla 90, gün de ise 3 TL para alıyor. El emeği işçilikle hazırlanan gelinlikler, 5 bin TL'ye ihraç ediliyor.

Yaptıkları işin zorluğunu ANF'ye anlatan kadınlar, kazandıkları paranın azlığının farkında olsalar da, 'boş oturmaktan iyidir' diyerek kendilerini teselli ediyor.

6 YILDIR BONCUK İŞLİYOR

Yaklaşık 6 yıldır moda evlerinden aldığı abiye ya da gelinliklere boncuk işleyerek evinin geçimine katkı sağlayan Emine Ürey, "Çocuklarım var. Onların ihtiyaçlarını karşılamak için evde bu işi yapmaya başladım. Moda evlerinden bize bir kadın getiriyor. Günde çok çalışırsan 5 TL'lik iş yapabilirsin ama çocuklarımız olduğu için biz bu kadar iş çıkartamıyoruz. Kazandığımız para işin zorluğuna göre de değişiyor" diye konuştu.

EVİNİN GEÇİMİNE KATKI SAĞLIYOR

Kazandıkları paranın az olduğunu kaydeden Emine Ürey, "Eşime destek amacıyla böyle bir iş yapıyorum. Her ay kazandığım parayla kiraya, evin ihtiyaçlarına katkıda bulunuyorum. Evde boş oturmaktan iyidir. Kazandığımız para emeğimize değmiyor. Ama en azından ihtiyaçlarımıza bir nebzede olsa katkı sağlamak bizim hoşumuza gidiyor" dedi.

AKŞAMA KADAR EN FAZLA 3 TL KAZANIYOR

Medine Ürey ise eşini 12 yıl önce kaybettiğini söyleyerek, "Ben asgari ücretli başka bir işte çalışıyorum. Ancak benim eşim olmadığı için oğlum ve benim ihtiyaçlarımı karşılamak için ek iş yapmak zorundayım. İşe gitmediğim zaman evde gelinliklere boncuk işliyorum. Akşama kadar en fazla 3 TL para kazanıyorum. Bakıldığında bu para çok az. Çünkü yaptığımız iş gerçekten çok zor. Yani akşama kadar iğne-iplikle boncukları tek tek dizmek çok yorucu... Ama en azından ayda aldığımız 90 TL ile bazı ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz" şeklinde konuştu.

'İMKÂNIMIZ OLSA DAHA İYİ İŞLERDE ÇALIŞMAK İSTERDİK'

Daha iyi bir iş için 'diploma' istediklerini ifade eden Medine Ürey, "Biz okuyamadık. Bir işe girmek için en az lise mezunu olmanı istiyorlar. Böyle bir şansımız olmadığı için bu kadar düşük ücrete bu işi yapmak zorundayız. El emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Çaremiz olsa daha iyi işlerde çalışmayı tabi isterdik. Bu işi Ballıkuyu'da bütün kadınlar yapıyor. Çünkü evde oturmaktan sıkılıyoruz. En azından yağmıyorsa da damlıyor. Ufak-tefek ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz" diye kaydetti.

 

Umut Akpınar- ANF

 

Anahtar Sözcükler