25 Haziran 2013, Salı

Gezi direnişine katılan kadınlara çıplak üst arama işkencesi yapıldı

Gezi Parkı direnişinde yaşanan polis şiddeti ve hak ihlallerine ilişkin her geçen gün yeni örnekler ortaya çıkıyor. Protestolarda gözaltına alınan kadınların sistematik olarak sözlü tacize uğradıkları yönündeki açıklamaların ardından, kadınların çıplak üst aramasına maruz kaldıkları da ortaya çıktı.

Gezi Parkı direnişi sürecinde yaşanan polis şiddeti ve insan hakları ihlallerine ilişkin her gün yeni örnekler ortaya çıkıyor.

BANU GÜVEN'İN PROGRAMINA KATILAN AVUKATLARDAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR

Protestolar esnasında gözaltına alınan yurttaşların avukatları, +1 TV'de dün akşam yayınlanan "Banu Güven'le Hafta Başı" programına katılarak çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Avukatlar gözaltına alınan kadınlara polisler tarafından çırılçıplak üst araması yapıldığını ifade etti.

KADINLAR ÇIPLAK ÜST ARAMASI MARUZ KALDILAR

+1 TV'de gazeteci Banu Güven'in sunduğu programa katılan Ethem Sarısülük'ün avukatı Kazım Bayraktar ve avukatlar Efkan Bolaç ile İlknur Alcan, Gezi Parkı Eylemleri'ne 31 Mayıs gecesi ilk defa katılan ve gözaltına alınan kadınların erkek polisler tarafından çırılçıplak üst aramasına maruz kaldığını dile getirdi.

EFKAN BOLAÇ: BİR GENÇ KIZIN PARMAK İZİ 10 POLİS TARAFINDAN ZORLA ALINDI

Gözaltına alınan bir genç kızın parmak izinin de 10 polis tarafından zorla alındığını iddia eden Efkan Bolaç, "Kızın omurunda ve boynunda zedelenme var. Bu aramalar ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduk" şeklinde konuştu.

GÖKHAN BİÇİCİ: KADINLARA YÖNELİK SİSTEMATİK SÖZLÜ TACİZ YAPILDI

Yine 16 Haziran Pazar günü akşam saatlerinde polis tarafından darp edilerek gözaltına alınan İMC TV Emek Dünyası Programı editörü Gökhan Biçici'de geçen hafta aynı programa katılarak, gözaltı sürecinde polislerin kadınlara yönelik sistematik olarak sözlü tacizlerde bulunduğuna tanıklık ettiğini söylemişti.

Gökhan Biçici, gözaltından çıktıktan sonra çeşitli kanallarda yaptığı açıklamalarda "Bir askerin kızı olan mimar bir yurttaşa da BDP üyesi bir kadın yurttaşa da ayrım yapmaksızın uygulanan bu işkence yöntemiyle, kadınlara sürekli küfürler ediyor, ve onları sürekli olarak tecavüz ve tacizle korkutuyorlardı" dedi.

EmekDünyası.Net/Ajanslar